| DanaQ a întrebat:

Ce parfum de firma (cum sunt cele din parfumerii) ati testat, care sa fie floral (nu dulceag sau intepator, doar floral) si persistent? (Adica pulverizezi de 1-2, ori si miroase pe haina pana a doua zi.

10 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca vrei ceva aparte, incearca Magnetism de la Escada si Organza de la Givenchy!
Sunt de super clasa!

| CuriousStuff a răspuns:

Cu parfumul trebuie sa le tot incerci pana il gasesti pe cel care miroase bine pe tine. Pentru ca un parfum combinat cu mirosul corpului tau isi schimba putin mirosul, si ce miroase bine pe cineva poate pe tine sa nu miroase bine si invers.
Ca sa persiste bine trebuie sa fie PARFUM, nu apa de parfum, nu apa de colonie nu apa de nimic. Parfum, si de obicei pretul unuia sare de 2-300 de lei (cel mai ieftin) pentru sticluta de 30ml. Eu am avut acum un an un Hugo Boss, inca am haine care miros a parfum in dulap. Mi-am luat unul de pe aoro, nici 2 ore nu tine, dar e eau de toilette.

| DanaQ explică (pentru CuriousStuff):

Asa este, pe fiecare parfumul se simte diferit. Apa de toaleta nu persista, de aceea prefer apa de parfum. Parfumul este tradevar cel mai fain, insa se gaseste mai greu si nu toate brandurile au disponibil peste tot, deci ramane apa de parfum. Mi s-a terminat de la Givenchy-Very Iresistible Sensual - cu 1-2 pufuri, se simte aroma pe haine 2-3zile. E uimitor. Am mai avut mostre de Chanel Coco Mademoisele, superb si persistent (2 zile pe haine testat).

| justanotheruser99 a răspuns:

Dior ( Miss Dior), Kenzo Amour, Armani (Code), Nina Ricci, She, Bvlgari... Cam astea le folosesc eu si sunt foarte bune.

| DanaQ explică (pentru justanotheruser99):

Multumesc pentru sugestii. Am o mostra din Miss Dior, care imi place, desi imediat dupa pulverizare, imi pare putin cam dulce (si tu il simti la fel?). Mie astea dulci sau lemnoase nu-mi plac deloc, le prefer pe cele florale...cu cat mai multe flori, cu atat mai bine. happy Cam cate ore persista Miss Dior la tine? ~ Din cele amintite de tine, doar Bvlgari am testat (Jasmine Noir Mon). Tu ce folosesti? ~ Armani - code este floral? persista mai multe ore?

| justanotheruser99 a răspuns:

Dior este puțin dulce, dar după un timp se simte foarte placut. ( niciodată mirosul unui parfum nu se testează imediat după pulverizare, sa zicem ca te dai pe incheietura, o scuturi puțin sa se evapore alcoolul, iar după mirosi). Iar pe mine parfumul acesta se simte destul de mult, aproape 6-8 ore.
Mie îmi plac si unele parfumuri cu notele de vârf dulci, dar nu toate, iar dintre cele lemnoase prefer parfumurile cu lemn de santal

| DanaQ explică (pentru justanotheruser99):

O sa monitorizez si eu persistenta, merci pentru raspuns. Acum m-ai facut curioasa in privinta parfumurilor cu lemn de santal. :p Este vreunul pe care-l preferi in mod special (cu lemn de santal, desigur) happy?

| justanotheruser99 a răspuns:

Am uitat de restul întrebărilor laughing Deci unde am ramas... De la Bvlgari eu folosesc Bvlgari pour Femme, e parfum floral cu câteva note fructate, e bestial si mai folosesc Bvlgari Rose Essentielle, e Eau de parfum, insa e destul de persistent (are ca nota de vârf trandafir, iar la baza iasomie, violeta...santal) si miroase super. Iar Armani e floral insa are note de santal, vanilie, deci e chiar putin dulce, insa e foarte bun, iar pe mine si a doua zi se simțea.
PS: iubesc parfumurile cu lemn de santal laughing dar si moscul si lemnul de cașmir sunt ok.

| DanaQ explică (pentru justanotheruser99):

Le-am notat sa le testez, merci. :) Armani - Code, este acesta: http://i.aoro.ro/view/8/armani/gioarcw_aedp20_04a__18.jpg? Neaparat sa incerci de la Gucci - Flora (varianta Gracious Tuberose). E tot floral, imi place mult de tot. :p

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu ma pot decide care e preferatul meu, dar as putea spune ca Versace Crystal Noir se afla in top 10 (la parfumurile cu lemn de santal), dar si Coco Chanel îmi place mult. By the way, mulțumesc si eu de sugestie, am să-l încerc. happy
PS: Da, acela e Armani Code, de femei.