| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot sa fac sa-mi creasca unghiile mai repede?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Unghiile noastre pot avea de suferit daca avem o alimentatie nesanatoasa. Acestea trebuie ingrijite pentru a-si mentine frumusetea, iar regimul alimentar pe care il urmam isi poate pune amprenta asupra sanatatii unghiilor noastre.
Vitamina A se gaseste in legumele galbene sau portocalii (morcovi, dovleac, pepene galben, cartofi dulci etc.), in legumele verzi (broccoli, spanac) sau in produse de origine animala (ficat, unt, lapte si oua). Lipsa vitaminei A face ca unghiile tale sa se rupa foarte usor, sa-si piarda stralucirea naturala si sa creasca greu.
Complexul de vitamine B ajuta, de asemenea, la dezvoltarea unor unghii frumoase si sanatoase. Aceste vitamine se pot procura din diverse alimente precum banane, cartofi, ficat sau ton.
Vitamina C ajuta unghiile sa isi mentina aspectul sanatos si sa nu devina casante. Aceasta vitamina se gaseste in cantitati mari in citrice (portocale, lamai etc.).
Vitamina D si Vitamina E sunt si ele foarte importante pentru unghii. Vitamina D se poate obtine in mod natural prin expunerea la soare mai ales dimineata, dar si din anumite alimente precum: branza, ficat, somon si oua. Vitamina E se gaseste in legumele cu frunze (salata, spanac, varza) si in uleiul vegetal.
Calciul, care se regaseste din abundenta in lapte si branza, ajuta unghiile sa fie mai puternice si previne "uscarea" acestora. Alte substante benefice pentru frumusetea unghiilor sunt acizii omega-3, fierul, zincul si sulful.
In concluzie, nu uita sa mentii o dieta echilibrata care sa contina cat mai multe vitamine si minerale daca iti doresti sa ai unghii frumoase si sanatoase.

20 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Incalzeste ulei de calitate buna
tine unghiile in uleiul cald si maseaza baza (luna) cu virful degetelorde la o mana la lata, asta pe langa ce a scris anna

eileen
| eileen a răspuns:

Ingrijeste-le bine, nu le pili asa dur, mergi la manichiurista sa iti dea cu un lac special de crestere a unghiilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Cumpără ulei de recin.
Este un bun tonoc al unghiei, revitalizează și ajută la cresterea lor. Îți ungi unghiile cu el și stai preț de 10-15 minute până intră puțin în unghie.
Se găsește la centrele Plafar sau dacă nu intră pe situl de la Hemel și găsești acolo un prodius pe bază de ulei de recin care este foarte bun.
Eu l-am folosit și sunt mai mult decât mulțumită.
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa stai cu mainile in apa mult: spala rufe sau vase 3-4 ore pe zi, zilnic. O sa fii uimita cat iti cresc unghiile.

| deny4 a răspuns:

Ptr o ingrijire delicata si o hidratare a unghiilor si a pielii eu fac un tratam naturist. imi fac o masca cu faina de malai si stau cu ea si o jum de ora cu mana invelita in punga, apoi spal bine cu sapun si ma dau cu o crema super hidratanta eu folosesc una nu foarte scumpa cu extract de ulei de jojoba, masline si miere. apoi pentru unghii stau cu ele intr-un bol cu ulei de jojoba, chiar si de masline incins pentru intarire si hindratare. alta solutie e sa vezi dk ai lipsa de calciu atunci unghiile tale se exfoliaza sau se rup, asta poti sa faci o cura de alimente sanatoase, cu fructe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am aciasi problema dar stiti ce cand ma dau cu o oja inchisa la culoare si le las cam 2 zile imi cresc dar daca nu ma dau cu oja nu imi cresc nu stiu de ce :S:S:S

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu:-s si eu am aceeasi intrebarecrying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa le dau cu cv, tratamente?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa la tai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fii puternica ci abtine`tewinking big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu o intrebare...stiu ca uleiul de ricin e bun pentru cresterea parului dar nu stiam ca si pentru cresterea unghiilor. e adevarat ca e si pentru cresterea unghiilor? va rog raspundeti! thanks!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foloseste ulei de masline putin caldut.sau dac nu incearca nail&cuticle FORTIFIER de la Oriflame

| bianroxana2008 a răspuns:

Eu am tratament pentru cresterea unghiilor si sa stiti ca rectioneaza adica cresc foarte repede si ii ca un lac de unghii a costat doar 4. 5 lei dar in 2 zile o sa cresca mai mari decat sunt.happytongue:X

| bianroxana2008 a răspuns:

Eu am un lac de unghii pentru. cresterea unghiilor si imi cresc mai repede de cand ma dau cu el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu o problema cu unghiile, ce sa fac sa- mi creasca mai repede unghiile?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa mincam multe vitamine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma numesc gabriela si as vrea sa stiu cu sa fac sa-mi creasca unghiile mari cine stie va rog sa-mi ziceti si mie pe adresa de id gabriela_aly

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu tine-le mult in apa, lucreaza ca apa si o sa le ai mari eu am aceeasi problema

| alexuuu12 a răspuns:

Uite...cea mai buna alegere este uleiul de ricin e foarte bun!