| AlexiaIoana a întrebat:

Cine are o dieta buna pentru slăbit?

Răspuns Câştigător
| Anddreee a răspuns:

Nu e buna nicio dieta daca dupa ce o termini si ai slabit cat ai vrut, mananci ca inainte. Te ingrasi pe urma mai mult decat ai fost.

E destul de simplu sa alegi ce sa mananci ca sa slabesti, doar elimini prajelile, dulciurile, "rontaielile", cartofii, orezul si pastele ca au multi carbohisrati etc.

Si doar te axezi pe multe proteine: carne slaba de pui/vita/curcan, peste la cuptor, ton la conserva sau e foarte bun si somonul afumat feliat, oua fierte sau chiar si omleta, dar facuta la cuptor fara ulei(cu foaie de copt sa nu se prinda), iaurt cu putina grasime sau chiar deloc, branzeturi. La care mai adaugi si salate de toate felurile, orice legume proaspete sau legume mexicane care le gatesti putin, ciupercile sunt foarte bune la cuptor. E ok si iaurt cu cereale integrale, dar sa cauti de-astea fara zahar (eu imi iau de la firma Solaris, se gasesc la unele magazine naturiste si in magazinele mari).

3 mese pe zi dimineata, pranz, seara si daca te incearca foamea intre ele mananca un fruct(mar, niste pepene, portocala etc).

Si e important sa faci sport, pentru slabit cele mai bune sunt exercitiile cardio. Poti cauta pe youtube "cardio exercises" si iti alegi mai multe care-ti plac si le alternezi, intr-o zi unul, in urmatoarea zi altul si faci intre 30-60 min in fiecare zi. Vei slabi!

Incearca sa faci din asta un stil de viata, iar dupa ce slabesti poti adauga in alimentatia ta si lucruri care-ti plac sa zicem pizza, prajitura, dar nu in fiecare zi, 1-2 ori pe saptamana cred ca e suficient. Si sa incerci sa pastrezi echilibrul, sa nu mananci haotic si ca sa te mentii si mai bine sa continui sa faci sport, dar nu in fiecare zi, ci de cateva ori pe saptamana. Nu uita sa bei si multa apa.

Bafta!

5 răspunsuri:
| lastOne a răspuns:

Excercitiile cardio si mancatul subcaloric sunt cea mai buna dieta.

| Kenya a răspuns:

Dietele nu sunt bune, te ingrasi dupa dublu. Mananca sanatos, bea multa apa, fa exercitii fizice.

| kiri11 a răspuns:

Mesele fixe, 3 pe zi, micul dejun find cel mai consistent si cina cel mai putin, 30 min de sport zilnic si nu ai nevoie de nimic altceva big grin

| Kandia15 a răspuns:

Sportul ( sqauts, alergari, plimbari cu bicicleta, inot, etc). Bei muuulta apa. ( e o aplicatie care iti arata cata apa sa bei in functie de inaltime si greutate. Se numeste water your body si o gasesti pe Magazin Play.

| ale153 a răspuns:

Poti incerca un nou regim de lunga durata.
De genul:
Dimineata un pahar cu apa
Mic dejun: iaur cu fulgi
Gustare: un fruct
Pranz: Supa
Carne
Salata
Gustare: un fruct
Cina:Carne
Salata
Incearca sa ai 2 portii de carbohidratii pe zi. Si ca dulce poti avea 500 de calorii/saptamana.
Eu asta fac. happy