Cum ma imbrac sa par mai slaba?

Nu de putine ori ti s-a intamplat sa te uiti in oglinda si sa nu-ti convina ceva. "Cum arat in rochia asta? Ma face grasa?", iti intrebi prietenele si chiar iubitul, in speranta ca iti vor spune o parere sincera. Dar constati ca esti deseori nemultumita, chiar daca greutatea corpului tau este una normala.

Chiar daca esti mai plinuta, nu este nicio problema, pentru ca exista cateva sfaturi recomandate de stilisti, referitor la hainele cu care ar fi bine sa te imbraci daca vrei sa pari mai supla. Intr-adevar, magazinele ne pun la dispozitie tot felul de obiecte vestimentare, mai mult sau mai putin inspirate, dar tine de noi sa facem alegerea corecta si sa optam pentru imbracamintea care ne avanteaza, ni se potriveste si ne aduce confortul dorit.

Expertii spun ca orice femeie poate sa isi aleaga anumite haine, indiferent de greutate si inaltime, in functie de preferintele fiecareia dintre noi. Unele te fac sa pari mai grasa, altele sa ai umerii lati sau sa iti dezavantajeze picioarele, dar, din fericire, va redam si solutiile salvatoare in cazul in care doresti sa arati mai slaba cu ajutorul catorva piese ce nu trebuie sa iti lipseasca din garderoba. Iata regulile vestimentare daca vrei sa iti maschezi defectele si sa creezi un aspect imbunatatit al siluetei tale:

1. Nu esti grasa! Nu te mai plange atat, pentru ca nu esti o persoana supraponderala, asa cum exagerezi uneori. Gandeste pozitiv, chiar daca greutatea ta depaseste indicele masei corporale si nu te simti complexata de corpul tau. Incearca sa te concentrezi mai ales asupra acelor avantaje pe care le ai: poate zambetul, ochii, talia, picioarele etc. Accentueaza laturile pozitive si ascunde-le pe cele negative! Poarta blugi usor evazati si bluze peste talie, poarta pantofi cu toc inalt si blazere care sa iti mascheze posteriorul, in caz ca nu iti place dimensiunea lui!

2. Pune accentul pe culori! Daca pana acum nu prea ti-a placut sa porti haine colorate, ar fi bine sa incepi sa le incluzi in garderoba ta, pas cu pas. Sa stii ca negrul nu este singura optiune ca sa pari mai slaba. Intr-adevar, culoarea neagra creeaza impresia de subtiere, dar asta nu inseamna ca vei aparea zilnic in tinute all-black, pentru ca, la o adica, nu esti vaduva neagra. Culorile puternice si nuantele pastelate te pot ajuta sa pari mai subtire. Poti sa alegi un look monocromatic care sa se potriveasca tenului tau sau sa combini culorile dupa bunul plac. O alta varianta este sa alegi o tinuta care sa graviteze in jurul aceleiasi culori, cum ar fi, de exemplu, verde crud cu verde inchis sau cafeniu cu crem.

Opteaza pentru rochite ca in modelul din imagine , care iti pot ascunde talia si muta accentul in partea de sus a corpului, daca te mandresti cu umeri frumosi.

3. "Lungeste-ti" inaltimea! Daca nu esti inalta, incearca sa creezi impresia ca ai fi. Cum? Poarta pantaloni care sa iti acopere calcaiul pantofului. Ideea aceasta apartine lui Trinny Woodall si Susannah Constantine, doua stiliste britanice care se bucura de un show de succes la BBC si ofera sfaturi de moda femeilor din lumea intreaga. Daca optezi pentru pantaloni care sa acopere cel putin calcaiul sau chiar tocul pantofului, picioarele tale vor parea mai lungi, iar tu, mai inalta. La Victoria Beckham, de exemplu, nu putem in niciun caz sa vorbim despre un look mai suplu (ea este foarte slaba), insa ea foloseste pantalonii evazati peste pantof pentru a parea mai inalta. Jennifer Love Hewitt, cand s-a ingrasat, a reusit sa se mentina cu ajutorul aceluiasi tip de look, care ii ascundea picioarele grosute pe atunci.

4. Nu purta haine stramte! Nu este indicat sa porti haine cu o masura sau doua mai mici decat masura ta si nici haine mulate, pentru ca o vei da in bara. Multe femei au impresia ca daca se imbraca stramt vor fi mai slabe in ochii celorlalti. Nu este deloc asa, pentru ca rezultatul este exact invers: vor parea mai grase. Daca faci aceasta greseala, risti sa muti atentia vizuala asupra zonelor cu probleme, in loc sa maschezi colaceii de pe solduri sau talia nu tocmai perfecta. Hainele tale trebuie sa se potriveasca liniei corpului tau.

5. Fara haine prea largi! Hainele in marimi putin mai mari ascund anumite defecte, ce-i drept, dar nu te ajuta sa pari mai slaba. Daca sunt largi, evita-le, pentru ca vei parea o femeie imbracata intr-un sac, fara forme si lipsita de feminitate. Uita de tricourile mari, acelea sunt doar moda rapperilor americani, in niciun caz moda femeilor care doresc sa arate bine.

6. Evita surplusul de material in jurul taliei! Nu purta pantaloni cu pliuri sau cu elastic in talie si nici fuste de tip gogosar sau fuste plisate. Iti vor accentua si mai mult defectele si vei parea si mai scunda. Opteaza pentru haine lejere, eventual in motive florale, daca tot mai este cald afara si se poarta asemenea imprimeuri.

7. Dungi verticale! Sunt o solutie foarte buna, deoarece creeaza suplete, iar privirea se muta de sus in jos, nu de la stanga la dreapta. Evita liniile orizontale, te vor face mai grasa!

8. Ai grija la accesorii! Exista anumite accesorii care te vor "ingrasa" si mai tare. Daca ai burtica, trebuie sa eviti curelele late in jurul taliei. Uita si de lantisoarele la baza gatului, pentru ca vor crea impresia de barbie dubla. Cel mai bine este sa porti coliere si esarfe lungi, care sa nu dea impresia ca te sugruma.

Voi ce trucuri folositi?

Articol oferit de

Răspuns Câştigător
| AluChitara a răspuns:

Eu sunt putin grasuta si atunci cand ma imbrac cu haine stramte pe corp... arat mai bine!

39 răspunsuri:
| alinutza_3771 a răspuns:

Mijto eu vreau sa fiu mai grasa bag in mine ca o vaca.hee hee) si tot nu-s

| amalia_1879 a răspuns:

Te poti imbraca numai an culori inchise ca sa pari mai slaba de exemplu poarta pantaloni negrii daca esti grasa in zona picoarelor. Nu neaparat pe tot corpul sa ai culori inchise, le poti asorta

| pentruunusuntpermisa a răspuns:

Nspira-te din tinutele purtate de Cameron Diaz si investeste intr-un cardigan subtire, cu o croiala putin mai lunga. Purtat cu nasturii inchisi, puloverul va crea o linie verticala neteda. Daca este lasat deschis, pentru a dezvalui talia pantalonilor sau a fustei, contrastul liniilor orizontale iti va face picioarele sa para mai lungi. Bonus special pentru barbati: un cardigan frumos poate fi folosit cu succes in locul sacourilor clasice in zilele casual.

2. Poarta-le bagate in pantaloni

Bluzele cu croiala tip A si camasile lasate deasupra pantalonilor pot parea interesante, dar ele fac cu siguranta ca si cea mai slaba silueta sa arate ca si cand ar avea cateva kilograme in plus. Topurile bagate in pantaloni si fustele creion te vor face sa arati mai zvelta si mai sofisticata. Si da, poti incerca si mult controversatele dungi verticale. Te vor face, intr-adevar, sa arati mai subtire.

3. Accentueaza-ti talia!

In timp ce unele dintre noi pot fi reticente in a-si accentua talia (o zona plina de necazuri, unde se vad dulciurile si snackurile la care nu ai putut renunta), un mijloc bine marcat creeaza iluzia unei siluete slabe si armonioase.

Deci, orice ai purta, incinge-te cu o curea inainte sa iesi pe usa. Pentru barbati, aceasta presupune pantalonii eleganti, cei din doc sau chiar denim, in timp ce femeile ar trebui sa-si puna o curea peste puloverele subtiri, bluzele lungi si peste rochiile de tip teaca pentru a da forma tinutei lor.

4. Alege hainele trei sferturi!

Sa ai un aspect ingrijit al hainei pe care o porti este crucial. Pana la urma, asta e ceea ce vad prima data la tine colegii si cunostintele cu care te intalnesti. Ca sa faci o prima impresie buna, alege o haina care se opreste la mijlocul coapselor. Hainele mai groase, cu nasturi in partea de sus fac femeile sa para ca au picioare de supermodel, in timp ce pe barbati, asemenea haine ii faca sa para ca au un trup bine structurat.

5. Cumpara-ti un blazer!

Un blazer inchis la culoare, care ti se potriveste, este obligatoriu pentru garderoba oricarei femei. Acesta are proportiile care flateaza aproape orice silueta, pentru ca accentueaza talia si se opreste in dreptul soldurilor. Pentru a pune in valoare aceasta piesa de imbracaminte, poarta-o descheiata, peste o camasa colorata. Acest contrast creat astfel in centrul torsului, iti transforma silueta intr-una lunga, zvelta.

6. Cauta pantalonii perfecti!

Sa gasesti o pereche de pantaloni cu lungime buna poate fi greu. O prima regula in alegerea pantalonilor este: cu cat sunt mai lungi, cu atat vor arata si picioarele tale mai inalte. Alta regula: nu lasa niciodata sa ti se vada sosetele!

Doamnele care poarta pantaloni la pantofii cu tocuri ar trebui sa isi aminteasca acest lucru. Daca pantalonii sunt prea scurti, pot face pe oricine sa arate indesat. Insa ai grija sa nu cazi in extrema cealalta. Daca maturi pe jos cu ei, nu vei arata deloc inalta si subtire, ci neingrijita.

| Andreea_1756 a răspuns:

Daca te-ai imbraca mai inchis.Vei parea mai slaba.Culoarea neagru Te va ajuta sa pari mai slaba.

| BlackDragon_2984 a răspuns:

Paltonu caci culoarea negru te face mai slaba.

| deeabruneta a răspuns:

Cu haine mai putin stramte si culori mai vii cred eu.

| Save a răspuns:

Umm...ar merge bine o sala de sport si mai putine adeverinte... i'm just sayin'

| amalia_5397 a răspuns:

Si eu sunt cam grasuta, dar daca te imbraci in haine decente care sa urmareasca linia corpului este perfect, evitati blugi cu talie joasa si care sunt stramti jos sunt perfect aceia drepti de sus pana jos si cu talie inalta, nici eu nu am crezut pana nu am incercat si acum imi place ce vadbig grin

| cris_1017 a răspuns:

Daca te imbraci in Negru pari mai slaba!

| emanuel2121 a răspuns:

Sunt un pic gras la 12 an am 46 kilograme si nu-mi convine toti se rad la scola sad ceva sfaturi cum sa fac sa slabesc?