Cum sa indepartez semnele oboselii de pe chip?

Nu e nevoie decat de o noapte de nesomn pentru ca semnele oboselii sa se intipareasca pe chipul tau: piele terna si iritabila, porii dilatati, pleoape umflate, cearcane, pungi, ochi iritati si lipsiti de voiciune, riduri mai vizibile decat de obicei, aspect neingrijit al tenului per ansamblu...Si asta doar dupa o noapte! Dar ce te faci cand ai la activ nopti bune de invatat pentru teste si examene, de stat pe messenger pana la 4 dimineata, de facut ordine in calculator, de cautat pe net sfaturi de cuplu sau cheaturi pentru jocuri, de alaptat bebelul, de stresat pentru prezentarea de a doua zi, de citit “inca-o-pagina-si-atat-din cartea-asta-delicioasa-de-800-de-pagini”, de baut si dantuit, sau pur si simplu, de insomnie? Fiecare astfel de noapte isi lasa amprenta tot mai vizibil pe chipul tau.

Cel mai bun (si sfant!) sfat ar fi sa faci tot posibilul sa dormi, fie ce-o fi, cel putin 8 ore pe noapte, de preferat in intervalul 21.00 – 09.00, in functie de bioritmul tau.Asta te va ajuta sa fii mai sanatos si vesel, lasand la o parte alte aspecte. Sfaturi pentru un somn mai bun am mai scris si aici .

Totusi, stim prea bine ca uneori viata agitata si incarcata pe care o avem nu ne permite sa dormim acele 8 ore “sfinte”, asa ca iata cateva solutii cu efect rapid pentru a alunga semnele oboselii de pe fata:

  1. Hidrateaza-te bine, inainte sa te culci si imediat ce te trezesti. Hidratarea iti mentine pielea elastica si luminoasa. Daca bei cafea pentru a te revigora dupa prea putine ore de somn, nu faci decat sa te deshidratezi si mai rau si asta dauneaza pielii grav. Daca mai esti si dupa o noapte de chef nebun, s-ar putea sa iti cauzeze si o migrena de toata frumusetea. Ideal ar fi sa bei apa plata sau ceaiuri de plante medicinale ori echinaceea, neindulcitesau indulcite cu miere si, eventual, imbogatite cu lamaie.
  2. Exfoliaza-ti tenul folosind un produs bland din comert (destinat tenului sensibil). Asta va inlatura toate celulele moarte si va da fetei tale luminozitatea pe care ti-o ofera un somn bun.
  3. Aplica o masca rapida si energizanta. In functie de tenul tau, ai o sumedenie de optiuni:
  • produs din comert, pe baza de lapte si miere (pentru ten uscat/sensibil) sau de fructe (ten normal/gras)
  • masca home-made:
(pentru normal/ gras/ mixt)
- argila + apa plata
- argila + zeama de lamaie + zeama de piersici zdrobite;
- fructe pasate (inclusiv tomate!)
- castravete zdrobit + iaurt + zeama de citrice ;
(pentru ten uscat/ sensibil)
- argila + galbenus + ulei de masline;
- banana + smantana + miere;
etc
Masca trebuie sa fie aplicata pentru 10-20 minute (cu cat este mai densa, cu atat trebuie lasata mai mult timp sa actioneze). Te clatesti bine, cu apa la temperatura camerei si frictionezi pielea delicat cu un prosop moale.

Zona ochilor este mai delicata, deci trebuie tratata fie cu o masca destinata pielii din acea zona, fie cu doua comprese reci cu ceai de albastrele.
  1. Pentru ochii umflati, cu “pungi”, foloseste gheata: poti folosi compresele de mai sus dupa ce le-ai tinut 10 minute la congelator. Sau poti masa pur si simplu pielea cu doua cuburi de gheata. Miscarile sa fie circulare si delicate.
  2. Pentru a trata cearcanele, taie cateva felii de cartof crud, impacheteaza-le intr-un servet gros de hartie si plaseaza-le pe zona intunecata. Lasa cateva minute, apoi clateste cu apa rece.
  3. Aplica o crema usoara, cu textura de tip gel sau spumoasa. Pielea din jurul ochilor se hidrateaza cu o crema pentru conturul ochilor.
  4. Daca ai ochii iritati, foloseste picaturi. Atentie, foloseste numai picaturile pe care ti le recomanda un farmacist in acest scop si acorda atentie sporita datei de expirare!

Daca nici dupa aceste eforturi nu ai mai sters din urmarile nesomnului, triseaza! Apeleaza la machiaj:

  1. Aplica un fond de ten cu acoperire medie, in nuanta tenului tau sau chiar cu o jumatate de ton mai deschis. Ai grija sa nu folosesti mai mult decat este necesar, fiindca vei “impovara” chipul, care, in consecinta, va parea si mai tern.
  2. Foloseste un blush discret, cat sa te “imbujorezi”. Daca folosesti prea mult, vei arata batranicios si strident.
  3. Machiajul ochilor trebuie sa fie discret. Trebuie sa obtii luminozitate, de aceea se recomanda sa folosesti fard monocrom, sau in cel mult 2 nuante apropiate. Fardul e bine sa fie deschis si sidefat: roz-pal, auriu-pal, sau bej. Daca e monocrom, se aplica generos pe toata pleoapa superioara, inclusiv in coltul interior. Daca e bi-color, aplica generos nuanta mai deschisa, iar pe cea inchisa aplic-o discret pe coltul exterior si, daca nu ai ochii mici, si pe pleoapa inferioara, la exterior.
Nu folosi culori inchise si stai departe de tus sau dermatograf, deoarece nu vei face decat sa evidentiezi roseata ochilor si cearcanele.
  1. Daca ai in continuare cearcane, aplica putin corector si intinde-l uniform.
  2. Foloseste rimel atat cat sa iti modelezi si fortifici genele.
  3. Inlocuieste rujul aprins cu un gloss sau un balsam de buze. Aspectul “nude” iti va oferi o nota de prospetime.
  4. Coafura? Manichiura? Da, conteaza! Incearca sa nu dai impresia ca te-ai straduit prea mult, fiindca va arata artificial si iti va evidentia trasaturile obosite. Parul trebuie sa aiba un aspect curat, natural si aranjat. Zulufii lasati de capul lor s-ar putea sa accentueze imaginea neingrijita pe care o poarta un chip obosit, asa ca ar fi bine sa-i domolesti. Cat despre unghii, atata timp cat sunt taiate, curate si fara pielite inestetice, le poti lasa “au naturel”. Nu e nevoie de oje colorate, cel mult poti aplica un lac transparent
  5. Haina face pe om?Daca porti blugi labartati, bluze sifonate si incaltari murdare, risti sa arati ca un hippie de la Woodstock, care n-a mai dormit de o saptamana si care s-a hranit cu alcool, dragoste si stupefiante.
  6. Pentru a atenua impresia pe care o lasa chipul tau obosit, poarta haine simple, dar curate, calcate si aranjate, care sa iti stea bine. Nimic tipator, daca se poate.
  7. De asemenea, putin parfum proaspat si vioi va completa “magia”!
Pe viitor, totusi, incearca sa dormi mai mult, sa bei suficienta apa, sa faci ceva miscare, sa te vitaminizezi si... sa ai grija de tine. Se va citi pe fata ta!
17 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Multumim pentru sfaturi. Eu chiar am nevoie acum. Sunt obosit de cand cu sesiunea. E si munca, si facultate si mai multe. Abia azi ce am facut si eu o pauza.

| JeSa a răspuns:

Din (o) mare parte a informaţiilor le ştiam, sau le aplic... dar un bun sfat - e bine venit, întotdeauna.happy
Aşadar, îţi mulţumesc pentru sfaturi!

| Silvia a răspuns:

Foarte bune sfaturile, sper sa si pot sa le aplic.

| waXonwaXoff a răspuns:

Intreaba-l pe michael jackson!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Preferabil este sa te culci la ora 10 PM si sa dormi, daca se poate, cca 6-7 ore. Sa nu consumi alcool excesiv inainte de culcare ori in timpul zilei/serii. Sa faci sport. Sa consumi o alimentatie organica si mult ceai.

| Zambet a răspuns:

Zambind! big grin

Răspuns utilizator avertizat
| crazyfun a răspuns:

Hey...o intrebare... cine a fost primul utilizatorul TPU-ului?

| loredana99 a răspuns:

Un somn linistit te va face sa arati mai bine, dar trebuie sa si zambesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un zambet!batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este de precizat sa nu se folosesca corector deschis pe cearcane, acea zona va deveni gri.
Foarte bune sfaturile dar toate ar fi trebuit sa le stim pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Articolul acesta mi se pare foarte interesant...mai ales ca demult cautam sfaturu despre mascarea oboselii. Felicitari celui care l-a scris, este foarte util si de luat in seama.Va felicit si abia astept urmatorul articolwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Somnul este cel mai bun, dar in viata asta asa de ocupata nu ai timp nici sa mori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfaturi super...greu de urmat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca somnul si gimnastica spune totul iar corpul se adapteaza ...inclusiv tenul.

Răspuns utilizator avertizat
| marina_7216 a răspuns:

Foarte bine imi prinde aceste sfaturi... le stiam dar parca le-am uitat happy chiar nu prea mai am somn si se vede pe fata mea. Multumesc!