| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa te machiezi corect?

Răspuns Câştigător
| ada a răspuns:

Oricum, dar numai vulgara sa nu fii.

16 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi cateva tutoriale de machiaj la adresa
http://www.youtube.com/......p?/results
Machiajul trebuie sa fie cat mai simplu peste zi, cat mai natural. Sa intareasca punctele tari - fara a fi agresiv. La ocazii speciale poti sa alegi in functie de vestimentatie, coloratura parului, pigmentatie - culoarea potrivita. In rest cele mai multe sfaturi despre machiajul corect le ai in raspunsurile de mai sus

cristian
| cristian a răspuns:

Daca vei citi o carte de cosmetica poti sa capeti cunostintele minime necesare ca sa te machezi si corect si ieftin si natural.

Bula
| Bula a răspuns:

Este mai bine, mai sanatos sa nu te machezi!

auran
| auran a răspuns:

In primul rand trebuie sa cauti produse care sa nu creeze probleme tenului tau.
eu de exemplu prefer machiajul cat mai natural si foarte putin accentuat pe cel de seara.
Si mai trebuie tinut cont de un lucru - parerea mea - pune accentul pe ochi sau pe buze niciodata pe amandoua, pentru ca risti sa devii vulgara.

| andreutz a răspuns:

Sa stii ca inca mai sunt baieti care apreciaza mai mult naturaletea...eu cand vad o fata machiata excesiv pe strada, mi se face rau...mai bine stai cuminte in banca ta, vei fi mai frumoasa asa...si mult mai apreciata...

| J7anine a răspuns:

Numai vulgara sa nu FII - apropos de fii fericita happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand trebuie sa tii cont de mometul zilei, de ocazie si de tenul tau. Nu trebuie sa incarci tenul si sa arati ca si cum ai avea o masca pe fata. Ai grija la linia gatului si a perciunilor. Inainte sa iesi din casa ia o oglinda si uita-te la lumina naturala (geam, balcon) sa vezi cum arati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand trebuie sa tii cont de vremea zilei si de cum esti imbracata! Daca esti mai mica trebuie sa folosesti machiaje deschise, iar daca esti adulta trebuie sa folosesti machiaje inchise. Nu crede in toate prostiile de la televizor fiindca ar putea afecta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine e sa fii naturala!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu daca ma machiez corect, de aceea nu o fac prea des!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare se machiaza cum ii sta bine
eu de
exemplu folosesc doar
rimel, gloss
si tus
si arat super!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai... cum sa. ti explic eu tie...
un machiaj corect se vede de la distanta. in primul rand in cazul inc are ai cearcane adanci care sa iasa in evidenta. iti trebuie un concelear bun. care sa ascunda aceasta imperfectiune a fetei. inainte sa pui fondul de ten. e bine sa aplici o crema pe fata. potrivita tenului tau. baza de machiaj cum ar veni. un fond de ten bun. de culoarea tenului tau. nici mai inchis nici mai deschis.
in principal. cand iti cumperi un fond de ten. ca sa vezi daca e compatibil cu nuanta pielii tale il poti intinde un pic pe inchieietura sau de ce nu direct pe linia maxilarului. asa se probeaza un fond de ten. Nu tuturor ne trebuie fond de ten. asta e clar multe fete il folosesc doar ca fie el pe fata. indradevar mai infrumuseteaza dar nu e absolut necesar. asa. pe buze un ruj nud sau un gloss tot asa mai nuanta buzelor nu trebuie sa exagerezi cu ruj rosu sau gloss roz de pitipoanca. la ochi rimel. sau tus. fard de pleoape. bine eu nu folosesc dar. mai merge uneori. pudra... nici ea nu e necesara... dar. merge. cam asa.

| bellasweet a răspuns:

Nu te machia! Iti vei distruge fata...

| Bibi_1569 a răspuns:

Depinde de tenul fiecaruia...

| dary a răspuns:

Pai incearca in felul urmator...
Mai intai orice machiaj ti'ai alge ai grija sa fii atent la urmatoarele sfaturi.:
-in primul rand daca vrei sa accentuiezi ochii nu uita sa nu iasa in evidnta prea tare buzele(si invers).
-in al doilea rand nu uita sa asortezi machiajul ca tinut(conteaza f mult sa nu te faci de ras!).
-pune mai multe culori(astfel veii arata mai cool!);
-tine cont si de locul unde te ducii(daca te duci intr'un club te poti mchia mai strident. daca te duci la plimbare, machiazate mai ''ascuns''etc)