anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de cosuri?

Răspuns Câştigător
| oareunde a răspuns:

In primul rand, trebuie o igiena stricta. si nu trebuie umblat cu mainile pe fata, e chiar recomandat sa nu se atinga deloc fata, pentru ca pe maini sunt cei mai multi microbi. iti recomand si un lapte demachiant de la CLAS, cu migdale dulci si gabenele, de folosit dimineata si seara. trebuie sa renunti la tot ce contine cofeina si menta! Altii recomanda produsele Dermogent, sau Revitol Acnezine. In nici un caz produse magice de la Avon, Oriflame, Vichy sau altele chatterbox Oricum, cea mai importanta e igiena!

62 răspunsuri:
| lost.in.rain a răspuns:

Ai consultat un dermatolog? Nu sti ce tip de acnee ai si ce tratament iti este potrivit.
Sanatate maxima!

doiny
| doiny a răspuns:

Uite cateva sfaturi:
Se schimba zilnic prosopul de fata sau se folosesc prosoape de hartie de unica folosinta.
Se spala tenul, dimineata si seara cu sapun cu sulf.
Infuzie de trei frati patati, 2-3 cani pe zi. Se pune o lingurita de planta maruntita la o cana de apa clocotita. Se acopera vasul si se lasa circa 10 minute.
Comprese cu tinctura de galbenele. Se pun 10 ml de tinctura de galbenele in 100 ml apa fiarta si racita, se inmoaie compresele si se aplica pe zonele afectate.
Comprese cu infuzie din radacina de brusture. Se pune o lingura maruntita de brusture la 200 de ml apa clocotita, se acopera vasul si se lasa sa stea 15 minute. Se inmoaie cateva comprese sterile in infuzie si se aplica pe zonele afectate.
Se sterge pielea cu un tampon de vata imbibat in infuzie de busuioc. Se pun 2-3 lingurite de planta maruntita la o cana de apa fierbinte. Se acopera, se lasa 5-10 minute, se strecoara si se foloseste infuzia calda.
Comprese cu infuzie de musetel sau se vor folosi pliculetele din care s-a preparat infuzia.
Se tamponeaza cosurile aparute, cu ulei de arbore de ceai sau ulei de cimbru de doua ori pe zi.
Se beau 2-3 cani pe zi de infuzie de galbenele si trei frati patati in cantitati egale. Se pune o lingurita de amestec de plante la o cana de apa clocotita, se acopera bine vasul in care acestea au fiert si se lasa sa stea circa 10 minute. Se strecoara si se bea infuzia neindulcita.
Se sterge fata cu un tampon de vata imbibat in suc de varza alba sau se pun cataplasme cu frunze oparite sau inmuiate cu facaletul ori cu ciocanul de snitele.
Masca cu papaya si smantana. Amestecati bine doua linguri de smantana dulce si doua linguri cu pulpa zdrobita de papaya, pana obtineti o pasta omogena, apoi o intindeti pe piele. Dupa 30 de minute se spala pielea cu apa calda. Stropiti tenul cu apa rece, stergeti prin tamponare si ungeti cu alifie de galbenele sau cu propolis.
Se sterge pielea afectata cu suc de struguri. Se storc cateva boabe, se inmoaie un tampon de vata in suc si se sterge pielea. Se lasa sa se zvante, apoi se clateste fata cu apa calduta in care s-a adaugat putin bicarbonat de sodiu.
Se beau 2-3 cani pe zi cu infuzie de musetel. Infuzia se bea neindulcita.
Se aplica felii de rosii proaspete pe zonele afectate. Dupa 30 de minute se clateste pielea cu apa calda.
Comprese cu infuzie din conuri de hamei. Se pune o lingura de conuri de hamei la 100 ml apa clocotita, se acopera vasul, se lasa 15 minute, apoi se inmoaie cateva comprese sterile si se aplica pe zonele afectate.
Masca cu drojdie proaspata, miere si tarate de grau sau faina de orez. Diluati un bob de drojdie in putina apa fiarta si racita, adaugati mierea si tarate sau faina pana obtineti o pasta omogena. Intindeti pe piele, iar dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calduta. Stropiti fata cu apa rece, stergeti prin tamponare si aplicati un unguent cu galbenele sau propolis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la dermatolog, e singurul avizat sa iti recomande ce produse sa folosesti. Nu folosi produse cosmetice in niciun caz. In acest tip de afectiune se folosesc produsele dermatologice sau dermato-cosmetice.

| rael a răspuns:

Fa o vizita la medicul dermatolog, el va stabili ce tip de acnee ai si -ti va prescrie un tratament.

| vio2006 a răspuns:

Daca ai cosuri ca orice persoana la pubertate si nu vreo acnee rebela, spala-te cu sapun cu sulf de la farmacie, sterge cosurile cu tinctura de aloe si pune crema mibazon - de la farmacia veterinara... e miraculos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt niste pastile pe care eu le'am luat de la Sensiblu si se numesc Acneon. Se ia o pastila pe zi si dupa aproximativ o spatamana doua.se vad ceva rezulatte dar dupa vreo 2 luni aproape ca scpai de tot de acnee... daca nu mai continui ca iti face bine si pentru imperfectiunile tenului. Pretul e in jur de 50 de lei cutia de 30 pastile.

| Mo a răspuns:

Sora mea e la varsta pubertatii si are aceeasi problema: aparitia cosurilor. am sfatuito sa se dea cu cutaden pe fiecare cos si acestea se retrag. spala-te cu sapun cu sulf(il gasesti la drogherii) sau cu sapun pentru copii. dupa ce te speli bine pe maini si pe fata, incearca sa dai si cu suc de strugure pe fata. rupe o boaba de strugure alb si trece pe fata, strivind usor intre degete. repeta de cateva ori lasand sa se usuce sucul mai intai. apoi clateste cu apa calduta.
potiincerca si cu zineryt. gasesti la farmacie. e un produs foarte bun si eficace daca te tii de tratament.
si un lucru foarte important : nu le stoarce, nu le zgandari.se inmultesc si mai raman si semne. Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la dermatolog sa iti dea un tratamnet ...pentru elewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mha! vrei sa scapi de cosuri. ia asculta la mine... rezultat max 2 saptamani... " - Daca ai vreun frate mai mic de 5-10 ani. ia pishu de la el. intr-o cana ceva. si cu un tampon (vata) date pe fata. in fiecare seara timp de 2 saptamani maxim...ai sa vezi ce fata fina o sa ai.winking nu o sa iti mai apara in veci.winking salut!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai...aia cu pisu e cam aiurea dar... e pe bune?! si zynerit se ia cu reteta? sau acneon? Mersi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea sa aflu si eu cum sa scap de cosrui., ...nu le mai suport.sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cumparati Zynerit si scapi de ele! laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zynerit se poate lua si fara reteta dar luat cu reteta se compenseaza. E adevarat ca face minuni insa nu pe termen lung(mai mult de un an). Puteti incerca si masti de argila aplicate ziua urmand ca seara sa aplicati eritroacnol-crema(si costa aprox 6 lei). La mine a functionat.PS:a folosit cineva sapun cu sulf sa gudron?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De multe ori ceea iti recomanda dermatologul nu isi face efectul. O prietena de-a mea a mers la dermatolog(unul f bun si cunoscut din bucuresti) timp de 4 ani, dar nu a scapat de cosuri.Intr-un final i s-a recomandat ceva simplu care s-a dovedit a fi f eficient...pasta de dinti...big grin isi aplica pasta de dinti intr-un strat subtire (ocolind, atentie, zona ochilor) in fiecare dimineata si seara.In 4 saptamana cosurile au disparut complet, dar inca mai urmeaza acest tratament o data pe saptamana pentru prevenire.Acum are un ten de invidiat. Sper sa te ajute sfatul meuwinkingpa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Date cu pishu pe fatabatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer si eu am o problema cu cosurile... dar folosesc o crema de la avon "clearskin". eu m`am"curatat" de tot de cosurile pe care le aveam. e un baton mai mik intr-adevar dar e foarte bun...eu il folosesc tot timpul si nu este nici foarte skump. ti`l recomand cu placere. pup

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema msunt hormonii androgeni. mergeti la endocrinologie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dau la laba.

| gladiator555 a răspuns:

Si eu m-am luptat cu cosurile mult timp.Acum am 17 ani si ma simt mai bine cu mult mai putine cosuri.Am folosit multe cremetongueure skin gel, skinoren, zynerit, acum folosesc ceacu salvie care este foarte bun.Am fost anul trecut la mare si am stat 5 zile. Dupa a 4-a zi numai aveam 1 cos pe fata, dar dupa 1-2 luni au aparut iar.Acum mai apare rar cate unul si dand cu salvie trec dupa cateva zile.Mai am cativa in jurul gurei dar putini si uscati. Ce fac sa-mi treaca si aia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu vreau sa aflu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa scap de cosuri dar nu stiu cum am incercat tot felul de creme...chiar si din spania am cumparat ca am crezut ca sunt mai bune dar in zada...acum am cumparat sapun cu sulf dar nu stiu daca va fi bun si din nefericire am un ten gras cine poate sa ma ajute.multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Catalin uite eu nu stiu ce sa zic si pentru mine cosurile astea sunt o povara in totdeauna imi zic ca din cauza lor nu prea imi place sa ma bag in vb cu fetemuti spun ca zyneryt e bun rosi nu stiu ce am sa incerc si eu de si zynerit l-am incercat si chiar a mers dar trebuiele sa-l iei constant baftatuturor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oameni buni, pasta de dinti- gen "glister" (made in usa), eu aveam un nas (asta in cazul in care ala se putea numea nasbig grin) plin cu cosuri! nu stiam ce sa fac, zicea maicamea cu aloe si galbenele si fel de fel de cacaturi de buruieni, dar NIX... pasta de dinti dimineata si seara, spalate pe fata de cel putin 3 ori pe zi cu sapun de sulf si nu-ti atinge fata! P. S. Stai mai mult la aer, razele soarelui fac minuni. eu locuiesc la bloc, dar iata ca intr-o vara bunicu si bunica m-au luat la ei la tara pentru o saptamana sa-i ajut, si lucram mereu la aer curat, cand am venit acasa, am observat ca cosurle au disparut considerabil, si deindata la sosirea mea la bloc, din nou au inceput sa apara... asa ca acum in fiecare zi, alerg pe afara si joc fotbal (tinand cosurile la soare)

| andruxa a răspuns:

Eu va recomand ceaiul de musetel... il prepari. ii lasi sa se raceasca. apoi ca comprese iei si pui pe fata
mie una in 7 zile mi-a trecut si aveam f. multe cosuri.
nu va recomand cremele si zynerit... ma rog.la mine nu au mers...niciuna.nici de la vichy. nici o crema. am dat miliaone pe cremele care nu au dat roade.ins ceaiul de musetel e f. bun
vi-l recomand ca placerewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am fost la 2 dermatologi si tot nu mi-au trecut cosurile si nu mai suport! acum mai incepe si scoala, si stie careva cum sa scap de ele in maxim 2 saptamani?! pleaseee ajutati-ma!

| pistika a răspuns:

Eu mi-am luat zineriyt acum astept rezultatele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tinctura de propolis e buna pentru cosuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am folosit zineryt... si mi.ai aparut dublu fata de cate aveam inainte... iar acum se inmultesc pe zi ce trece

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Metoda Bonus
Cum sa scapi de acnee definitiv, dupa doar o noapte

Te speli pe cu sapun Protex.
Lasi sapunul sa se usuce.
Dai cu Propolis.
Apoi intinzi o usoara masca cu pasta de dinti

O sa se usuce imediat. O singura noapte si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Boai fratilor cumparativa marca de produse gerovital plant astfel incat sa respectati urmatorul program:
-dimineata:demachiant, lotiunea tonica, crema de zi;
-seara:demachiant, Zinerit;




sau simplu pasta de usturoi o pui pe fata in fiecare zi si sigur scapi de cosuri 99%
Eu asa am scapat

Întrebări similare