eluveitie
| eluveitie a întrebat:

Cum se foloseşte violet de genţiană pentru păr? Adică trebuie pus în apă şi apoi aplicat pe şuviţe sau cum?

Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
12 răspunsuri:
| octavianpas a răspuns:

Indiferent cum il aplici tot curge de pe par si te ungi si tu si tot ce atingi cu parul:haine, perne.prosoape.Iti mai curge si pe fata daca te ninge sau te ploua.

| anda1313 a răspuns:

Mai bine alegi un sampon de nuantat pe violet.
Dar daca doresti sa folosesti violet de gentiana se pune in apa si se clateste parul cu ea. Dar are multe dezavantaje. Murdareste tot de atinge, perna, tricou.

| Christopher a răspuns:

Am avut aceeasi problema si am experimentat, prima data, IA'TI MANUSI! daca nu ai parul destul de deschis trebuie sa il decolorezi, dupa aia, pui direct fuxina pe vata si dai pe suvita pe care vrei sa o colorezi, fa de mai multe ori da fii sigura ca a ajuns pe fiecare fir... dupa asta astepti 15-20 min si mergi sa speli de 2 ori sa iasa fuxina in exces, daca a ramas in vana mov, poti sa o stergi cu spirthee hee. Se repeta la fiecare saptamana pentru ca iese repede, depinde si de cate ori te speli pe cap si de tipul parului tau, o sa vezi. Sper ca te'am ajutathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu le-am incercat pe amandoua...si albastru de metil.ies foarte bine pe par.trebuie sa pui asa: un balsam de par...oricare.si violet de gentiana.iese super tare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da trebuie diluat cu apa si pur si simplu aplicat pe tot parul

| Vladina_1214 a răspuns:

Daca mai ai nevoie de rasp daca vrei sa iti faci doar cateva sufite iei 3 tamponase din astea de vata si pui pe ele violet din sticla di iti dai pe par. violetul de gentiana se ia dupa maini cu spirt. si cand te speli la cap ai grija ca o sa faci toata cada mov ar fi bina sa dai imediat cu spirt si ca freci puti ca sa nu ramana pata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa pui pe un demacheant cateva picaturi si freci demacheantul pe parda cateva ori

| rely_5301 a răspuns:

Octavianpas.nu e adevarat nu iti curge.dar trebuie sa pui apa dar nu mult si dupa violet de gentiana si aplici pe suvite.dar iti trebuie ceva sa pui pe cap si sa scoti cu acul suvitele si stai 30 de min

| zone3 a răspuns:

Daca vrei pe tot parul, pune apa cam de 4 degete intr-un lighean, si toarna toata solutia ca sa fie o culoare uniforma. Baga-ti capul acolo, dar nu pana la piele pentru ca o sa se imprime si pe piele. Dupa, ca sa nu curga spala-te pe cap, dar fara sampon, balsam, etc, doar cu apa, si te usuci. Te asigur ca asa nu o sa curga si nu o sa patezi nimic.

Daca vrei suvite, pune cativa stropi pe vata, sau tampoane rotunde de vata. Freci pe o suvita de par si, daca e nevoie sa se vada mai bine, repeti. Indicat e sa te clatesti si dupa asa cu apa, ca sa nu curga si sa nu patezi nimic.

Dupa ce te vei spala doar cu apa pe par, o sa vezi ca va curge putina culoare dar nu te speria, aia e culoare in exces care urma sa curga pe tine sau pe haine.

Funda? :*

| Manolache_Daniela_Iuliana_1994 a răspuns:

Amesteca violet de gentiana cu cateva picaturi de otet. aplica pe par sau pe cateva suvite si stai o jum de ora sau o ora, o sa reziste pana la 3 saptamani si nu se mai curata pe haine, se curata doar la spalare, e testat de mine

| Dragnea_Camelia_Carmen_1967 a răspuns (pentru Christopher):

Daca pun cateva picaturi in vopseaua de par, ce iese?

| Angelica_Diaconescu_1982 a răspuns:

Si cat balsam se pune?