Întrebare recomandată | Meli2314 a întrebat:

De cate ori e bine sa te speli pe cap? Eu ma spal o data pe saptamana. Voi cum faceti cu parul vostru? Mie mi se ingrasa putin abia dupa 3-4 zile.

43 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vara e bine sa il speli la 2 zile si cand vine toamna si e frig e suficient o data pe saptamana.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Avand parul foarte lung il spalam de 3 ori pe saptamana, si asta pentru ca se ingrasa foarte repede.
Am boservat ca indiferent cat de mult il spalam, parul era tot gras, o zi era frumos, apoi incepea calvarul.
Asa ca am apelat la trucuri naturiste si am rarit spalatul, acum ma spal saptamanal si sunt foarte m ultumita, dar daca am prorobleme si trebuie sa plec undeva, nu ezit si il spal de cate ori este nevoie, mai ales vara cand transpiram mult mai repede.
Asa ca, cum inveti scalpul, asa il ai.
O zi frumoasa sa aihappy

| BiancaDenisa a răspuns:

Aici nu trebuie sa iei in considerare ceea ce fac altii. Parul difera de la persoana la persoana. Altii au parul foarte gras si se spala zilnic, altii nu au probleme si il spala doar 1 data pe saptamana. Eu, de exemplu il spal o data la 4 zile. Il las mai mereu desprins si atunci arata urat daca e nespalat. Trebuie sa iti dai seama cum e mai bine pentru parul tau happy

| BiuL a răspuns:

Eu ma spal o data la 3 zile. Asa e normal.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu ma spal de 2-3 ori pe saptamana si, vara cand este foarte cald, ma spal si mai des. In felul acesta am reusit sa scap de matreata.

| RAY a răspuns:

Cu sampoane cu chimicale zilnic e o nenorocire pentru radacina in timp, faci bine dar totusi nu exagera cu fixative, sampoane ele find chimice si ard radacina

suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce par nasol am eu ar trebuie sa ma spal in fiecare zi, insa ma spal odata la 3-4 zile

| Fatamuntilor a răspuns:

Cam de doua ori pe saptamana!

| Mussette a răspuns:

De 2 ori e recomandat. Daca il speli prea des, pielea capului poate fi afectata. Cu cat il speli mai des, cu atat incepe sa se ingrase mai repede. Pielea secreta zilnic o anumita cantitate de sebum necesara protectiei sale. Asa ca spalandu-l mai des, tot se ingrasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îmi las plete, acum am păru în jur de 14cm, și mă spăl odată la 3 zile. Adică de exemplu, mă spăl astăzi la cap, mâine omit, poimâine omit, și mă mai spăl iar răspoimâne.
E recomandat să folosești cât mai puțin șampon, deoarece el elimină sebusul care protejează părul, și cu cât îl speli mai des, cu atât se jeghează mai repede xd.

| Ruxandra15 a răspuns:

Si eu tot o data pe saptamana. Sa zicem ca te speli duminica pe cap. Joi incepe sa se ingrase, atunci foloseste joi un sampon uscat care va face sa nu se vada ca parul incepe sa se ingrase pana duminica.

| kRedhead a răspuns:

Inainte ma spalam o data pe saptamana, dar de cand am inceput sa imi fac parul cu placa ma spal o data la 3-4 zile pentru ca se ingrasa foarte repede.

| StReEtDaNcEaNa a răspuns:

Eu ma spal de 2 ori pe saptamana.E mai bine.

| anonim191 a răspuns:

Nu exista un termen anume.fiecare organism functioneaza diferit.par gras, par uscat, par normal, mediul in care lucrezi...depinde de fiecare persoana.sunt persoane carora li se ingrasa parul de la o zi la cealalta sau altele o data pe saptamana.mai exista si zvonul ca iti poti "invata" parul sa se ingrase mai rar spalandu-l mai rar. ceea ce este o aberatie.organismul are modul lui de functionare.nu il poti determina sa lucreze cum vrei tu.

| Hng123 a răspuns:

Parul meu se ingrasa foarte repede asa ca il spal din doua in doua zile.Nu e indicat sa-l speli zilnic deoarece are nevoie de uleiul pe care il produce singur.

| andre3aph a răspuns:

Indicat ar fi la 4 zile.In nici-un caz sa nu te speli de 3 ori pe satamana, iti va pica parul mai tarziu.

| Meli2314 explică:

Eu nu ma dau deloc cu fixativ. Si nici nu-mi indrept/ondulez parul. happy

| HelloWorld00 a răspuns:

Frantuzoaicele nu se spala de mai mult de doua ori pe saptamana. Asa e cel mai bine. Daca parul tau se ingrasa repede, nu folosi balsam.Samponul tau trebuie sa fie potrivit grosimii firului de par dar si cantitatii de sebul pe care il secreti. Daca esti vopsita sau te coafezi des, foloseste sampoane speciale.E important sa nu iti bagi mana in par pentru ca se va murdari repede.

| AlexCiobi a răspuns:

Eu ma spal odata la 4 zile
Acum depinde si de parul fiecaruia

| AndreeLolla a răspuns:

Parerea mea este csa cel mai bine este nici sa nu-l speli prea rar, dar nici prea des. cel mai bine cred ca e sa-l speli de doua ori pe saptamana...

| RaDuk a răspuns:

Eu ma sapal o data la doua zile

| Danessy a răspuns:

Hey buna, daca nu se ingrasa repede si vrei sa arate mai bine poti sa-l speli de 2 ori pe saptamana.happy

| InoueOrihime a răspuns:

Eu ar trebui sa ma spal in fiecare zi pentru ca se ingrasa foarte repede. Dar ma spal odata la 2 zile. Depinde de fiecare

| LittleLady1 a răspuns:

Eu ma spal cam o data la 3 zile.E bine sa te speli de 3-4 ori pe saptamana, sau daca nu, atunci cand vezi ca ti se ingrasa parul, nu e o regula sa te speli de nu stiu cate oripe cap intr-o saptamana. happy

| marinaculcea a răspuns:

Eu personal ma spal de 2sau 3 ori pe saptamana

| Brilliantik a răspuns:

O data pe saptamana e super sal speli.Cel mult de doua ori pe saptamana trebuie sal speli.Eu am probleme cu parul imi cade enorm de tare, insa la citi medici dermatologi am fost mi-au spus ca de doua ori cel mult, chiar si pe unele sampoane e scris. Daca il speli des tu ii perzi din luciul lui, il traumezi.Nu te ingrijora ca il speli numai o data.Bafta...

| watashiwa a răspuns:

Eu imi spal parul o data pe saptamana si mi se ingrasa in a 5 sau a 6 zi. Depinde mai mult de parul persoanei. Iti recomand sa speli parul de 2 ori pe saptamana daca se ingrasa mai repede!

| HisoChan a răspuns:

E bine să te speli de câte ori ți se îngrașă. Eu una mă spăl de 2 ori pe săptămână și nu am niciun fel de problemă. happy Depinde și de tenul fiecăruia, oricum.

| myhamykaella a răspuns (pentru HisoChan):

De tenul fiecaruia? Aici este vorba de par, nu de ten.

| isabelmaria a răspuns:

Heyhappy eu il spal de 2 ori pe saptanana si cand vad ca se ingrasa parul ma dau cu sampon sec.eu una nu ma spal pe cap des ca sa nu deshidrarez parul deoarece la ce par des am trebuie neaparat sa il ondulez sau sa il indrept daca vreau sa il las desfacut