| Lila10 a întrebat:

Eu aplic machiaj de cand aveam 13 ani si machiajul meu contine BB cream, mascara, lip gloss, blush, si termin cu powder. Eu nu cred ca e mult. Unele fete poarta, dar unele nu si ma intreb, era prea devreme? Ar trebui sa ma opresc?
Nu ziceti ceva de genul "cum vrei tu, e fata ta, daca machiajul te face sa te simti bine, aplica-l"etc... pentru ca nu vreau sa arat ca o baba in cativa ani daca continui.
Daca continui o sa imi stric fata sau nu?

P.S am 14 ani acum

Răspuns Câştigător
| Etelca a răspuns:

Port machiaj de ceva timp si ma interesez despre acesta si ingrijirea tenului zilnic, deci implicit stiu foarte multe in acest domeniu.Atat timp cat iti ingrijesti tenul, te demachiezi si nu folosesti produse cosmetice la un leu, nu o sa ti se strice fata, din contra, este bine sa folosesti o baza pentru fata, mediul inconjurator este extrem de nociv, poluare si foarte mult praf. Dimineata trebuie sa-ti speli tenul cu un gel de curatare, iar apoi sa aplici un tonic si o crema hidratanta.De ce curatam tenul dimineata? Pentru ca noaptea a secretat sebum si trebuie sa-l eliminam. Daca iesi pe afara, da-te intotdeauna cu crema cu protectie solara 30 sau 50 pentru ca soarele este principalul factor al imbatranirii premature, nu cred ca vrei riduri in avans.Seara cand ajungi acasa demachiaza-te cu un lapte demachiant, apoi gel de curatare, tonic si crema hidratanta.Ai grija ca produsele ce le folosesti pentru ingrijire sa nu contina alcool sau derivati ai alcoolului, pentru ca acesta usuca fata.Nu dormi niciodata machiata, deoarece fata nu-ti respira, porii iti sunt blocati si puncte negre sau cosuri iti vor aparea.O data sau de doua ori pe saptamana foloseste un exfoliant si o masca, fie de hidratare, fie de curatare, poate fi facuta in casa sau deja cumparata.Ai mare grija de tenul tau si spala pensulele cu care aplici machiajul in mod regulat pentru ca se asaza multe bacterii pe ele si dauneaza tenului.Iti stau la dispozitie daca ai si alte intrebari, fie referitoare la ingrijirea tenului, fie despre machiaje si produse cosmetice.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De cand aveai 13 ani! Hm, ai vechime multa, ce sa zic! Nu e bine sa o iei de acum cu machiajul.La 35 ai sa arati de 45.Mai amana cu machiajul.

| SkyPilot a răspuns:

Nu e bine. Tine-ti fata curata si las-o in pace. Te machiezi doar cand iesi undeva mai simandicos.

| Ruxandra15 a răspuns:

Eu ma machiez de pe la 12 ani. Daca folosesti produse de calitate nu iti vor afecta atat de tare tenul. Presupun ca si BB Cream nu pui o tona nu? Cu cat e mai putin cu atat arata mai bine. Eu zic sa nu mai folosesti pudra decat daca ai ten gras sau daca vrei intr-un strat subtire. Blush-ul se aplica foarte putin. Mascara afecteaza genele. Dupa o luna de folosire lasale sa respire o saptamana folosind ulei de ricin pentru a le repara. Lip gloss folosesc si fetele de 7 ani deci nu e nici o problema. Demachierea o faci cu demachiant sau servetele? Dupa demachiant te speli bine cu sapun pe fata. Eu nu folosesc si in jurul ochilor sapun fiindca imi strange pielea dar a fost o perioada cand foloseam. Pentru ten recomand Dove e foarte delicat sau un gel de dus cum e Fa deoarece e cremos sau Dove or Nivea.