| A201298 a întrebat:

Fetelor,voi cum va ingrijiti tenul?big grin

8 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Buna! In fiecare dimineata folosesc un gel de curatare special pentru fata si apoi crema hidratanta.Pe timpul zilei, inainte sa ma machiez, imi dau cu protectie solara 30, pentru a nu-mi imbatrani pielea prematur si sa nu-mi apara pete pe fata sau si mai grav, cancer.Seara ma demachiez foarte bine cu un lapte demachiant, daca am machiaj la ochi folosesc un demachiant bifazic de la Nivea, apoi imi spal fata cu gelul de curatare si aplic crema hidratanta.O data sau de doua ori pe saptamana imi exfoliez tenul cu scrub-ul de la Bioten, insa il recomand si pe cel de la Yves Rocher. Dupa exfoliere, aplic o masca din argila de la Aslavital si apa, o las sa actioneze 20 de minute si o inlatur cu apa calduta, dupa care cu apa rece si aplic crema hidratanta.Mai am o masca de la Avon pentru puncte negre, insa n-am observat o schimbare in aspectul tenului.Beau in fiecare zi multa apa si mananc fructe si legume.In curand ma voi duce la primul tratament la salon pentru scoaterea comedoanelor, sper sa fiu multumita de rezultat.Cam atat fac eu, desigur ca am si eu cosuri si puncte negre, respectiv albe, pentru ca e varsta pubertatii si n-avem ce face.Mult succes!

| soraGrime a răspuns:

Prima data ma demachiez cu apa micelara Bioderma Sensibio. Dupa aceea imi curat tenul cu spuma de curatare de la Nivea. Ma clatesc cu apa calduta ca sa se deschida porii. Aplic un scrub, momentan am de la Yves Rocher cu samburi de caise, dar de obicei foloseam zahar. Clatesc tot cu apa calduta. Aplic o masca(acum folosesc una pe baza de argila de la Himalaya) si o las sa actioneze cat trebuie. Clatesc prima data cu apa calduta, apoi cobor usor temperatura apei, pana devine foarte rece, astfel inchid porii. Aplic crema Bioderma Photoderm Max cu SPF 50(daca e zi si urmeaza sa ies) pentru protectie si o crema mai hidratanta, acum testez una de la Avon Nutra Effects.
Cam astia sunt pasii pe care ii urmez eu la acest moment, dupa ani de experimentat cu tot felul de produse. Mentionez ca scrubul si masca nu le aplic zilnic, ci doar cand simt ca tenul meu este incarcat si machiajul nu se poate aseza frumos pe el(scrub o data la 2-3 zile si masca cam o data pe saptamana, cand am timp).

| LaughingKarima a răspuns:

Eu una beau extrem de multa apa. Incerc sa evit machiajul cat de mult se poate si folosesc doar eyeliner de cele mai multe ori.
Deasemenea, nu folosesc apa calda cand ma spal pe fata si am 2 creme speciale hidratante.
Sper ca te-am ajutat happy

| Kenya a răspuns:

Beau multa apa si folosesc creme hidratante.

| Kandia15 a răspuns:

Pai eu ma spal dimineata pe fata cu apa si sapun protex. Apoi ma dau cu o crema hidratanta. Si asta e tot big grin Seara repet

| Dia007 a răspuns:

Calitatea tenului poate fi afectata de multi factori: vreme, hormoni, alimentatie etc.
Ce pot sa-ti spun e ceea ce fac eu. In momentul de fata pot spune ca am un ten neted, luminos (nu gras), fara acnee.
1. Bea cel putin 2 litri de apa pe zi (asta iti va ajuta si parul)
2. Cauta sa ai greutatea normala pentru inaltinea si varsta ce o ai.
3. Nu manca multe produse ce contin grasimi (axeaza-te pe legume si fructe si, ocazional, carnuri ce nu contin grasimi)
4. Cand ajungi acasa foloseste un demachiant potrivit genului tau de ten (ai pe Farmec.ro un test care iti poate spune, cu o certitudine mai mare sau mai mica, genul de ten ce-l ai), apa tonica, apoi da cu apa calduta din abundenta. La final, sterge cu un prosop curat si moale.
5. In functie de tenul ce-l ai, foloseste creme nutritive dimineata, la pranz (daca esti acasa) si seara, inainte de culcare.
6. Incearca sa folosesti cat mai rar fond de ten sau orice alta forma de produs din aceasta categorie, iar daca e musai, chiar daca sunt mai scumpe, foloseste ce e mai bun pentru tine. Cand esti acasa, pastreaza-ti tenul fara machiaj (cat de des posibil, cu atat mai bine.
7. Gasesti pe net tot felul de masti din produse alimentare (in special fructe). Eu iti sugerez ca o data pe saptamana sa incerci o masca de fata cu miere de albini - e minunata! Iti regenereaza pielea fetei si iti si da senzatia de curat si prospetime.
8. Pentru momentele in care ai impresia ca nu mai scapi de cosuri sau puncte negre, iti sugerez argila cosmetica sub forma de pudra (o gasesti in orice magazin naturist). Se poate pune pe toata fata sau doar aplicata peste cosuri.
9. Aici am sa repet ce am spus la punctul 1. Pentru mine cel putin, este cel mai important pas. Un corp bine hidratat inseamna un plus pentru tine!

| ale153 a răspuns:

Incerc sa evit machiajul si sa am o dieta echilibrata. Seara ma spal cu gel de fata de la Avene, apa micelara, si daca am cosuri care ma deranjeaza folosesc Zineryt. Daca nu crema hidratanta. happy

| Biencutza2001 a răspuns:

Pai eu am un ten gras si acneic asa ca il ingrijesc cat pot de mult. Dimineata beau 2 pahare cu apa cu lamaie si incerc sa continui consumul de apa pe intreaga zi.Mananc multe fructe si legume si evit prajelurile, produsele fast-food si fac miscare.In fiecare seara si dimineata ma curat cu un gel de curatare de la Oriflame iar odata pe saptamana folosesc o masca de la Avon pentru improspatare. Ocazional folosesc si masti naturale(cu miere si lamaie, albus de ou etc.).
Pupici!