| horansgang a întrebat:

Foloseste cineva proactive?(tratament pentru acnee) daca da, atunci e normal sa mi se usuce fata si sa mi se inroseasca Putin? ma si ustura putin...

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Salut. Eu am folosit pana acum cateva zile SOTRET (6 luni). In primele saptamani mi se inrosea putin si mi se usca pielea. Cu timpul (si cu multe creme costisitoare, folosite zilnic) nu mi s-a mai uscat si nici inrosit fata. Doar buzele si interiorul nasului, dar m-am obisnuit. Eu zic ca este normal, daca persista du-te la dermatolog sau intrerupe tratamentul. Prospectul l-ai citit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca incluzi tratamentul intr-o rutina a tenului si folosesti o crema hidratanta formulata corect n-ar trebui sa-ti usuce tenul. Cumpara-ti crema Bioderma Sensibio Rich, este foarte buna pentru tenul uscat.

Inrosirea si usturimea e provocata de iritanti, daca tenul tau e uscat si aplici produse care-l usuca si mai rau e normal sa se comporte asa, sa traga un semnal de alarma. Incepe sa aplici crema hidratana si reia tratamentul dupa 2 zile cand tenul isi mai revine.

Eu iti recomand pentru acnee sa incerci si crema mebra eritroacnol - 7 lei. Este foarte eficienta, nu contine alcool, parfum si alte minuni.