| Alllllexandra a întrebat:

Hei. Am acnee si tenul gras. Folosesc gama Stop Acnee Gerovital Plant si in plus, seara ma dau cu crema de galbenele pe toata fata. Unii zic ca nu e buna pentru tenul gras, ca astupa porii si inrautateste acneea, altii ca e foarte buna pentru orice tip de ten si trateaza acneea. Am folosit'o vreo 2 saptamani si mi'au aparut niste bubite rosii de la ea, cred ca am pus un strat prea gros. Sa continui sa o folosesc in fiecare seara?

9 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Crema de galbene este un unguent, deci este foarte gras si in combinatie cu sebum si microbii de pe fata face sa aparea cosurile.
Crema de galbenele nu este o crema antiacneeica ci doar cicatrizanta ( se foloseste pentru a estompa petele lasate de cosuri). Iar acesta crema se foloseste doar pe pete, nu toata fata.
Eu te-as sfatui sa nu mai continui, aceea crema nu e impotriva cosurilor.
Eu am fost special la dermatolog pentru ca am facut prostia sa incerc o groaza de produse si masti facute in casa impotriva acneei si m-am umplut de acnee.
Acneea este de mai multe feluri, ea apare fie din cauza dereglarii hormonale( la adolescenti, in timpul menstruatie), din cauza stresului, din cauza alimentiatie haotice si neechilibrate, fie din cauza iginei proste.
Deci e musai sa manaci si sanatos pentru a avea o piele sanatoasa, fara prajeli, fara dulciuri ( in special ciocolata si produse care contin ciocolata), sa manaci multe fructe si legume, sa incerci sa reduci cantitatea de lapte si produse din lapte. Sa te speli in fiecare zi pe fata, dimineata si seara, sa bei multa apa, cel putin 2 l de apa.
Eu mi-am gasit cauza acneei, pe sistem nervos dar si dereglare hormonale ( in perioada menstruatiei), am folosit tratament ( nu mai am nici un cos), si am facut si un peeling facial ca sa scap de urmele lasate de la cos.

| mont a răspuns:

Poate razi, sau poate o fi mers doar la mine, dar si eu am avut acceasi problema si am rezolvat-o dandu-ma cu sare pe fata si apoi lasand sa se usuce sarea cateva minute inainte sa ma spal de ea. Poti incerca si tu.

| Alllllexandra explică (pentru mont):

Eu folosesc acum mai multe masti pe baza de ingrediente naturale. astea ma ajuta pe mine

| mont a răspuns (pentru Alllllexandra):

Da, depinde si de la persoana la persoana ce o ajuta mai mult. Si eu am incercat cu o crema care la un prieten a avut efect bun in scurt timp a scapat de probleme, la mine dadeam degeaba cu ea. Bine ca ai gasit si tu un tratament ok.

| Alllllexandra explică (pentru mont):

Eu si asa nu am multa acnee, imi apar asa cateva cosuri dar vreau sa scap de ele complet!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Recomand sa vizitezi un specialist care sa aiba experienta pentru a te ajuta si, ati ajuta tenul tau.
O zi buna.

| CsDg_Ana_Maria_1993 a răspuns:

Eu folosesc un gel purificator de la Oxyance, este foarte bun şi curăţă în profunzime, eu nu am acnee ci doar coşuri, dar de cănd folosesc produsele de la Oxyance sunt foarte mulţumită, adică şi acum mai am dar nu foarte multe. În legătură cu crema de gălbenele, şi eu mă dădeam pentru că auzisem că e foarte bună dar de fapt e fals într-adevăr, pentru că e uleioasă şi e adevărat că încărcă porii, poate fi folosită pentru cicatricile de pe faţă, corp. Poţi folosi Zynerit care am auzit iarăşi că e foarte bun dar merită să încerci şi nişte scrub-uri, măşti pentru tenul acneic, o alimentaţie mai sănătoasă, evită căt mai des sucurile acidulate, ciocolata. poţi cumpăra şi un gel exfoliant, nu e foarte scump. Sper că te-am ajutat happy

| Vafibine a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa iei o pauza de la ea... Macar pana iti trec bubitele. happy
Si eu ti-as recomanda sa folosesti niste creme facute special pentru acnee.
Eu recomand:
-Acnee Out
Si
-Himalaya: Acne-n-Pimple Cream
Acum eu le folosesc pe ambele si am la fel de multa incredere in amandoua. happy
O zi frumoasa (:

| AlexiAli a răspuns:

Eu zic sa nu iti dai cu nici un fel de crema pe fata, foloseste gama de la *clearskin de la AVON de lotiuni pentru pori, puncte negre si sebum abundent eu le folosesc in fiecare seara si fac minuni mai ales ca nu mai am sebum abundent pe fata de la ele si imi curata si fata. happy