| Ana19993 a întrebat:

Hei.Am nevoie de un sfat.Asi avea nevoie de un fond de ten.Dar nu orice fel.Am tenul gras, cred.Adica dimineata cand ma trezesc imi luceste si si in timpul zilei uneori (si nu ca transpir sau ceva de genul). Excesul de sebum, presupun.Si am si punctulete negre.Deci am ajuns la concluzia ca am ten gras.Deci,si as vrea sa-mi cumpar un fond de ten dar sa nu mi se faca ca faina pe fata sau dupa 2-3 ore sa lucesc ca un semafor.Nu ma fac cu fdt doar la ocazii dar totusi.Am avut si am un fond de ten de la Impala si si pudra.Este intr-adevar bun dar imi luceste fata de la el sad Cam ce fond de ten mi s-ar potrivi? Si daca cumva stiti ceva pentru puncte negre si ma puteti ajuta puppy dog eyes Multumesc.

6 răspunsuri:
| mOBSCENE a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai grija de tenul tau folosind in fiecare dimineata si seara demachiant+lotiune tonica+crema adresata problemei tale (ten gras). Asta este obligatoriu daca vrei ca tenul tau sa aiba un aspect frumos. Periodic, iti poti exfolia tenul (cumpara un exfoliant din comert, dar special pentru fata), sau cauta pe net cum iti poti face unul acasa.
Apoi, investeste bani intr-un primer pentru fata(baza de machiaj, ti-l recomand pe cel de la Sephora).
Poti folosi un fond de ten mat, cum ar fi Stay Matte de la Rimmel London.
Sau il poti incerca pe acesta: http://www.sephora.ro/fond-de-ten-perfection-10-h/cid5863.html
ColorStay (Combination/Oily Skin) de la Revlon este de asemenea bun pentru tenul tau.
Fondul de ten il fixezi apoi cu pudra.

| Ana19993 explică (pentru mOBSCENE):

Multumesc pentru sfat dar am avut deja fondul de ten de la Sephora si dupa ce il aplicam in max jum de ora mi se facea ca faina sad Si in fiecare dimineata si seara pe o discheta demachianta imi pun Alpa (este ca un fel de apa pentru curatarea tenului din Slovacia sau Cehia) si ma fac pe fata.Iar seara am o crema de la dermatolog pe nume Skinoren cu care ma fac.Am gasit aseara un fond de ten "Flormar" si m-ar tenta sa-l cumpar.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai incercat giordanii de la oriflame?

| Ana19993 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu vreau de la Oriflame si Avon.Nu sunt asa de calitate.Plus ca nu vreau ceva sa-mi incarte foarte tare fata. Vreau ceva mai finut.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ana19993):

Să i ti încarce fața ai vrut să spui, incearcă ceva frantuzesti.