Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

acum vreo săptămână m-am epila cu benzi pe spate şi m-am iritat foarte rău. Nu mă mănâncă, nu mă ustura, dar, pur şi simplu, sunt roşie ca şi cum aş avea acnee. Îmi dau zilnic cu cremă, dar degeaaba. Cu ce aş putea să dau ca să-mi treacă destul de repede. Mulţumesc!

Răspuns Câştigător
| Okkultist a răspuns:

Ai afectat epiderma.
Depinde cat par aveai la nivelul pielii.
Este foarte important ca inainte de a te epila intr-un loc sa nu te speli cu apa calda, sau fierbinte. Preferabil deloc.
Puteai da cu ceva alcol, deoarece piele era sensibila dupa actiunea ta, de a indeparta parul.
Iti sfatuiesc sa dai cu Spirt Metilat. Sa faci un dus cu apa calda si sa aplici crema, preferabil una hidratanta de galbenele.
Poti incerca si uleiul de masline, deoarece este ceva natural care pielea il acepta. Denumit si,, aurul lichid", uleiul de argan de asemenea,, aurul desertului-Egiptului".

Dupa dus aplici crema/uleiul, astepti sa intre in piele si te imbraci (preferabil) in bumbac. Sau daca nu ceva moale. Nu incerca sa porti sintetic, sau sa stai expusa la soare, nu este bine. Nu ai ce face prea mult, nu iti pot da un diagnostic fix. Cel mai bine daca doresti (desi nu este neaparat necesar) sa te duci la mediul de familie cerandu-i parere. Dupa ce se va uita iti va zice ce este de facut.
Sper ca te-am ajutat.
Poti in uleiul de masline sa pui o coaja de portocala si niste busuioc, in felul asta vei obtine un miros placut.
O seara buna! happy

10 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Timpul rezolva
din pacate trebuie sa astepti
o crema de galbenele ar grabi vindecarea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu seva de aloe vera ai incercat? sau... pudra pentru copilasi? Incearca, poate functioneaza, nu te mai epila pe spate daca nu ai par ff mult, decoloreaza-l mai bine. Un alt remediu foarte bun este acest unguent => http://farmshop.ro/496-large/nidoflor-crema-antibiotice-sa.jpg

| agent006 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulţumesc. o să încerc.

| Ritsuko a răspuns:

Iritatia e mai mult din cauza faptului ca nu te-ai epilat mai inainte pe spate si a fost o zona mai ''delicata''. Stiu ca trece cu timpul si cu crema, in rest nu cred ca ar putea altceva sa o faca sa dispara.

| MozZatY a răspuns:

Buna, cel mai ok ar fi sa consulti un medic dermatolog. El iti va da solutia cea mai buna pe problema ta, succes.

| ghostlabbrador77 a răspuns:

Ar trebui sa-ti treaca intr-o saptamana, doua, maxim trei saptamani iar data viitoare ar fi mai bine sa te epilezi dupa ce faci o baie sau un dus pentru a fi mai moale pielea. Sper ca acum fost de ajutor.

| Maldini a răspuns:

Exista un "gel calmant dupa epilat". Se cumpara de la magazine de cosmetica. Cea mai buna e cea cu aroma de menta. E verde. NU e scumpa, se aplica dupa epilare si calmeaza durerea. Astfel nu te vei mai irita! In plus creeaza si o senzatie de placere, relaxare... Iti recomand sa incerci.

| Gaboreanu_Elena_1991 a răspuns:

Cu crema cu sulf. A patit o persoana asa, si si-a dat cu, crema de sulf si a merswinkingbatting eyelashes

| Poossy a răspuns:

Ai putea da funda.

| Poossy a răspuns:

Sper ca te-ai prins, altfel, pe jos!