| adeadeliina a întrebat:

Am foarte multe cosuri, si voiam sa imi fac analizele de sange, pentru ca eu cred ca e ceva din sange. Am incercat diferite creme, lotiuni, diferite masti facute in casa cu produse naturale ca mierea, turmericul, degeaba. Am facut tratament cu Zineryt, nu a mers.Medicul de familie a spus sa merg mai intai la dermatolog, si mi-a dat trimitere pentru Bucuresti. Mi-a recomandat sa merg la spitalul de copii Grigore Alexandrescu la dermatolog. A mai fost cineva acolo? V-a ajutat?

Răspuns Câştigător
| NH4OH a răspuns:

Am avut și eu probleme cu coșurile timp de 3-4 ani. Am încercat aproximativ toate produsele de pe piața românească, unele mai scumpe decât celelalte și nimic nu a mers. Am decis cu ai mei să mă duc la București și așa am făcut. M-am dus la un cabinet particular la un doctor specialist în dermatologie și primul lucru care mi l-a zis a fost să mă duc la ginecolog pentru o ecogravie pelviană, poate răul vine din interior, de la o dereglare hormonală avansată sau de la niște posibile chisturi pe ovare ( care provoacă de asemenea coșuri închistate în piele și imposibil de trecut ).
Am făcut și asta și da, aveam chisturiși încă le mai am, iar la prescripția ginecologului am luat anticoncepționale și mi-au trecut ca prin minune. Alternativ am făcut și fac ședințe de peeling facial de specialitate pentru a preveni orice.
Deci, eu îți propun să te duci la ginecolo, nu te speria, dar nu te va dezbrăca sau altele, nu doar asta se face acolo laughing Multe fete/femei se confruntă cu chisturile și trebuiesc prevenite din timp deoarece pot crește, se pot agrava și trebuiesc operate cândva.
Dă-mi mesaj dacă vrei să-ți las link ul de la site ul cabinetului particular din București. Face minuni, în ciuda costurilor mari.
Fundă?

8 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Stiu sigur ca ajuta daca mai elimini din mezelurile si grasimea de porc din alimentatie.

| NH4OH a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Apariția coșurilor nu are legătură cu alimentația. Coșurile pot apărea la absolut orice vârstă, chiar și la 6 ani, chiar și la 30-40. Alimentația poate afecta sănătatea, nici decum hormonii, sebumul. Sunt două subiecte diferite.

| NH4OH a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Pe net nu o să găsești în permanență lucruri folositoare. Plus că site-ul ăla e ca un mic quiz, nu e " sfatul doctorului" sau ceva ce a scris un doctor. Un doctor specialist în dermatologie, în chirurgie plastică și dermatologică cu multe studii absolvite în Germania mi-a spus verde-n față contrariul. Pe cine să cred? Un site random de pe net sau un doctor?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru NH4OH):

Trebuie neaparat sa crezi pe cineva?
Trebuie sa te informezi din mai multe surse.
Medicii inca nu au toate raspunsurile.
Cauza nr 1 a mortalitatii in lume sunt erorile medicale.
Sanatate si multa incredere in medici.

| adeadeliina explică:

Nu prea mananc oricum mezeluri, sau carne cu foarte multa grasime, foarte rar.

| Aurel334 a răspuns:

Eu nu cred ca e din sange
, acum depinde cati ani ai poate sa fie si de la schimbarea varstei. Dar mai bine ti-ai face niste analize.

| adeadeliina explică (pentru Aurel334):

Am 17 ani, dar ma chinui de la 10 ani sa scap de ele, daca erau cateva mai ziceam, dar am pe toata fata.