| ArianaDwen a întrebat:

Hei TPU big grin imi tot apar un fel de cojite pe fata, iar cand dau cu unghia mi se ia pielea. Cand ma dau cu fond de ten se vede foarte urat intre spracene, pe nas si cam peste tot. Tind sa cred ca nu e vina fondului de ten. Totusi, nu stiu cum sa scap de ele. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Pupici.

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Ti se descuameaza tenul, adica se decojeste pentru ca nu este hidratat. Fa-ti un scrub din jumatate de lingurita cu apa si o lingurtita cu bicarbonat sau zahar pudra si freaca-ti bine tenul ca acele cojite sa se desprinda. Dupa foloseste o crema hidratanta.

| ArianaDwen explică (pentru oprescudorin11):

Multumesc mult big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru ArianaDwen):

Cu placere, daca vrei iti recomand si niste creme hidratante. Si ai grija la demachere si ce produse pui pe ten care iti pot usca tenul. happy

| ArianaDwen explică (pentru anonim_4396):

Da happy
mi-ar fi de mare folos
chiar nu le am cu chestiile astea laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru ArianaDwen):

O sa-ti zic 3 creme care mie imi plac foarte mult pentru ca sunt ok la ingrediente, isi fac treaba dar sunt un pic mai scumpe chiar daca se consuma greu.

Ca si raport calitate pret ti-as recomanda Olay Total Effects crema de zi hidratanta.
http://www.aoro.ro/olay/total-effects-crema-de-zi-hidratanta/

Bioderma Sensibio Light sau Rich ( light e lejera si intra repede in piele iar cea rich intra mai greu in piele dar o simti mult mai hidratanta ), mie imi plac amandoua pentru ca-si fac treaba si sunt foarte curate la ingrediente. ( fara alcool, parfum si alte tampenii care sa dauneze ) Ca dezavantaj e faptul ca ea costa vreo 50-60 lei si are doar 40 ml, se consuma in doua luni dar tot e putin.

Eu am cautat ceva mai convenabil care sa inlocuiasca bioderma si m-am oprit la emulsia clinique, eu am luat-o la 170 varianta de 200 ml, le cam schimba ei preturile. Mi se pare cea mai geniala crema, e ok la ingrediente, hidrateaza, poate sa fie folosita ca primer ca sa nu mai ai probleme cu descuamarea si fdt care nu se aseaza. E de ajuns doar o pompita ca sa acoperi toata fata, eu folosesc si o pompita de ulei de migdale dulci cand vreau ceva mult mai hranitor.
http://www.aoro.ro/clinique/3-steps-emulsie-uscata-si-foarte-uscata/

Poti sa incerci si produse naturale gen ulei de migdale dulci presat la rece ( musai presat la rece, ala rafinat nu e bun ), de avocado, maslin, cocos si unt de shea. Sunt super pentru ten.

Cat despre creme ieftine care si-au facut treaba mie mi-a placut crema hidratanta de la elmiplant, mi-a dar luminozitate la ten, mi-am simtit tenul fresh si ok.
http://www.elmiplant.com/......de-zi.aspx

Scuze de spam dar aberez destul de mult cand e vorba despre spacuri si alte nebunii :)).

| ArianaDwen explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult happy
Niciodata nu stiu ce trebuie sa cumpar laughing si o sa mi le cumpar pe astea cat de curand pentru ca ma enerveaza super mult nenorocitele alea de cojite.
Inca odata multumesc pentru ca mi-ai detaliat totul atat de bine si chiar m-ai ajutat happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ArianaDwen):

Incearca scrubul ala, si sa-ti mai zic un secret eu cand nu aveam o crema minune iarna ca sa scap de cojite untul ala de-l dai pe paine ( sau margarina la criza laughing ) era cea mai buna solutie pentru ca inmoaie cojitele alea si lasa tenul catifelat si suplu. Dar asta e doar la nevoie.laughing Cu placere. :*

| ArianaDwen explică (pentru anonim_4396):

O sa incerc si asta laughing
merci :*

10 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Este cea mai banala si incipienta forma de LEPRA.Este la multi oameni, mai ales batrani. Faza cea mai tare este cand se ajunge la carne. In ziua de azi se trateaza, temporar, se amelioreaza. Daca nu se vindeca cauza care este in plan psihic si cu consecinte in sistemul imunitar.Deci daca va reapare, vindecarea autentica, definitiva nu consta in medicatie nici creme si alti amelioratori. Doar vindecarea psihologica e definitiva, acel Kirye Elleison.

| kiri11 a răspuns:

Tenul tau are nevoie de hidratare happy sfaturile de mai sus par interesante.