| Bettynella a întrebat:

Hello girls and boys happy
Am facut un beauty blog si as fi interesata ce parere aveti despre designul site-ului?

Daca aveti critici in leg. cu culorile/ meniul orice, sunt bine-venite happy

Multumesc! Dau fundita

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Voi incerca sa fiu cat se poate de succint. Nu ma pricep la beauty, dar ma pricep la applicatii atat online cat si offline, deci sa incepem:
1. De ce in engleza? Te adresezi unei comunitati vorbitoare de limba engleza? daca nu atunci fa-l in limba comunitatii careaia te adresezi.
2. Tehnic, textul articolelor este dificil de citit fara sa selectez ce citesc datorita contrastului scazut. Fie faci textul mai inchis la culoare (454545) fie alegi un font cu linia caracterului mai groasa. Un site atragator trebuie, in primul rand, sa poata fi citit cu usurinta. Sa stii ca testul cu selectia este bun pentru orice applicatie, adica, daca cititorul simte nevoia sa selecteze textul pe care-l citeste atunci sistemul text-background nu este potrivit.
3. Tema aleasa de tine are un banner de care ai uitat si care, in momentul de fata, adauga spatiu nejustificat la inceputul paginilor. Daca nu doresti sa-l folosesti, trebuie sa modifici in header-role=banner, dimensiunile imaginii cu src= http://inspiremeland.com/wp-content/uploads/2014/11/header_titleyuppi2.png, care este un container cu background alb, astfel: height=0 pentru a dezactiva acel spatiu. Desigur ca poti sa schimbi imaginea existenta cu ceva relevant pentru site astfel incat spatiul acela sa nu mai para nejustificat (daca mergi pe varianta asta nu mai e nevoie sa setezi height la 0 ci la inaltimea media-containerului folosit).
4. Social-icons area, nu este visibila in Google chrome (le randeaza si dupa aia le ascunde, asta de regula indica o suprascriere in css).
5. Top-bannerul cu subscribe nu este vizibil in toate sectiunile site-ului. Asta ai intentionat? sa apara numai in home si atunci cand articolul este afisat in intregime, dar nu si in celelalte sectiuni?
6. Sectiunea de subscribe functioneaza? Daca inca nu functioneaza, atunci elimin-o deocamdata si introdu-o atunci cand va fi nevoie. E o buna practica sa nu oferi optiuni care nu sunt inca disponibile, iar daca sunt in teste sa spui in clar acest lucru inca de la inceput.
7. Acesta e cel mai important aspect pe care il ridic. Am vazut pe site cel putin fotografii care sigur sunt protejate, cum e cea a Lanei del Rey. Asta e o chestie serioasa, atat cu fotografiile cat si cu textul pe care l-ai postat si pe care l-ai declarat ca fiind protejat de copyright in numele domeniului site-ului. Daca continutul nu-ti apartine, in parte sau in totalitate, atunci sa stii ca esti pasibila de plata unor sume de bani pe care nici nu ti le inchipui pentru folosirea fara drept, dar mai ales pentru atribuirea lor fara drept unei alte persoane decat proprietarului lor. Desi poate te gandesti ca site-ul tau este prea mic si lipsit de importanta pentru a face obiectul scanarilor marilor agentii de copyright, te inseli, exact dupa site-uri mici se uita ei, pentru ca e clar ca nimeni nu va pune in pericol o afacere stabila cu folosirea de continut care nu-i apartine sau pentru care nu are drept de folosinta. In acest domeniu lucrurile sunt foarte serioase si mai ales costisitoare. Daca ideea site-ului e sa fie un loc unde sa strangi content relevant pentru un subiect, de pe net, atunci modifica declaratia din footer cum ca tot site-ul apartine inspiremeland, pune niste termeni si conditii si un disclaimer si atribuie clar continutul protejat celor care il detin de drept, adaugand si niste link-uri catre contentul original. Asta pentru cel ce e publicat sub GNU Licence, sau orice alta varianta de GNU, dar celalalt care nu este publicat cu permisiune de republicare sau de folosire in alt context decat cel in care a fost publicat, la acela renunta pentru ca iti va aduce numai neajunsuri. Si in general informeaza-te bine atunci cand vrei sa preiei materiale si/sau continut de oriunde ca sa nu cazi in capcane legale.
In rest BRAVO! Foarte frumos!

| Bettynella explică (pentru StefanKogut):

Multumesc frumos pentru ajutor! Chiar apreciez.
Voi incerca sa iti raspund:

1. da, ma adresez unei comunitati vb de lb engleza.
2. buna idee, chiar ai dreptate aici, am sa-l schimb culoarea sa fie mai inchisa.
3. mersi pentru tip, chiar nu am observat, dar am sa caut header-role=banner, gasesc optiounea asta in css presupun?
4. hm am testat in multe browsere si imi apare, chiar am testat acum in Chrome si nu imi dispare, aici vb de social icons de pe partea dreapta?
5. este vizibil in toate sectiuniile, dar dupa ce ai dat subscribe, nu iti mai apare. Crezi ca e mai ok sa las chiar daca te-ai inscris deja?
6. Da, functioneaza, folosesc mailchimp.

| Bettynella explică (pentru StefanKogut):

Scuze, nu am vazut ultimul punct.
Incerc sa dau linkuri cand copiez ceva, insa da sunt imagini pe care am copiat de pe net. Ce ar trebui sa pun in footer atunci, si daca fac asta pot sa pastrez imaginile sau? Sau ar trebui sa sterg toate posturile pe care am facut cu imagini copiate? ce imi recomanzi?

| StefanKogut a răspuns (pentru Bettynella):

La punctul 3: Nu e in CSS e in HTML si se referea la primul tag header cu proprietatea role=banner ce contine o imagine(img), ti-am dat adresa imaginii. Ruleaza pagina home in browser si apoi ViewSource si ai sa gasesti acolo tag-ul respectiv. Din pacate nu are id, ca ti l-as fi spus si probabil ar fi fost mai simplu.
5. Nu la asta ma refeream ci la faptul ca, cel putin in chrome si firefox, cand accesez sectiunile Diy, Hairstyles, Make-up..., Lifestyle si Outfit... nu am banerul respectiv chiar daca nu am subscris. Faptul ca nu mai apare dupa ce subscrii este ok, desi acum vad ca intr-adevar nu mai apare deloc in chrome, de unde am subscris, dar apare in continuare in firefox ca si cum n-as fi facut-o deloc.
La 4: Iti trimit niste screenuri cu chrome si firefox sa vezi si tu. Noteaza ca folosesc linux. De aceea sunt si atat de detaliat caci imi inchipui ca ai putini testeri pe linux. Te rog anunta-ma cand le-ai descarcat sa le sterg din Dropbox-ul meu.
In privinta serviciului de subscriere, confirm. Desi cu intarziere, am primit mail-ul de confirmare, iar apoi am fost directionat catre site cu mesajul ca subscrierea mea a fost inregistrata cu mail-ul stevieko@yahoo.com, daca doresti sa verifici.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, te rog sa ma contactezi fara grija, voi face tot posibilul sa te ajut.

| Bettynella explică (pentru StefanKogut):

Mersi, poti sa-l stergi, m-am uitat.
Ti-am trimis un mail de pe adresa mea personala. Sper ca e ok.

Mersi mult!

19 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Arata bine si profesional. Tu l-ai facut singura?

| Bettynella explică (pentru BiuL):

Da, eu am facut-o, ma bucur ca iti place, ai mai adauga ceva? Nu vreau sa fie nici prea simpla nici prea complicata. Mersi happy

| BiuL a răspuns (pentru Bettynella):

Cu HTML, CSS?
Nu as mai adauga nimic, insa mi se pare un pic prea mult roz, dar asta e o chestie de gust personal.

| Bettynella explică (pentru BiuL):

Cu CSS, da cred ca ai dreptate, poate e un pic prea mult. Ce culoare ai mai adauga langa roz? As putea combina 2-3 culori mi se pare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place, invizibilul e la moda anul asta dar vezi ca se apropie 2015.

| Bettynella explică (pentru anonim_4396):

Scuze, :)) chiar am uitat, linkul este: http://inspiremeland.com

| SweetMinion a răspuns:

As avea cateva sugestii? In loc de acel roz pal(ma rog,mie mi se pare pal ) ai putea folosi un roz neon(daca vrei sa ramai la culoarea roz,daca nu foloseste orice culoare, doar sa fie neon, poate incerci sa ii schimbi culoarea o data pe saptamana), stii, ca sa iasa putin mai mult in evidenta.Ai putea sa schimbi scrisul, sa il faci sa para de mana, dar doar scrisul articolului nu si scrisul din bara de meniu.In afara de asta, totul arata extrem de bine, totul e super ok.Mult noroc cu blog-ul :*

| Bettynella explică (pentru SweetMinion):

Mersi draga happy Am sa incerc sa vad cum se vede folosing o culoare neon (roz), m-am mai gandit sa combin poate rozul asta cu o culoarea 'mint' poate?

| SweetMinion a răspuns (pentru Bettynella):

Ar arata bine si asa cum spui tu, combinat.Incearca,cred ca o sa arate bine.

| StefanKogut a răspuns:

Pai, da si tu un link!

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanKogut):

Scuze, este: http://inspiremeland.com

| Adelina0244 a răspuns:

Este dragut! Mie imi place si chiar pare interesant!

| Bettynella explică (pentru Adelina0244):

Multumesc pentru parere, apreciez happy