| CevaChestiosenie a întrebat:

Dau funda! De la ce varsta pot sa ma machiez? Adica am destul de multe imperfectiuni pe fata si nu stiu daca ar fi ok sa ma machiez de la 13 ani...

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca incepi de acum cu machiajul, cand vei avea 30 de ani ai sa arati ca la 40 de ani.

| alonet a răspuns:

Tine cont de niste reguli stricte:
Nu e machia cu trusele prietenelor sa nu iei ceva bacterie sau microb de pe fata lor si sa te pomenesti cu bube pe fata
Nu o face in mod ridicol.
Si de multe ori un rimel si un luciu de buze fac mai mult decat un machiaj de nunta.
Cosurile si restul de "imperfecriuni" trec daca iti speli fata in fiecare seara si fata de perina in mod regulat 2.4 zile max 7

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„Priviti – ne indeamna un parinte – la chipurile si imbracamintea Sfintei Elisabeta, sotia batrana a preotului Zaharia si mama Sfantului Ioan Botezatorul, si la tanara pururea Fecioara Maria si luati pilda de purtare si imbracaminte. Vedeti la dansele: cap, piept, maini ori picioare goale, cum invata modele lumii inselatoare? Vedeti aici: cercei, margele, coliere, martisoare, bratari, inele, pudra, vopsele, manichiura?".
„tagaduind ca fiinta omului e de la Dumnezeu, spun in gura mare ca omul se trage din maimuta si cauta ca prin viata lor sa se apropie cat mai mult de maimuta.
De fapt, chiar in felul cum isi ingrijesc trupurile, acesti oameni – si din nefericire formeaza o mare majoritate – se aseamana maimutei si salbaticilor.
Se boiesc si se pocesc salbaticii, se pocesc si se boiesc si oamenii nostri; luati aminte si cercetati o cucoana, asa-zis moderna; sprancene nu mai are, pentru ca si le-a scos si a facut altele cu creionul, care nu mai sunt ca ale oamenilor, asa cum i le-a facut Dumnezeu. […] isi pun salbaticii la gat, la urechi, la maini fel de fel de gateli, apoi vedeti prin ce se deosebesc femeile noastre de ei. Din unghii si-au facut gheare.  Si aceasta se numeste civilizatie?! Nu este curata salbaticie?

| Ripley a răspuns:

Ce imperfectiuni ai?

| idontgiveafuck2344 a răspuns:

Eu as zice sa mai astepti pana la 15-16 ani.Eu am 15 ani si folosesc doar corector pentru cearcane si niste pudra pe nas si la cearcane...cand e nevoie dau si pe cosuri.iar la ocazii speciale(banchet, nunta, petrecere) ma dau cu rimel si cu ruj, si cam atata.Mai asteapta, pentu ca la 13 ani nu iti cere nimeni un aspect de femeie matura.

| Dem0N a răspuns:

Scuze ca ma bag, eu fiind baiat. Iti fac si niste off topic pe langa dar ma rog, iti spun parerea mea. Fetele ce se macheaza strident incearca sa si alunge toate imperfectiunile pielii devenind perfecte. Eu consider ca un om fara defecte nu e om. Acel mic "imperfect" al tau te caracterizeaza intr-o anumita masura si te defineste. Daca tu iti acoperi fata cu un strat "de glet" e ca si cum ai purta o masca vrand sa fii ceva ce nu esti. In ceea ce priveste intrebarea ta, mi se pare putin exagerat sa incepi de la o varsta atat de frageda cu macheatul fiindca iti va imbatrani tenul. Alta idee, acele imperfectiuni definesc faptul ca treci la nivelul adolescentin, de ce ai vrea sa maschezi asa ceva. happy Mult succes in orice decizie vei lua, ai grija la igiena spusa de @alonet are dreptate.

| TonySzabo a răspuns:

Fetele de vârstă ta sunt frumoase fara machiaj (daca cineva îți spune ca esti urata este invidios/invidioasa pe frumusețea ta si le poți spune "macar eu ies din casa fara sa ma machiez")