Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva care sampon este mai bun pentru regenerarea firelor de par arse cu placa de indreptat parul? Dupa cate utilizari voi avea efecte vizibile? Multumesc anticipat. Nu stiu daca am pus intrebarea la categoria potrivita.

26 răspunsuri:
| razvanel112 a răspuns:

Buna,
iti recomand Fanola Nutri Care, este un sampon pentru parul deteriorat.
https://www.hnicosmetice.ro/......-care.html
POti sa cauti online mai multe detalii, incearca la americani deoarece la noi nu este inca cunoscut.

| Mayhem666 a răspuns (pentru razvanel112):

Multumesc pentru sfat!

| Violleta2022 a răspuns:

La parul ars singura solutie este foarfeca!
'Nici un tratament de pe fata pamantului nu poate sa invie, un par deja ars!

| Clorox a răspuns:

Incearca acidul sulfuric, te ajuta foarte mult! (Il meriti pentru cat de scarba esti)
winking

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Ce e cu raspunsul asta?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ai comentat ceva despre religie de recent? E fanatic religios omu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu imi amintesc, am comentat ceva chiar acum, dupa ce am primit comentariul, dar inainte nu cred.

| Clorox a răspuns (pentru Mayhem666):

Cum am zis, pentru cat de scarba esti! Eu niciodata nu uit ce am vorbit cu cineva, si ce a zis persoana respectiva!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Eu nu imi mai amintesc daca ti-am spus ceva si nici nu mai stiu ce ti-am spus, dar persoanele au dreptul sa aiba pareri diferite, daca esti incuiat la minte si nu poti sa accepti si alte pareri, este strict problema ta, nu a mea.O seara buna!

| Clorox a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu am zis ca nu a fost corecta parerea ta, sunt constient ca niciodata nu vor exista oameni care au aceeasi parere despre un subiect care este dezbatut de atat timp, doar ca m-au deranjat unele chestii, atat! Si nu sunt incuiat la minte, doar am cerut raspunsuri in perioada aia, fiind constient ca nu o sa-mi placa unele!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

De curiozitate am cautat prin intrebarile tale, si nu am gasit nici un raspuns de-al meu, deci de ce esti suparat pe mine daca nu ti-am dat nici un raspuns? Banuies, ca am raspuns la un raspuns de-al tau la o intrebare.

| Clorox a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca te confund...Shit! Te-am confundat, cred, dar oricum, scuze! Nu ai fost tu!
Mii de scuze laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Nu-i nimic, de obicei ii tin minte pe cei cu care ma cert, si de aceea eram confuz, stiam ca, cu tine nu m-am certat niciodata. In orice caz, nu-i nimic, nu m-am suparat. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tratamentul asta de la Matrix este foarte bun si ai si o cantitate foarte mare :
http://www.aoro.ro/......at-chimic/

Mie imi place si uleiul de masline combinat cu balsamul.

| Kandia15 a răspuns:

Fa-ti masca cu miere, ulei de cocos, ulei de masline, ulei de ricin si galbenus de ou. Daca nu ai toate ingredientele astea, nu e nimic. Le poti combina cum vrei (dar sa folosesti neaparat uleiul de cocos care hidrateaza extrem de bine ). Sampoanele din comert nu sunt bune deloc! Mai mult iti strica parul. Dar nu ai ce sa faci, decat sa iti iei un sampon natural. Sincer, cele de la Yves Rocher sunt chiar bune. Am auzit ca samponul de urzica e foarte bun. Si cele de la Vichy sunt super bune, dar sunt mai scumpe.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Kandia15):

Multumesc pentru raspuns happy

| CinVasileeee a răspuns:

Fiecare dintre noi are asteptari diferite de la sampon, unii se orienteaza spre un pret bun, altii folosesc un sampon indicat pentru parul lor sau il cumpara pe cel mai scump, pe principiul "cel mai scump, cel mai bun". Inainte sa aflam cateva lucruri despre sampon, vreau sa aduc in vedere un element pe care se pune foarte mult accent, si anume, pe spuma facuta de sampon. Am vazut si in reclame ca se pune accent pe faptul ca daca samponul face spuma, inseamna ca e bun. Desi spuma are o importanta redusa in alcatuirea chimica, oamenii ii atribuie in mod fals un rol major. Spuma rezulta din faptul ca s-a folosit o cantitate prea mare de sampon. Asa ca atunci cand evaluezi un sampon, spuma si mirosul ar trebui sa nu reprezinte un criteriu important in alegerea ta.

3.-Use-Cold-Water-When-Washing-Hair-220x300

Samponul nu este cea mai importanta parte din spalat.
Iti poti cumpara cel mai scump sampon de pe piata, insa daca nu il folosesti corect, nu vei avea rezultatele dorite. Masajul scapului si a parului, precum si clatirea sunt cele mai importante parti alea spalarii. Aloca timp pentru mesaj si fii foarte atenta sa clatesti parul bine!

Sampoanele care contin ingrediente naturale nu sunt neaparat mai bune.
Doar pentru ca un sampon contine un ingredient natural, nu inseamna ca este mai bun pentru tine. Spre exemplu, lamaia poate irita scalpul si foliculii de par. De asemenea, nu recomand incercarea de a obtine un sampon acasa, lasa-i pe profesionisti sa amestece ingredientele pentru un sampon de calitate.

Nu te astepta la aceleasi rezultate ca in reclame.
Tin minte cand eram micuta cate sampoane incercam si nu intelegeam de ce nu am volumul si stralucirea din reclame. In nicio reclama nu apare o fata doar spalata pe cap, ci atent coafata.

Less is more.
Folosind prea mult sampon, vei obtine prea multa spuma, care nu este productiva pentru parul tau. Prea multa spuma te va impedica de la masaj.

Poti cumpara sampon si de la farmacie.
Desi, e posibil sa fi auzit in trecut ca sampoanele de la farmacie sunt de proasta calitate sau diluate, aceasta este o informatie gresita. Unele branduri si-au extins locurile de unde le poti cumpara produsele. Ba mai mult, poti sa gasesti in farmacii sampoane mai bune, cu ingrediente mai eficiente.

Blondele trebuie sa foloseasca mai des un sampon pentru fortificare.
Daca ati tratat chimic parul spre o culoare mai deschisa, in special daca l-ati decolorat, trebuie sa utilizati un sampon de fortificare, deoarece parul devine poros.

Daca samponul tau nu mai da rezultate?
Daca observi ca samponul tau nu mai da rezultate ca inainte, nu e din cauza acestuia. Parul isi schimba textura o data cu anotimpurile, asta ar putea fi o explicatie. Sau daca parul nu este clatit bine, poate fi o acumulare de produs pe scalp. Daca nu ai fata perfect curata nu schimbi demachiantul, samponul de ce l-ai schimba?

Samponul nu schimba textura parului.
Daca speri sa iti refaci textura parului cu ajutorul samponului, iti pierzi timpul. Pentru par degradat, foloseste o masca hidratanta.

Nu este indicat sa iti speli parul zilnic.
Dermatologii ne sfatuiesc sa nu ne spalam parul zilnic. Acest lucru nu ar contribui la o stare de sanatate a parului sau scalpului, decat daca am utiliza un tip de sampon mai slab. Asadar, acest tip de sampon ar trebui sa aiba un pH acidic, mai ridicat.

Marca samponului.
Nu e necesar sa pierzi bani si timp chinuindu-te sa descoperi marca „ideala"! Alegerea unui produs sau a altuia trebuie sa tina numai de compatibilitatea sa cu tipul tau de par. In momentul in care gasesti un gen de sampon ce ti se potriveste, nu va mai fi necesar sa cauti o noua marca!

| Mayhem666 a răspuns (pentru CinVasileeee):

Multumesc pentru raspuns, apropo, sunt baiat, nu fata, din cauza intrebarii, cred ca am creeat o comfuzie.

| CinVasileeee a răspuns (pentru Mayhem666):

Ok frate laughing))

| ksaoswh a răspuns:

Din pacate iti spun din propria experienta, ca orice sampon vei folosi va fi degeaba, ai putea incerca sa iti faci o masca de par naturala, dar nici aia nu te va ajuta cine stie ce. Singura solutie este foarfeca.

| Mayhem666 a răspuns (pentru ksaoswh):

Nu vreau sa il tai, m-am chinuit prea mult ca sa il las sa creasca, ca baiat, este destul de greu sa il lasi sa creasca, mai ales daca l-ai avut scurt dintotdeauna, nu este foarte lung, partea de sus este data intr-o parte si este pana in partea de jos a urechei, iar in lateral este mai scurt. Dar m-am chinuit prea mult ca sa il tai acum, si nici nu vreau sa il tai.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Pai in cazul asta ai putea incerca sa iti faci masca asta : într-un bol amestecă gălbenuşul de la un ou cu o lingură de miere şi bate bine, până când obţii o pastă omogenă, pe care o aplici pe părul proaspăt spalat, începand cu radacinile. Lasa masca să acţioneze 20 de minute, apoi clăteşte-te bine cu apă călduţă şi sampon. Dacă nu îţi place mirosul de ou, poţi să adaugi câteva picături de zeamă de lămâie.
Oricum mastile naturale sunt cu mult mai bune decat sampoanele. Am incercat si eu cu tot felul de sampoane si tot la parul scurt am ajuns. laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai incercat o masca, facuta din : 1 ou (albus+galbenus), o lingura de miere, o lingura de ulei de masline, si un dop de ulei de ricin. Le-am amestecat pana am obtinut o pasta si apoi am aplicat pasta pe par si am stat 3 ore, apoi am clatit si spalat parul cu sampon. Asta ar putea merge?

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Eu cred ca da, foloseste-o in continuare si daca nu vezi nici un rezultat folosete masca ce ti-am dat-o si daca nici la ea nu vezi vreun rezultat din pacate nu prea ai ce face.
Sau eu imi mai fac o masca facuta din: 1 ou (albus+galbenus), o ceasca de lapte, cateva picaturi de la o lamaie si normal se pun si 2 linguri de ulei de masline si stau cu ea 30 de minute. Pe mine asta ma ajuta. Ai putea incerca si asta daca celelalte masti nu te ajuta. Poti dupa ce te speli pe cap, sa iti clatesti parul cu bere. Asteapta 5 minute si apoi clateste-ti parul si cu apa.

| Carmenuța19 a răspuns:

Eu sunt de parere ca cea mai buna metoda este sa iti faci masca de par naturala.