| laura23 a întrebat:

Masca de argila este buna pentru cosuri? Ati folosit-o?
Daca da, cum se prepara? Eu am probleme cu acneea si nu mai stiu cum sa scap de ea si am auzit ca masca de argila ar fi buna insa mie imi este cam teama sa nu agravez situatia sad Voi cum ati scapat sau cel putin remediat acneea?

Răspuns Câştigător
| dydy_1756 a răspuns:

Pentru mine a fost buna. Dar dupa o perioada a inceput sa mi se ia pielea de la argila. Depinde de fiecare, insa in ceea ce priveste cosurile eu o recomand cu drag. Rezultate vizibilewinking Nu e greu nici de preparat: rastorni pliculetul cu argila intr-un recipient (sa nu fie din plastic) adaugi apa, amesteci si apoi dai cu acest amestec pe fata. Dupa cca. 20-30 min. se indeparteaza masca cu apa calduta de la robinet.NU exagera insa cu folosirea ei. Sper ca ti-am fost de folos! Mult succes!

| Deeutssa18 a răspuns (pentru dydy_1756):

Ce fel de argila ai folosit? :d

12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu ai cum sa agravezi situatia, argila este un excelent detoxifiant intern si extern. Poti prepara argila cu suc de lamaie, de portocale, de caise, etc., pentru efectul astringent. Daca cumperi argila cosmetica, scrie pe plic tot ce trebuie sa stii despre modul de preparare, foloseste-o cu incredere.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

eu am folosit masca de argila.Argila este unul dintre elementele naturale cele mai folosite de catre om pentru proprietatile sale curative. De mii de ani oamenii o intrebuinteaza ca detoxifiant al organismului. In tratamentul acneei, argila se poate utiliza intern sau extern. Masca cu argila curata tenul. E foarte simplu de preparat o astfel de masca si efectele asupra tenului sunt benefice. Incearca si tu: se amesteca o lingurita de argila cu apa de la robinet sau apa plata. Amesteci pana se face o pasta groasa, dupa care se intinde pe fata. In functie de ten, poti inlocui apa cu suc de fructe sau legume. De exemplu, pentru tenul gras castravetele si lamaia sunt recomandate. Castravetele (unul mic) se rade printr-o razatoare fina dupa care se stoarce intr-o sita. Sucul astfel obtinut se amesteca cu o lingurita de argila. Masca se poate folosi o data pe saptamana. Pentru ten uscat se poate folosi ulei de masline in loc de sucuri de fructe. De asemenea, dupa ce ai scos masca, poti aplica o crema hidratanta, dar atentie: ia o crema care sa fie non comedogenati recomand sa prepari tu masca, daca ai timp, pentru a fi sigur ca ingredientele sunt naturale si proaspete. Acneea regreseaza daca bei argila. Urmeaza un tratament cu argila. Un tratament de 21 de zile presupune sa consumi de trei ori pe zi argila. Pune o lingura de argila intr-un pahar cu apa si lasa-l cateva ore, dupa care poti sa-l consumi. Amesteca numai cu o lingura de lemn. Bea preferabil pe stomacul gol, inainte de masa. Un tratament mai lejer presupune numai un pahar, dimineata, pe stomacul gol. Prepara paharul noaptea si lasa-l acoperit. Agita-l de dimineata inainte sa-l bei. Terapeutii naturisti spun ca cea mai buna argila e cea galbena, recoltata din locul unde te-ai nascut. Daca nu ai timp sa umbli dupa argila, ia din farmacii sau de la Plafar. In concluzie, iti recomand argila ca un excelent detoxifiant pentru organism si un remediu eficace impotriva acneei. Masca cu argila Pentru a pastra tineretea solutia este: masca cu argila. Preparata la saloane sau chiar acasa, masca reda tenului o textura fina si deosebit de moale.
Ce ingrediente sunt necesare? In compozitia masti intra urmatoarele ingredinete:
- 1 lingurita si jumatate de argila verde (este de preferata cea frantuzeasca)
- o jumatate de lingurita de argila Caolin
- o lingurita jumatate de gel aloe vera
- o lingura de paa de trandafie
- doua picaturi de ulei de trandafir
Se amesteca cele doua argile, se adauga apoi gelul cu aloe vera, apa de trandafir si picaturile de ulei. Amestecul se pune la rece pentru patru saptamani.

Nu lasati masca pe fata mai mult de 10-15 minute. Masca cu iaurt pentru ten gras
Lingura de iaurt se amesteca bine cu picaturile de suc de lamaie si apoi se intinde pe fata si gat. Dupa o jumatate de ora se va clati cu apa calduta fata si gatul. Se aplica o crema.

Nu vor folosi masca cu iaurt persoanele care sunt alergice la una dintre componentele retetei. Masca de argila verde pentru piele grasa
Aceasta te va ajuta sa indepartezi excesul de sebumm din pori
Cand vine vorba despre mastile de fata, nu este o argila mai buna decat cea verde. Este o masca purificatoare si face minuni pentru pielea grasa. Iti poti achizitiona produsele din orice magazin tip plafar.
Ingrediente:
1 lingura argila verde
1 lingura ulei de miez de caise
3 picaturi ulei esential de palmier
Preparare
Amesteca uleiurile de palmier si caisa impreuna cu argila. Adauga cateva picaturi de apa calda. Amesteca si mai adauga apa daca este nevoie pentru a obtine o pasta usor de intins.
Aplica masca. Las-o sa se usuce 10 minute. Indeparteaz-o cu o carpa umeda si calduta. Masca de argila pentru piele grasa cu acnee
Aceasta ajuta la neutralizarea pielii. Poti gasi argila la orice magazin tip plafar sau in farmacii.

Ingrediente:
argila
1 lingura de miere
apa pentru a subtia masca
uleiul esential preferat

Preparare:
Am descoperit ca este bine sa amesteci 2 parti de apa cu o parte de argila si putina miere.
Adauga mai multa apa sau crema daca argila este prea uscata.
Adauga cateva picaturi de ulei esential. Tine masca pe fata timp de 15 minute.
Indeparteaz-o cu o carpa inmuiata in apa fierbinte.
Sfat: reteta merge si pentru pielea uscata sau normala. Adauga inca o lingura de miere si cateva picaturi de ulei esential potrivit tipului tau de piele.

| Green a răspuns:

Da, e foarte buna, usuca cosurile.
Poti cumpara o cutie cu 10-15 plicuri din orice supermarket. Costa aproximativ 10 lei.
Si se face foarte usor: pui foarte putina apa intr-un castron si rastorni pliculetul(dar nu pe tot) big grin
Mie mi-a fost foarte buna.
Daca vei citi cu atentie prospectul vei observa ca e pentru diferite tratamente printre care e si acneea.
Incearc-o cu incredere ca nu se va agrava situatia happy
Oricum eu am folosit-o doar pentru o saptamana pentru ca nu am mai avut nici o problema cam 1 luna dupa big grin
Sper ca ti-am fost de folos.

p. s.: dupa ce vei folosi masca nu uita sa te dai cu o crema hidratanta si nu folosi un plic intreg pentru ca poti da toata familia cu el laughing

| dumitruanca17 a răspuns:

Este extraordina. in unele cazuri face minuni.preparare:pui putin din plic (cat crezi ca este de ajuns pentru o masca) si pui putina apa de la robinet dar cate o picatura ca sa nu pui prea multa si sa strici masca. o folosesti 7 zile in fiecare zi fara sa intrerupi si apoi cate 1-2 ori pe saptamana pana se vindeca.se lasa sa actioneze 20-30 minute si se clateste cu apa calduta de la robinet din abundentawinking. pentru acnee este recomandat sa prepari masca si cu zeama de lamaie, ceaiuri naturale sau sucuri natralewinking in loc de apa.
daca te-am ajutat funditabatting eyelashes?:X

| sunshine_3644 a răspuns:

Buna Laura23! Daca inca mai ai aceasta problema, te pot ajuta cu o solutie la care poti vedea efecte pozitive intr-un timp foarte scurt. Daca vrei sa afli mai multe, trimite-mi un mail la id-ul de yahoo "oned16"... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
Este buna masca de argila, o prepari cu putina apa, sau se mai poate prepara cu lapte, miere de albine, etc, iti recomand zinerit, eu l-am folosit si a fost f bun, sa te dai si dimineata si seara, pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da argila este foarte buna. ti-o recomand laura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E buna! Incearc-o si-ti vei da seama...si nu agreaveaza situatia.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand e important sa faci un control la un medic dermatolog. Da, pe mine ma ajuta masca cu argila. Acum folosesc argila verde. Daca folosesti argila nu agravezi deloc situatia, ci din contra: tenul tau o sa arate mult mai bine. Argila (cat si mierea) absoarbe excesul de sebun! Argila se prepara in felul urmator: intr-un vas de portelan (nu plastic) pui o lingura de argila si o amesteci cu cativa ml de ceai de musetel pana se face o pasta, iar apoi o aplici pe suprafata tenului. Lasi 30 pana se inatreste si apoi clatesti cu ceai de musetel. De asemenea, pe mine ma ajuta tratamentul cu Laserul Genesis. Se gaseste in mai multe centre din tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este buna pentru ten dar ti-l curata nu-ti trec cosurile, eu am folosit dar nu mi-a trecut doar imi lasa tenul mai fin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mis e pare cle mai bun tratament naturist anti-acnee. E simplu de folosit si e ieftina, iar efectele se vad de la prima aplicare. Depinde de cat de grava e situatia. Daca te confrunti cu aparitia unor cosuri razlete e suficient s-o aplici 1-2 ori pe saptamana. Daca vrei sa vindeci o acnee cronica trebuie sa-ti faci o masca in fiecare zi timp de o saptamana, apoi fai pauza o saptamana si repeti din nou operatiunea. Nu dauneaza nu te ingrijora. Cel mai mare rau pe care ti-l poate face daca o aplici excesiv e sa-ti usuce putin pielea. Insa poti folosi o crema hidratanta dupa, sau putina alifie de galbenele cu rol cicatrizant.happy