| anonim_4396 a întrebat:

Nu sunt multumita de aspectul meu. Imi doresc sa devin mai feminina si sa am niste trasaturi mai mature. Mai precis, am ~18 ani si arat de 13-14 ani (din toate punctele de vedere, corp, ten). Ce imi recomandati sa fac? cu exceptia machiajului. Ma intreb daca mi se trage de la vreun deficit de vitamine, mancand foarte putin si nesanatos de cand ma stiu. Nu sunt profesionista la capitolul alimentatiei, asa ca nu imi dati in cap daca zic ceva prostesc.
Multumesc si incerc sa premiez daca ma ajuta un raspuns.

11 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Problema asta o aveam si eu, aratam foarte tanar pentru varsta care o aveam(aveam 18 ani si aratam de 13 14 ani ) Atunci uram asta, toti credeau ca am 14 15 ani si eu aveam 18 19. Dar uite ca acum la 23 de ani(aproape) Numai am aceias problema, acum am 23 de ani si arat de 30 +, am gasit acele elemente care ma fac sa par mai matur, si care imi adauga ani la varsta mea reala.Insa uneori parca ma urasc ca numai arat asa firav si inocent.Insa inocenta dispare o data cu maturitatea,esti usor de citit cand esti matur, insa cand arati inocent, putini stiu ce iti bubuie capu happy Oricum, eu aveam capsa pura rau de tot, poarta haine care te imbatranesc.Nu purta lucruri de pustoaice moarte dupa cuc, pardon penis.

| BiuL a răspuns:

Eu am 24 de ani si toata lumea imi da 19-20 laughing eu ma bucur, o sa iti dai seama si tu peste cativa ani ca e un avantaj.
Ca sa fii mai feminina, incearca sa iti lasi parul lung, unghiile mai lungi si sa le lacuiesti mereu si sa te imbraci mai feminin rochii, fuste, camasi, volane, imprimeuri florale, ghete, cizme, blanite. Renunta la "uniforma" pe care o au majoritatea fetitelor blugi cu tricou sau bluza si tenisi.
Machiajul sa stii ca te ajuta, nu trebuie sa fie ceva excesiv, dar un un ruj intr-o culoare neutra ziua si un rosu seara, rimel, sprancene aranjata, putin blush si putin fard maro in coltul ochiului pot face diferente, seara un smokey eyes.
Cu deficitul de vitamine, doar un medic te poate lamuri. Du-te la medicul tau de familie si cere-i sa iti dea o trimitere pentru o analiza de sange. Poti incerca sa faci sport sa iti faci forme frumoase la corp.

| anonim_4396 explică (pentru BiuL):

Parul meu a trecut printr-un fel de accident despre care nu imi place sa vorbesc pentru ca mi-am facut-o ca proasta cu mana mea, acum se pune problema de refacerea volumului si a lungimii, fac tot ce pot si vad ca avansez, deci bifat.
Nu am voie cu unghii la liceu. Mai ales false. Am maini de gradinar de la natura...
Bifate toate astea, dar e ca si cand ai incerca sa tunezi o Dacia in stil BMV. E mai buna decat Dacia din prima faza, dar se cunoaste ca nu e BMV ci Dacia fortata. Sau sa faci update IOS 8 pe iphone 3g.
Sport fac, dar doar ca sa imi consum energia. Nu am posibilitatea momentan de a merge la sala, asa ca nu stiu ce sfaturi sa urmez de pe internet si nu vreau sa fac vreo prostie.
In legatura cu deficitul, am precizat de el in cazul in care are vreo legatura cu dezvoltarea incetinita.
Mie mi-e frica daca o sa arat asa pentru totdeauna. Tu nu ai de ce sa te ingrijorezi (daca esti cea din avatar).
Arat ca un baietel. Nu am sprancene dese si nici arcuite natural. Am buze mici fara forma. Am ochi rotunzi si mici. Daca m-as maturiza, ma gandesc ca mi s-ar mai intinde formele fetei, mari, arcui, indesi, intinde. Asa ca alte idei? Scuze daca sunt insistenta.

| BiuL a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit raspunsul tau si m-am socat putin, atatea defecte? Toti avem defecte si e bine sa fim constienti de ele ca sa le putem remedia sau macar ascunde daaar toti avem si calitati! Asa ne-a facut Dumnezeu pe toti oamenii, cu bune si rele, tu insa iti gasesti atatea defecte care eu sunt aproape sigura ca nu exista de fapt si sunt doar in mintea. Incearca sa iti cauti si calitati caci sigur exista si sa incerci sa le pui in valoare.
In rest hai sa le luam pe rand, parul se reface el numai sa incerci sa nu-l intinzi cu placa, sa nu-l vopsesti, sa folosesti balsam dupa fiecare spalare, sa mananci chestii bogate in vitaminele B si grasimi bune, nesaturate.
Unghiile nu trebuie sa fie mari sau false, doar ingrijite, Cuticulele sa arate bine (uleiul de masline face minuni) sa fie curate, egale si cred ca daca le dai cu un strat de oja incoloara sau nude nu se supara nimeni si deja arata mult mai bine.
Nici eu nu ma duc la sala, mi se pare mai mult o moda, e suficient si sa te plimbi zilnic jumatate de ora sau sa urci scari sau sa mergi cu bicicleta.
Sprancenele du-te la o profesionista sa iti dea o forma. Nu stiu cat costa ca eu mi le fac singura, dar daca le lasi sa creasca, iti da cineva care se pricepe o forma si apoi le poti ingiji tu. Le poti vopsi (ale mele sunt facut cu creionul ca si ale mele natural sunt mai subtiri dar na se poarta groase).
Nu cred ca ti s-ar intinde formele fetei... mie mi s-a mai subtiat fata din liceu ca am slabit dar restul caracteristicilor raman la fel... nu cred ca ai ochii chiar asa mici, iar buzele in cel mai si cel mai rau caz le poti injecta cand mai cresti, deci nu e capat de lume. Foloseste clestisor de gene si rimel. SI la scoala nu or sa isi dea seama. Eu dimineata cand n-am chef sa ma machiez dar arat obosita imi intorc genele, deja par ochii mai mari.

| Lorde92 a răspuns:

Este chiar foarte bine ca ai trasaturile mai tinere, vei vedea mai tarziu cat o sa te bucuri ca arati mai tanara.

| lupisor a răspuns:

Fiecare om are trasaturile lui. Mama mea avea 32 de ani si arata de 17... iti spun sincer ca nu a jenat-o niciodata. Deci e posibil sa ti se traga din familie nu de la modul tau de viata dar totusi e recomandat sa mananci macar de 2 ori pe zi si sa bei MACAR 500ml de apa zilnic si sa mananci MACAR o fructa 2 pe zi... N chestii ce sunt de baza.
La 18 ani nu ai nevoie de machiaj, sincer. Nu incerca niciodata sa fii cum TREBUIE sa fii, nu incerca sa imiti pe altii. Fii tu insati si atat, e cel mai minunat lucru ce te poate face speciala ca persoana. Nu stiu daca te-a ajutat, e pur si simplu parerea mea.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru lupisor):

500 de ml de apă zilnic? minimum 2 l

| anonim_4396 explică (pentru lupisor):

Am luat in calcul si genele. Mi se pare dubios ca nu seman cu nimeni, ghinion genetic. Mama arata de 18 ani la 18 ani. La fel si bunicile, ba dimpotriva, erau mai mature.

| Bordei_Verde_Madalin_1994 a răspuns:

Este foarte bine cand corpul tau arata mai bine de cat la varsta la care te afli.Probabil ca tu te refereai la sani si la fese si in acest caz, stai calma sunt multi baieti pe care nu ii intereseaza aceste aspecte.

| Impreuna_Invingem_1969 a răspuns:

La 60 de ani iti vei dori sa arati de 55... deci orice rau e spre bine. Cat despre alimentatie, chiar tu spui ca nu te hranesti sanatos, deci te autosabotezi, faci lipsa de vitamine... si ma intreb de ce? Raspunde tu singura la dilema asta, imi fac rau si stiu asta, insa asta sunt? Incepe sa te alimentezi normal, si ai rezolvat problema.

| anonim_4396 explică (pentru Impreuna_Invingem_1969):

Am precizat detaliul acesta cu un motiv. Intrebarea mea ramane: mancarea nehranitoare si nesanatoasa poate influenta aspectul/dezvoltarea incetinita care te face sa pari mai mic si nearatos?
Una e la 60 de ani, alta e la 18. laughing