| Anna1Maria2Elizabeth3 a întrebat:

O metoda sa scapi sa iti rozi unghiile? Va rog! Eu mi le rod de mult timp si inca nu mi.am deformat asa de uat unghiile. Si niste metode pentru cresterea unghiilor? Va rog! Funda!:*

Răspuns Câştigător
| Yasemyn a răspuns:

Buna!

Există însă mici trucuri care te pot împiedica să-ţi rozi unghiile şi, în felul acesta te pot feri de eventualele efecte neplăcute ale acestui obicei:

Unge-ti unghiile cu ulei de masline

Acesta le oferă substanțele nutritive necesare pentu a crește, iar gustul nu este prea plăcut, ceea te-ar putea împiedica să le rozi, cel puţin atâta timp cât uleiul se află pe unghii.

Aplică loțiune pe unghii și pe pielea din jurul lor

Asta le va ajuta să se vindece, iar gustul le va ţine departe de gura ta.

Găseşte-ţi altă ocupaţie

Atunci când simți nevoia să-ți rozi unghiile, roade altceva în schimb. Guma sau o scobitoare pot fi înlocuitori foarte buni. De asemenea, pentru că totul porneşte din cauza stresului, ai putea face oricare altă activitate care să te scape de stres şi care îţi poate distrage atenţia de la rosul unghiilor.

Foloseşte protectori de latex

Există protectori de latex pe care îi poți cumpăra din farmacii. Aceştia se pun pe vârful degetelor şi, cu siguranţă, vor ţine obiceiul la distanţă.

Cere ajutorul cuiva

Unele persoane pur și simplu nu se pot abţine şi au nevoie de ajutor. Roagă-ţi o prietenă sau un membru al familiei să-ţi atragă atenţia atunci cand te vede că-ţi rozi unghiile.

Iar pentru cresterea unghiilor :

1. Incearca sa ai incluse in alimentatie cat mai multe mancaruri bogate in proteine: oua, carne si fasole. De asemenea, apeleaza si la shakeuri bogate in proteine si vitamina D.

2. Biotina este un supliment care se foloseste in tratarea mai multor probleme - de la diabet la cresterea parului - dar care este si solutia salvatoare pentru unghii. Se gaseste in galbenusul de ou, ficat, legumele cu frunze verzi si in arahide. Chiar daca nu va grabi cresterea unghiilor tale, macar le va intari si in acest fel se vor mari sansele ca ele sa creasca intr-un mod natural.

3. Chiar daca speli doar vasele si crezi ca detergentul pe care il folosesti este unul cu mai putine chimicale, incearca sa folosesti de fiecare data manusi.

4. Un alt mod in care poti grabi cresterea unghiilor este sa le pilesti si sa le cureti in mod regulat.

5. Un raspuns simplu la intrebarea "Cum sa fac sa-mi creasca unghiile mai repede?" este sa nu le mai rozi. Daca acest lucru a devenit o obisnuinta pentru tine, incearca ca de fiecare data cand simti nevoia sa faci asta, sa iei o guma de mestecat sau fa altceva cu mainile tale: ceva creativ si care sa te faca sa-ti iei gandul de la rontait.

6. Incearca sa-ti hidratezi mainile pe cat de mult posibil poti, de cel putin 3 ori pe zi si aplica putin si pe unghii. Uleiul de masline este o solutie foarte buna.

7. Foloseste un intaritor pentru unghii de doua ori pe saptamana, care pe langa aspectul de stralucire, le va si ajuta sa creasca mai repede. O metoda buna pentru intarirea unghiilor este sa le tii 5 minute in apa, iar mai apoi sa aplici o lotiune cu alfa-hidroxina.

8. Evita pe cat posibil acetona atunci cand vrei sa inlaturi oja de un unghii.

Bafta :*

1 răspuns:
| spy2o a răspuns:

Problema la tine este anxietatea.Se rezolva cu pastile sau la un psiholoterapeut.