| Victorita15 a întrebat:

Pentru fete. Am asa o problema mai speciala. Imi place la nebunie sa-mi despic parul big grin Deci cele care au par lung, cred ca aveti si voi, la sigur, virfuri despicate. Pai iata mie imi place sa iau si sa despic acele virfuri cit de tare e posibil. Am acest viciu de mai mult de 1 an. Din cauza aceasta, parul meu a devenit foarte foarte subtire, nu are volum, nu e atit de bogat precum a fost. Am incercat sa ma debarasez de aceasta problema, dar nu pot sad Parca am devenit dependenta. E un fel de scapare de stres si descarcare emotionala, pentru ca primesc mare placere cind mi-l despic, nu mai pot fara asta. Va rog nu va rideti big grin Nu mai stiu ce sa fac... sad

8 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai, parca imi aduc aminte de mine. laughing. Stai linistita nu e atat de grav, altii ca sa scape de stres fac alte lucruri mai rele. Eu rupeam firele despicate. laughing. Mama nu suporta sa vada asta, se lua tot timpul de mine cand ma vedea. Problema e ca daca te vede cineva zice ca te cauti de paduchihappy. Eu m-am lasat dar in timp, in primul rand pentru ca pierdeam timp pretios facand asta, deci, am inceput sa o fac cat mai rar, gasindu-mi alta preocupare.Si daca azi stateam 30 min sa fac asta, maine 25min si tot asa. Dupa ce faceam asta ma simteam inutila pentru ca pierdusem timp intepenita, ma dutea si gatul... In timp ce puteam sa imi fac ordine in camera sau sa citesc ceva... etc. Apoi sa stii ca face rau la vedere sa fixezi un obiectiv de aproape pentru mai mult timp. Si nu in ultimul rand face rau frumosului tau par lung. Ai putea sa il mai tai scapand astfel de firele despicate si sa nu mai ai ce rupe. laughing. Poti sa reusesti!

| Victorita15 explică (pentru anonim_4396):

Eh, la mine e la fel. Mama se enerveaza tare de tot si se supara cind ma vede, dar oricum continui s-o fac. Vezi ca tu stateai cate 25 minute, eu pot sa stau cate 2-3 ore si sa-mi tot despic parul big grin De taiat, nu vreau sa-l tai, vreau sa fie lung, cu toate ca stiu ca nu-i deloc sanatos luind cont de faptul ca-l despic. Multumesc de sfaturi si de parerea ta :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de a comite fapta, gandeste-te la cum va arata parul tau ulterior. Suna ciudat dar ai putea sa te ciupesti de mana sau sa faci cumva sa te doara cand iti vine sa ti-l despici, asta facandu-te sa te controlezi sau pur si simplu inlocuieste acel tic cu un altul care nu e asa grav. Scapa de stres si nu-l lasa sa se acumuleze pentru ca vei fi mai influentata in a-ti folosi ticul.

| Victorita15 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult de sfat happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Victorita15):

Sper sa reusesti pana la urma. Promiti, da?

| Victorita15 explică (pentru anonim_4396):

Promit, vara asta ma las de despicatul parului. big grin Iti multumesc :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Victorita15):

Nu e nevoie de multumiri acum. Sa-ti multumesti tie dupa ce rezolvi problema.