| anonim_4396 a întrebat:

Pentru o gaura in ureche trebuie musai sa ma duc la salon sau se poate face asta si acasa? Ce-mi recomandati?

33 răspunsuri:
| NimeniCuActe a răspuns:

Poti sa-ti faci si acasa, eu nu-ti recomand asta... sunt anumite pericole de infectiehappy... cel mai sigur e la un salon

| moonY a răspuns:

Poti face si acasa cu un ac sterilizat, e o operatie simpla tongue.riscul de a te infecta exista si daca mergi la un salon.asadar.e decizia ta

| NimeniCuActe a răspuns:

@moonY: Macar aia de la salor sigur au mai dat gauri in alte urechi, riscul va exista oriunde si oricand... doar nu vrei faca astia gauri in urechi inchisi intr-o camera vidata, sterilizata si inchisa etans laughing... oricum pentru cel care a pus intrebarea acum iti zic 100%: du-te la salon... unu' bine vorbit de lumehappy

| DenissaDeea a răspuns:

Eu am ales sa imi fac acasa si pot spune foarte sincer ca daca respecti strict igiena intepaturi''gaura urecghi''nu o sa ai probleme asa cum nu am avut nici eu.
Trebuie intai zona unde iti dai gaura sa o masezi inainte introduceri acului si obligatoriu sa nu se infecteze ai nevoie de cercei de aur si o crema adecvata rani, aurul este un bun remediu in potriva ranilor, asta o spun din experienta mea pe propria piele. Dar poti merge direct la o clinica pentru gauri la ureghe si in cateva secunde iti face gaura si nu e dureroasa, imagineazati ca in felul acesta se face gauri in ureche si la fetite nounascute si nu au probleme, decizia iti apartine succes.

| mihaela_5361 a răspuns:

Mergi neaparat la cineva care se pricepe sa faca asa ceva. In acest mod vei evita infectiile si neaparat sa-ti pui cercei de aur, nu altceva!

auran
| auran a răspuns:

Sau pur si simplu la o asistenta - se pricepe sa dea o gaura in ureche

| eddie a răspuns:

Acasa poate te infectezi

| moonY a răspuns:

Lvitza. vb din xperienta.

| mirajevents a răspuns:

Iti recomand sa nu iti faci tu o gaura in ureche, eu m-am chinuit foarte mult, cel mai bine e sa te duci la un centru specializat din mai multe puncte de vedere happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie dezinfectata pielea cu alcool sanitar inainte, apoi cu un ac steril se poate perfora lobul urechii. Ar fi bine sa -ti faca chestia asta o asistenta medicala... daca mergi la salon asigura-te ca acul e steril, adica atunci il desface din ambalaj si ca tipa s-a spalat pe maini sau, si mai bine, sa aiba manusi de unica folosinta.

| claudya a răspuns:

Eu as prefera sa merg la salon

| al3xa_6696 a răspuns:

Merge si acasa dar mie mi se pare ca doare mai mult daca ti-l faci singura decat daca ti-l face un specialist cu pistolulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum vrei tu...eu mi-am facut a 2a gaura acasa si m-a durut 2, 3 zile... dar nu iti recomand si tie.cum vrei tu...wave

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iti recomand sa nu iti dai singur gaura in ureche acasa si mai ales singur deoarece este foarte riscant...eu mi-am dat vara trecuta singura si mi-sa infectat rau de tot...decizia iti apartine

| andytza a răspuns:

Daca nu vrei sa umbli prin spitale pe urma din cauza la cine stie ce infectie, de preferat ar fi sa mergi la un salon specializat.In 2 secunde, ai gaura si putina durere dar e recomandat.Nu costa mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenul meu a facut-o acasa (a cumparat cercei din aur sa nu coaca urechia, la tinut 3 min in spirt apoi si-a facut gaura cu cercelul dar se poate face si cu ac de seringa )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu mi-am facut acasa singura si nu a durut foarte tare, iar acum nu am nicio problema cu gaura, nu ma doarehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E *** mie mi. a dat un preten in 2 sec aveam gaura mi. a dat cu cercelu freci putin locul cu mana si gt nu moare nmn:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie mi-a facut o prietena sh acum regret foarte mult deoarece mi sa infectat sh ma doare, vrei un sfat du-te la un salon, nu fa aceeasi greseala ca mine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu 14 ani si mi-am fc singura gaura in ureche, in afara de aia facut la maternitate.Am luat un ac de cusut l-am lasat o ora in spirt (sau tuica)si apoi cand l-am scos i-am ars varful cu bricheta, apoi mi-am frecat urechea bine cu sare fina pana cand sa inrosit si apoi am bagat acul, bine ca nu a mers din prima incercare, a trebuit sa-l bag de vreo 5-6 ori ...Simplu nu? si sa stii ca nu doare deloc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, eu mi-am facut o gaura in ureche acasa.
Pot spune ca nu a fost asa de greu mi l-am facut acasa, si pot sa zic ca nu mi se va infecta pentru ca am facut in felul urmator:am sterilizat cercelul, m-am spalat bine pe mana si am amortit urechea, inainte sa fac gaura am pus un pic de spirt pe ureche si am facut gaura direct cu cercelul.Nu a durut deloc si am procedat corect. Daca credeti ca nu sunteti in stare de asa ceva nu va apucati! Mergeti la un salon si nu ma urmati!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 14 ani si mi l-am facut acasaa si nu m-a durut deloc si n-am avut nici problemewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am gaura de o luna, mi l-am facut singur si nu mi sa infectatbig grin, bineintzeles "cu mult spirt"si cu curajbig grin---->dar cand mi-am facut gaura am facut "febra musculara" la cat am apasat doarece e un pic groasa pielitza aia din spatele urechilaughing dar nu a durut nimictongue...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine e sa te duci la salon, crede-ma...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu mi-am facut singura acasa.cu cercelu direct si nu m-a durut si nici nu se infecteaza. dar nu uita inainte sa fortei cercelu sa intre sa il pui intr-un paharel acela fiind plin cu dezinfectant il lasi 2 min si gata. dupa aia iti faci :*. F Simplu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar de 2 zile am avut experienta ma ajutat o tipa deci am folosit un ac de seringa m-am dat cu spirt sanitar pe ureche pe mainile tipei pe ac si am facut gaurica! Acum ca durere nu e durere mare e o durere suportabila prima data nici nu am simtit cand mi s-a facut problema a fost ca bagam ac si iesea pe ambele parti dar cercelu nu pana la urma a iesit deci daca e totul steril e ok de 3 zile si nu am nimic infectie sau cevabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am incercat singur si mi-a reusit fara sa ma doara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te duci la salon

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aziimineata mi-am facut cercel la salon si acum 2 zile acasa acasa nu mi-a reusit si o asistenta dela maternitate mi lo facut si de aia m-am dus la salo acasa m-a durut de moarte du-te la salon am platit 150 lei dar merita super cool...deciizia taaaa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine du-te la un salon ca daca tio faci acasa ti se poate infecta