| anonim_4396 a întrebat:

Poate cineva să îmi recomande tratamente/măști pentru a-mi proteja părul să nu se ardă? Îl fac cu placa o dată pe săptămână sau o dată la două săptămâni și merg să-mi tund vârfurile regulat. Folosesc șampon, balsam și ulei de argan. Alte sfaturi?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Inainte de a te face cu placa folosesti spray cu ptrotectie termica? Daca nu, sa il foloseste, scade mult riscul de a iti arde parul. La fel poti sa il folosesti si daca te faci/usuci cu feonul.
Iar legat de masca, dar care nu are nicio legatura cu placa, adica masca nu iti protejeaza parul de arsurile cauzate de la placa ( nu exista masca care protejeaza, ci doar acel spray care sa de cu 2-3 minute pe par inainte de a folosi placa/feonul/ondulatorul) eu folosesc o masca de regenerale. Masca este formata din : un galbenus de ou, un pic de miere de albine, ulei de ricin ( cam o lingura), ulei de masline ( tot o lingura), catvea picaturi de vitamina a. Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul, apoi aplici un balsam.
Masca se foloseste de 1-2 ori pe luna.

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Masca de ou cu ulei de masline/ricin si vitamina A...
O zi buna sa aihappy

| BiuL a răspuns:

Foloseste un produs cu protectie termica inainte de a il intinde si balsam leave in dupa fiecare spalare (se aplica pe parul uscat nu se clateste)

| KraddyQ a răspuns:

Ulei de ricin o data pe saptamana (sunt baiat dar imi potejez paraul ca o fata.)