| IForgotMyNameAgain a întrebat:

Pot face ceva sa scap de varfurile despicate fara sa le tai? Am firul de par subtire, se despica repede si creste foarte greu. Funda happy

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Din pacate nu ai cum, firul de par odata ce este despicat nu se mai repara in totalitate.
Stiu cum este sa ai firul subtire, eu sunt blonda natural si mi-as dori sa am foarte tare parul lung si bogat, dar nu am cum deoarece se despica destul de repede si trebuie tuns din 3 in 3 luni, chiar daca nu folosesc placa si nici feonul, apoi daca le-as folosi.
Deci, trebuie sa il tunzi si apoi sa ai mare grija de el, fara sa folosesti placa si feonul ( dar daca e musai o data la nu stiu cate luni sa le folosesti, ti-as recomanda protectia termica pentru par)si produsele de coafat. Apoi incerca sa il ingrijesti sa ii aplici masti naturale facute in casa cam o data la 2-4 saptamani, eu folosesc o masca de par cu, un galbenus de ou, un pic de miere de albine, ulei de ricin ( cam o lingura), ulei de masline ( tot o lingura), catvea picaturi de vitamina a. Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul. apoi aplici un balsam.
Deci ai mare grija de el, si sa il tunzi regulat ( doar din varfuri, cu cat e mai putin despicat cu atat iti ia mai putin) cel tarziu o data la 5 luni. ( o sa iti creasca si mai repede daca te tunzi regulat si ii dai vitamine care le ia din mastile facute in casa).

| BiuL a răspuns:

Parul e alcatuit din aceleasi substante ca si unghiile. Cand ti se rupe unghia ce faci? O tai. O poti si lipi dar nu tine...

| frostxtq a răspuns:

Nu se poate. Ti se pare ca parul creste greu pentru ca se rp varfurile si atunci isi pastreaza aceeasi lungime. Trebuie sa le tunzi odata la 2-3 luni putin ca sa ai parul sanatos si sa creasca frumos. Sa nu regreti 2 cm de par ars pentru ca in timp o sa ai parte de un par lung si sanatos. Exista nsa solutii pentru accelerarea cresterii parului. Sunt naturiste si dureaza ceva timp, efectul se vede abia dupa cateva saptamani de utilizare constanta, insa merita.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Eu mi l-am mai reparat cu ulei de ricin și șampon, balsam și mască de la L'oreal, extreme repair, însă nu s-au reparat în totalitate. Singura soluție la care poți recurge dacă vrei să le repari e tratamentul cu keratină care e destul de costisitor. Altfel, mai poți recurge doar la foarfece. Părul îți crește greu tocmai din cauza vârfurilor despicate. folosești placă?

| CozmiNU a răspuns:

Salut!

Uite aici: http://www.perfecte.ro/......natos.html

Sper ca te-am ajutat.