| Venusgirl a întrebat:

Sall. ce trebuie sa fac, ce trebuie sa consum sau sa nu consum pentru a avea dinti sanatosi? pur si simplu zilele trecute am observat ca intre dintii mei au aparut niste dungi maronii, chiar daca respect igiena si mi-i periez. la inceput credeam ca sunt niste urme de la ciocolata insa cind mi-am periat nu s-a dovedit a fi ciocolata.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pasta de dinti cu argila, adio carbogazoase, adio dulciuri procesate. Pasta de dinti cu fluor iti face dintii praf, iti spun asta din experienta proprie si din ce au zis si altii.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Apropos de apa de gura, nu folosi cacaturi de import la suprapret care nu fac nimic, ci iti slabesc si mai tare dantura/gingiile. Hofident Q10 e romaneasca, extrem de eficienta si cu mult mai ieftina.http://farmaciaverde.util21.ro/......figal.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca multe fructe si spala-te dupa fiecare masa si gustare folosind pasta de dinti. Incearca apa de gura Listerine. Pur si simplu simti cum iti curata dintii (iti spun din propria experienta). Si acele dungi, cred ca sunt carii. Mergi la un control.

| Doctorfishadi a răspuns:

Buna!
Dintii se periaza pe toate partile si fetele.
Pentru indepartarea rezidurilor dintre dinti foloseste ata dentara.
Nu trebuie sa mananci ceva anume. Poti sa bei cateva zile niste calciu (pastile dizolvate in apa).
Te salut,
Adrian!

| Syndre a răspuns:

Contează mai mult igiena dentară decât alimentația. Odată ce speli pe dinți calumea de 2-3 ori pe zi n-ar trebui să fie probleme.
Există într-adevăr câteva alimente care "pătează" dinții(cafeaua, ciocolata, afinele sunt pe listă dacă-mi amintesc bine), dar acestea nu trebuie eliminate din alimentație, multe fiind chiar foarte sănătoase. Pur și simplu te speli pe dinți după vreo oră după ce ai mâncat(nu imediat).
Nu fă exces la zahăr, că ăsta într-adevăr dăunează și la sucurile carbogazoase că-ți fac gingiile praf.
Cel mai bine ar fi să-ți faci un control la dentist și să-l rogi să-ți recomande o pastă de dinți și o apă de gură calumea și să-ți mai dea niște tips-uri.

| MySelf94 a răspuns:

Ca sa indepartezi dungile de care spui, poti sa faci un detartraj, pentru alimente nu stiu ce sa iti spun, iar pentru a-i pastra curati poti folosi apa de gura Listerine verde.

| CristineCriss a răspuns:

Mere,foarte multe si cand te speli folosește un pic de bicarbonat sau bea limonada sau mănâncă țelina, morcovi, portocalele si căpșunile sau mierea te va ajuta ..Bafta.