Întrebare recomandată | Solitude15 a întrebat:

am parul lungushor dar e despicat nu stiu ce sa fac cum sa fac sa nu mai fie asa si in genere poare vreo solutie far ajutorul foarfecii va rog frumos puppy dog eyes FUNDA + vot

P.S. din ce cauza e despicat? (folosesc placa 1 pe saptamana)

Răspuns Câştigător
| Aida55 a răspuns:

...si despicat, si oparit de la placa... sa continui? Mari, te asteapta coafeza. Du-te!winking

8 răspunsuri:
| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Pai trebuie mai intai sa scapi de spicuri si fara foarfeca nu prea ai cum, ia-ti doar putin din varfuri. Si placa chiar nu o folosesti des, nu cred ca asta e singura cauza. Varfurile se mai deterioreaza si de la prosop(daca iti freci parul cu prosopul dupa baie), feon, haine( incearca sa-ti schimbi constant forma, acasa poti sa-l ti prins ), perna noaptea ( sa-l muti constant pe alta parte ) si pana si soarele il arde. Serul de varfuri e o varianta buna si poti incerca diferite masti facute in casa. Succes!

| d33a15 a răspuns:

Si din cauza placii e bine ca inainte s-o folosesti sa aplici un ser pentru varfuri despicate.iar atunci cand te speli pe cap foloseste un balsam de par cu aceeasi intrebuintare, eu folosesc unul de la kalos..si e foarte bunwinking

| Aida55 a răspuns:

Ma tem ca singura solutie e foarfeca! sad Asta e. toti ne ducem. sad

| Solitude15 explică (pentru Aida55):

Dar eu nu vreau sa-l tai ca e rumos si lung si...

| Solitude15 explică (pentru Aida55):

Iti acord funda fiindca ai fost unica care ma convins sa iau foarfeca in mina Mersi happy

| Aida55 a răspuns (pentru Solitude15):

Ooo prima mea fundita! Mersi, draga mea! Mult succes la coafor, sa te tunda cum iti place! :*

| Solitude15 explică (pentru Aida55):

Cu placere happy

| Aida55 a răspuns (pentru Solitude15):

...si despicat, si oparit de la placa... sa continui? Mari, te asteapta coafeza. Du-te!winking

| ionescuandrada2000 a răspuns:

Pentru a nu mai avea parul despicat:
-cand te speli pe cap, spala-te pe cap doar la radacina si lasa spuma care s-a format acolo sa curga si pe restul parului
-este important ca dupa fiecare spalare sa aplici un balsam pe par si sa-l lasi sa actioneze 2-3 minute,iar la fiecare doua spalari sa inlocuiesti balsamul cu o masca de par pe care o lasi sa actioneze, cat ai lasat si balsamul
-inainte de ati usca parul cu fheonul, aplica pe tot parul o protectie pentru caldura fheonului sau a placii
-o data sau de doua ori pe saptamana, aplica doar pe lungimea parului unt de sheea, puneti o caciula si stai asa sau 1-2 ore, apoi spala-te pe cap
-1 data sau de doua ori pe saptamana, incalzeste intr-un capacel ulei de argan, toarna-ti uleiul in cap si te culci(sa nu iti speli parul).
-incearca sa faci cat mai multe masti homemade! Uite cateva retete:
https://www.youtube.com/watch?v=6CUrKdotFTQ
https://www.youtube.com/watch?v=AMRqcLREk7o
https://www.youtube.com/watch?v=sU1xiB2Idv8
https://www.youtube.com/watch?v=jaQGpJvQ6OE
Cauza parului despicat
-din cauza frecarii cu prosopul
-folosirea fheonului si a placii in mod excesiv
-daca il vopsesti mult
-de folosirea periilor din plastic
-de spalatul prea des
-de decolorare
Sper ca te-am ajutat! Funda+vot? TE ROG!