| gabi797 a întrebat:

Salut am 16 ani sunt baiat si mi-a aparut sub pleoapa inferioara niste riduri fine la ambi ochii ( sunt aproape de coltul ochiului dar nu se unesc cu el ), dupa cateva saptamani s-au extins si s-au facut mai vizibile, mentionez ca stau extrem de mult la calculator si cred ca ar putea fi de la oboseala... in fine as vrea sa stiu daca vor trece / extompa sau vor ramane asa si cum sa fac sa treaca ( in afara de a ma odihni desigur in cazul in care face parte din problema), uitasem sa mai mentionez atunci cand inchid un ochi am observat ca se zbarceste pleoapa respectiva.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

În afară de faptul că ar trebui să nu îți mai soliciți ochii atât de mult, ar trebui să te odihnești, bineînțeles, să mănânci sănătos și să te HIDRATEZI! Încearcă să bei minimum 2L de lichide pe zi(fără sucuri cumpărate, energizante, alcool) happy. Ai mai putea folosi o cremă foarte hidratantă în zona ochilor de două ori pe zi și în timp vei vedea rezultatele

2 răspunsuri:
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Da-te cu crema hidratanta/anti-rid. Dar efectul a ceea ce descri e cat se poate de firesc. Imbatranesti si tu, n-ai ce face...

| Vuitton3 a răspuns:

Te-ai putea duce la oftalmolog dar daca ii spui ca stai mult la calculator o sa zica, ca din cauza asta este. Du-te si vezi ce spune.