| MelindaVictoria a întrebat:

Fetelor voi ce tratamente folositi impotriva cosurilor? Eu incerc masca cu argila si miere, dar daca nu o aplic la cel mult 3-4 zile imi revine acneea! Sugestii?

2 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Recomand sa te duci la un dermatolog ca sa-ti recomande o crema buna impotriva cosurilor.Ai grija sa te demachiezi mereu bine, folosind lapte demachiant, gel de curatare si lotiune tonica, urmata de o crema hidratanta lejera.Ai grija ca produsele sa nu aiba alcool denaturat sau derivati ai acestuia, vor irita tenul si il vor usca.Foloseste o masca realizata din aceasta argila : http://www.biorose.ro/? q=ro/node/606 de doua ori pe saptamana.Foloseste mereu protectie solara si mananca foarte multe fructe si legume si bea minim 2l de apa zilnic, trebuie sa ai grija si de interior si de exterior atunci cand vrei sa combati cosurile.Nu folosi tratamente prostesti, ca lamaia (iti va irita fata si o sa-ti sensibilizeze dermul), pasta de dinti si alte "metode" nerecomandate.Ai grija de fata ta si nu folosi cosmetice din piata, mult succes!

| AnonimaOk a răspuns:

Buna!
Acneea este ceva destul de normal si frecvent in perioada adolescentei, la unii chiar si mai tarziu. Pentru efecte adevarate schimba-ti alimentatia, consuma mai multe fructe si legume, hidrateaza-te, uita de chimicale / fast food / mancare procesata / dulciuri in exces. Masca de argila mi se pare si mie foarte eficienta, dar eu o aplicam o data pe saptamana, nici nu cred ca ai voie prea des. Du-te la un dermatolog si iti va recomanda ceva sau daca nu ai posibilitatea macar la medicul de familie sau la un farmacist cat de cat bun. Zeama de lamaie este de asemenea buna. Spala-te pe fata cu sapun cat mai des. Poti incerca si sa freci cu malai daca ai si puncte negre. Nu stoarce cosurile sau punctele negre! In cel mai rau caz, fa-o dupa ce ti-ai inmuiat bine fata stand deasupra unei oale cu ceai de musetel.
Sper ca am ajutat!