| Tavy2222 a întrebat:

Mi-am facut un tauaj tribal pe antebrat. Au trecut 5 zile de cand il am si a inceput sa se vindece, dar in unele locuri coaja este mai groasa si crapata. Tatuaju il spal cu protex de 3 ori pe zi dupa care ma dau cu bephanten crema. Daca stiti si ma puteti ajuta cu un raspuns dc ii coaja asa groasa in unele locuri si putin crapata si cam ce as putea sa fac, dau funda!

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Nu iti face niciun fel de probleme. Coaja e asa din cauza ca nu fiecare cm din piele a fost ranita la aceeasi intensitat. Continua sa folosesti crema respectiva si in timp va cadea toata coaja, indiferent cum este acum.
Totusi, e un tatuaj destul de mare si pielea nu se vindeca de pe o zi pe alta. Ai rabdare.

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Este normal sa apara coaja crapata si grosa, pielea se vindeca, o sa apara si mancarimea ( sa nu te scarpini pentru ca tatuajul nu o sa se mai vindece corect, si deci nu o sa mai arate cum l-ai vrut tu).
Eu stiam ca nu ai voie sa il uzi timp de 1 saptamana, eu am 2 tatuaje dar cei de la salon mi-au spus sa nu il ud si sa il dau cu bepanthen cu antibiotic de 2 ori pe 2 timp de 1 saptamana apoi sa dau 1 data pe zi.