| StefanAndrei00 a întrebat:

Stiti cumva daca site-ul adidasireduceri.com comercializeaza produse originale? Am vazut ca magazinul este infiintat pe aceeasi firma cu magazinul broxo, si din cate am inteles acest magazin vinde produse originale. Firma se numeste SC SHOPICA SRL. Multumesc anticipat!

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, dupa identificarea site-ului, iti pot spune ca este fake. SI pretul unui produs nike original, iti spun ca nu scade sub 50 de euro! Deci nu, acesta e fake.

| Broxo17 a răspuns:

Buna ziua, va scriu in calitate de reprezentant BROXO.ro & SHOPICA SRL. Va recomandam cu tarie sa NU achizitionati produse de pe urmatoarele magazine online : www.obuvonline.cc, www.geacacolumbia.com, www.adidasireduceri.com intrucat se folosesc in mod fraudulos de numele companiei noastre. O plangere a fost inaintata in acest sens. Va multumim.

| Hălălău_Alin-Valentin_1984 a răspuns (pentru Broxo17):

Www.superdryromania.net este legit? Ce îmi puteri spune?

| Alex_Mitrache_1987 a răspuns (pentru Broxo17):

Bună ziua. Siteul adidasimagazin.com va aparține sau este tot face?

| Broxo17 a răspuns (pentru Alex_Mitrache_1987):

Acest website este fals. Va recomandam sa nu plasati comenzi pe el.

| Gl_Teo_1993 a răspuns (pentru Broxo17):

Despre http://www.reebokfurylite.com ce imi puteti spune, tocmai am comandat de la ei, am cum sa imi recuperez banii?

| Macuc_Matei_1998 a răspuns (pentru Broxo17):

Buna ziua! Ce parere aveti de http://ro.superstarpret.com/? Pot comanda cu incredere?

| aurel436 a răspuns (pentru Broxo17):

Site - ul www.timberlandreduceri.net este fake?

| Mădălina_Daiana_1993 a răspuns (pentru Broxo17):

Dar de "masdelagneau.com" ce ştiţi? Mulţumesc

| Dobri_Ǝrvin_1998 a răspuns (pentru Broxo17):

Despre siteul ebucl.ro ce imi pot zice?
utilizeaza numele SHOPICA SRL daca am observat bine aici:
http://www.ebucl.com/privacy.html

| Broxo17 a răspuns:

Revenim cu un update, aceeasi situatie frauduloasa s-a inregistrat si pentru websiteul www.simplu.cc, care se adauga la lista siteurilor fantoma ce se folosesc in mod neautorizat de datele firmei noastre SC SHOPICA SRL. Din nou, va recomandam sa nu plasati comenzi la aceste magazine virtuale. Produsele nu sunt reale, platile nu sunt securizate, iar comenzile nu se livreaza niciodata.

| mihaikiv a răspuns (pentru Broxo17):

Buna ziua,

Site-ul www.adidasshopromania.net va apartine?

| Bianca1590 a răspuns (pentru Broxo17):

Buna.stiti cumva daca site ul remontidnes.com este real?

| Broxo17 a răspuns:

Aceeasi poveste se aplica si pentru websiteurile http://ro.superstarpret.com/ si Www.superdryromania.net. Acestea sunt magazine fantoma, veti plati cu cardul si nu veti primi produsele comandate. Va recomandam in continuare sa NU faceti achizitii pe aceste magazine online ce se folosesc de denumirea firmei noastre.

| Moisa_Simona_1990 a răspuns (pentru Broxo17):

Http://www.columbiaromania.net/
oare si site-ul asta e o teapa?

| Broxo17 a răspuns (pentru Moisa_Simona_1990):

Deasemenea acest site este fantoma. Va sfatuim sa nu plasati comenzi sau sa inregistrati datele dumneavoastra personale sau ale cardului bancar aici.

| Moisa_Simona_1990 a răspuns (pentru Broxo17):

Si nu se poate face nimic in privinta lor? Eram cat pe ce sa fac plata pe acest site pana am observat ca nu e securizata. Nu pot fi luat masuri?

| Broxo17 a răspuns (pentru Moisa_Simona_1990):

Daca ati citit putin mai sus, magazinul Http://www.columbiaromania.net/ este printre cele sapte magazine online clona (din cate am descoperit noi). Foarte multe persoane ne-au contactat pana acum, crezand ca produsul comandat doar intarzie si nu mica le-a fost mirarea cand au aflat ca au fost pagubiti. O plangere a fost inaintata in acest sens de catre noi in luna Ianuarie 2017, care la randul nostru suntem neindreptatiti, prin folosirea datelor companiei noastre de catre aceste magazine online fantoma. Nici un demers nu a fost demarat pana la acest moment, de aceea in permanenta facem update pe aceasta pagina, cu speranta ca persoanele ce doresc sa inregistreze o comanda la aceste magazine, sa se documenteze intai despre ele pe internet si sa ajunga aici. Primul lucru pe care il recomandam persoanelor pagubite este sa mearga la banca si sa inchida cardul, in vederea emiterii unuia nou atasat la contul curent. Plata nefiind securizata, datele cardului sunt salvate si pot fi folosite oricand. Pentru orice informatii va stam la dispozitie.

| Lăcătar_Isabela_1996 a răspuns (pentru Broxo17):

Buna ziua. Oare site-ul: http://www.nikeairmax90romania.com este de incredere?

| Broxo17 a răspuns (pentru Lăcătar_Isabela_1996):

Nu este de incredere, va sfatuim sa nu plasati comenzi pe acest website nesecurizat. Totodata adaugam si acest website http://www.nikeairmax90romania.com la lista magazinelor fantoma.

| Comerzan_Petru_1983 a răspuns (pentru Broxo17):

Eu am achizitionat pe data de 08.11. 2017 de la ei. Astazi 10
11. 2017 am incercat sa caut un nr de telefon de la acest site pentru a vedea stadiul comenzii dar nu am reusit sa gasesc un numar de tel. Le-am trimis un e-mail astazi pe 12.00 dar nu am primit inca nici un raspuns. Am ceva sanse sa mi se onoreze comanda? Multumesc

| Broxo17 a răspuns (pentru Comerzan_Petru_1983):

Sansele sa primiti produsul comandat sunt mici. Dupa cum am scris si in data de 21 Septembrie, am recomandat sa nu faceti achizitii pe acest website fantoma care se foloseste fraudulos de datele firmei noastre.

| Broxo17 a răspuns:

Zilnic primim telefoane si mesaje de la persoane pagubite. Astazi, adaugam doua noi websiteuri aparute de pe care recomandam cu tarie sa nu faceti achizitii : www.adidasiairmax.com si www.tenisivans.com. Aceste websiteuri sunt fantoma, iar produsele comandate nu se livreaza niciodata. In cazul in care ati facut achizitii pe aceste websiteuri, va recomandam sa inchideti cardul deoarece plata efectuata a fost nesecurizata iar datele cardului au fost salvate si pot fi refolosite. Aceste websiteuri nu au nici o legatura ci doar se folosesc de identitatea firmei noastre SHOPICA SRL, actuala firma BROXO SRL.

| Broxo17 a răspuns (pentru 32oana32):

Acest website este de asemenea fantoma si nu va recomandam sa achizitionati de pe el.

| Broxo17 a răspuns:

La aproape un an de la aparitia primului website care se foloseste in mod fraudulos de denumirea societatii comerciale SHOPICA SRL, va anuntam ca noi websiteuri apar saptamanal. Recent, am identificat urmatoarele : www.tnfromania.com, www.adidasireduceri.net, www.superstarromania.com. Infractorii nu se vor opri din a lansa noi siteuri saptamanal, asadar recomandam ca nici o achizitie sa nu fie facuta de pe un website ce foloseste numele firmei SHOPICA SRL. Daca ati facut deja acest lucru, ne pare rau sa va comunicam dar vina pe jumatate va apartine. Nu recomandam achizitionarea de produse de pe websiteuri ce folosesc denumiri precum ochelari-rayban, adidasi-puma, ceasuri-casio, telefoane-iphone intrucat nici un website serios nu ar folosi asemenea denumire, nu prezinta numar de telefon, formularul de contact este vag. Daca acest lucru s-a intamplat, va recomandam anularea cardului cu care s-a facut plata la banca emitenta. Va multumim si va dorim sa cititi acest post inainte de a fi tentati sa achizitionati produse de pe aceste websiteuri false. Putati raporta la Google un website fantoma ce foloseste de numirea firmei SHOPICA SRL aici : https://safebrowsing.google.com/safebrowsing/report_phish/?hl=en

| Broxo17 a răspuns:

Buna ziua, in calitatea de reprezentant al firmei BROXO.ro, revin cu un update la aceasta situatie. Din luna Martie a anului trecut si pana in zilele noastre am primit cateva sute de apeluri in legatura cu aceste websiteuri fantoma ce folosesc denumirea societatii SC SHOPICA SRL, asadar daca ai ajuns la acest topic si nu ai comandat inca, iti recomandam cu tarie sa nu plasezi comenzi de pe websiteuri unde intalnesti aceste date de firma. S-a scris constant despre acest subiect insa persoanele ce comanda pe aceste websiteuri nu se se intereseaza inainte de achizitie despre acele magazine printr-o simpla cautare pe Google, pur si simplu introduc datele cardului si comanda, in ciudat faptului ca websiteul arata ca unul ilegitim, websiteul se foloseste in mod ilegal de denumirea societatii SC SHOPICA SRL, websiteurile sunt clonate (toate arata la fel, doar produsele si denumirea difera), nu exista numar de telefon de contact, nu exista politica GDPR. Acestea apar saptamanal sub diferite denumiri, si dispar dupa o anumita perioada. Dupa plangerile la politie si reclamatiile la Google, aceste websiteuri sunt inca in picioare. Facem apel la voi, cei care cititi acest topic, sa raportati aceste websiteuri ilegitime prin intermediul formularului de mai jos ce dureaza doar 30 secunde. Va multumim.

https://safebrowsing.google.com/safebrowsing/report_phish/?hl=en

| Broxo17 a răspuns:

Buna ziua, va scriem din nou din partea firmei SHOPICA SRL (actuala BROXO SRL ) si facem apel sa evitati achizitiile de pe websiteurile care se folosesc de datele firmei noastre, in scopuri frauduloase. Sunt foarte multe magazine online care apar lunar si dispar la fel de repede. Daca ati facut comanda pe unul dintre aceste siteuri va recomandam sa sunati la banca imediat pentru anularea tranzactiei si inchiderea cardului cu care s-a facut plata si sa contactati institutiile competente ( cert.ro si cybercrime@politiaromana ) pentru a face sesizari si plangeri. Doar in acest fel putem spera ca cineva se va ocupa de inchiderea lor. Am pus la dispozitie un numar dedicat pentru grupul de Whatsapp unde am format o comunitate de persoane pagubite care ne-au contactat de-a lungul timpului, pentru a pune in legatura si a impartasi modalitati prin care si-au recuperat banii sau au facut plangeri impotriva acestor magazine online ce comit fraude in numele companiei noastre. In Martie s-au facut 3 ani de cand raspundem oricarui apel si indrumam persoanele care ajung la noi cerand detalii, iar speranta ca institutiile statului isi vor face datoria si le vor inchide intr-un final, moare ultima. Functionam pe post de "call center" de prea mult timp.

| Radu198219 a răspuns (pentru Broxo17):

Buna seara voiam sa va întreb dacă site-ul nike-romania.ro este unul fake, pentru că am făcut o comanda la ei iar după ce am platit mi-a dat payment fail, dar banii mi i-au luat din cont.

| MireP a răspuns (pentru Broxo17):

Broxo, nu ati fost la Politie in toti acesti ani?
Daca Politia nu rezolva nimic, eu in locul vostru inregistram alt SRL si mutam activitatea pe el.

| dianapana2 a răspuns (pentru Broxo17):

Buna ziua! Cred ca si aureagaleria.com poate fi adaugat pe lista. Multumim de avertizari! Eu am apucat sa fac cont pe site-ul lor pana sa mi se para suspect iar apoi am ajuns cu verificarile la mesajele dumneavoastra asa ca multumesc!

| redbullnik07 a răspuns:

Atentie români, Nu vă lăsați înșelați! Verificati periodic aceasta lista!

https://paginadeshop.ro/nu-cumparati-niciodata-de-pe-aceste-site-uri/

| redbullnik07 a răspuns:

Lista site-urilor fantoma care fraudează clienți utilizând denumirea SHOPICA SRL

https://paginadeshop.ro/......opica-srl/

| Roman_Sara_1997 a răspuns:

Este o înșelătorie. A mai apărut uggoriginale.com, care la fel este un site fantoma

| AndreasPapandreu a răspuns:

Www.thenorthfaceromania.com ALT SITE FAKE, pe aceeasi reteta.
Nu comandati, e teapa 100%

| DVLD a răspuns:

Inca unul pe lista http://www.eccobiomromania.com/