| ralfy123 a întrebat:

am acnee... puberatea. La inceput eram plin de cosuri apoi mi-au trecut de pe obraji si frunte iar acum am cosuri doar pe partile laterale ale fetei, nu multe dar in urma lor imi raman semne, si sunt dureroase. Cum as putea scapa mai repede de vantai/cicatrici?

6 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Pentru semne/cicatrici iti recomand Cutaden sau Baneocin, din toata inima chiar! Nici una nu este foarte scumpa, o gasesti la farmacie, iti dai seara si dormi asa. Dimineata iti speli tenul si gata, in timp iti vor trece semnele.

| Biancamirela11 a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu iei tot felul de tratamente dupa ureche. Atentie! Se poate agrava. Cel mai bine mergi la dermatolog este cel mai bine asa. Bafta!

| Chocolatte08 a răspuns:

Frate, desi stiu multe "tratamente de casa", eu spun ca cel mai bine e sa mergi la dermatolog. Sigur o sa iti dea ceva potrivit pielii tale ca sa iti treaca ...sau la un salon beauty. Nu stiu acum, ramane la alegerea ta. PS : eu as alege dermatologul. big grin Am fost si eu de folos..nu? laughing

| Blonda1 a răspuns:

Exista la farmacie o solutie cicapeel si te dai cu ea seara. Trebuie sa ai rabdare.

| citialina a răspuns:

Încearca cu ceva natural. Poti sa faci chiar tu acasa o pasta din jumatate de lingurita de praf de copt + o lingurita de apa. Amesteca praful cu apa si aplici pe cosuri pentru 5 minute. Dupa ce ai indepartat pasta de pe cosuri cu apa din abundenta, incearca o crema cu ulei de cocos. Sper ca ti-am fost de ajutor! happy

| RebecaaRebe a răspuns:

Hei! Am avut si eu o problema asemanatoare cu acneea si am primit un sfat folositor de la o prietena de familie: cand iti apare un cos stoarce-l, piseaza niste aspirina si apoi pune-o in locul inflamat. Aspirina il vindeca fara a lasa semne. Sper ca te-am ajutat. happy