| ehybthyhtq a întrebat:

Am o mica mare problema.Am 14 ani si parul meu este pana la bust.As vrea sa ma tund pana aproape de umeri dar mama nu ma lasa. Tipa la mine si ma injura.Am incercat orice metoda,de la rugat,la promisiuni,la plansete si tot asa.Ea pur si simplu nu intelege ca este capul meu nu al ei.Ea e tunsa baieteste dar nu ii sta rau. Faza e ca ma ameninta ca daca mai zic asta ma tunde bob(imi sta oribil, am fost tunsa in clasa a 4 a doamne) sau daca nu vreau bob ma tunde ca ea.Plang de fiecare data si ma rog de ea sa ma lase dar tipa si ma injura.I-am zis ca o sa strang bani sa ma tund singura, sau sa ma duc cu bunica sau tatal meu, iar ea a spus ca nu ma mai primeste in casa.M-am saturar sa fiu facuta c*rva doar pentru faptul a vreau sa ma tund putin mai scurt.Ea spune ca nu vrea panarame in casa.Sunt o foarte fata cuminte si nu am avut iubit niciodata si sunt facut a cu*rva, deci e total inadmisibil.Va rog ajutati-ma. :/

6 răspunsuri:
| muffinXXL a răspuns:

Ai mai vorbit si cu altcineva? Cu tatăl tau sau cu alti apropiați despre problema asta? In locul tau m-aș tunde si daca nu ma mai primește in casa (desi nu cred ca ar face asta) as suna la protecția copilului. Glumesc, dar m-aș tunde. Dar mai discuta si cu alti oameni, prieteni.

| Annabelle21 a răspuns:

Vorbește cu ea. Spune-i ca e parul tau, nu al eu. Si pana la urma... Nu te va putea controla toata viata. Eu am parul pana putin mai jos de umeri. Si ce? Asta inseamna ca sunt cu*va sau ce... Nu inteleg?

Pana la urma nici nu stiu de ce reactioneaza asa. Un par lung e destul de greu de intretinut. Mama ma roaga ea pe mine sa ma tund, dar eu nu vreau. Bine... Ți-am zis. Nu am parul la fel de lung ca al tau.

Incearca sa ii spui de ce vrei sa te tunzi, poate asa va intelege. Si intreab-o de ce considera ea ca daca te tunzi esti cu*va.

Scuze... Alte idei nu am. Bafta! Sper ca te-am ajutat!

| SelenM26 a răspuns:

Maica.ta e dusa

| AndreMady a răspuns:

In primul rand nu ar trebui sa iti vorbeasca asa deoarece e mama ta.Ea ar trebui sa te inteleaga si sa te sprijine mereu in orice privinta.
Daca tu esti de acord sa te tunzi, si ea ar trebui sa faca la fel.Si eu am avut parul lung dar m-am tuns putin peste umeri.Mama nu a reactionat prea bine pentru ca ii placea lungimea parului meu dar a inteles ca mie imi place si m-a sustinut. Vorbeste cu ea si spune-i ce ai pe inima.Si oricum parul iti va creste.

| ehybthyhtq explică:

Multumesc sincer pentru raspuns, Emilia! I-am spus de foarte multe ori dar ei tot insista pe tundoarea bob straight face I.am zis acum 5 minute si i-ar m-a facut panarama straight face Jur ca nu o inteleg.E parul meu, i.am zis de n-spe mii de ori si nu intelege.Inainte nu voiam sa ma tund fiindca adoram parul lung dar acum nu mai imi place! Asa cum ai zis si tu, e greu de intretinut si mi se incurca mereu.Jur ca o sa ma duc odata pe ascuns la coafor ca, cu ea nu se mai poate! straight face

| ehybthyhtq explică:

Gata, am convins.o sa ma tunda cum vreau eu.Ea vroia sa nu ma tund deoarece ea vrea sa am parul lung si ca ii va parea rau.multumesc tuturor pentru sfaturi happy