| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema cu parul meu. Am firele de par prea subtiri. Am incercat eu niste masti de par:

-galbenus si ulei de masline
-galbenus si miere si banane

Nu stiu daca sunt bune, oricum nu sunt multumit de rezultate.

Vreau sa imi recomandati o masca pentru par (care chiar se poate face in casa). Tin sa mentionez ca am un sampon Syoss pentru volum si ca nu folosesc placa de par sau ceara, gel, etc.
Mai vreau sa imi spuneti si cat de des trebuie aplicata masca si cat de des e bine sa imi fac baie pe cap.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu prea ai ce sa le faci la firul de par subtire, asa este el de la mama natura, asa il am si eu. Firul de par subtire ncesita mai multa ingrijire, deci parul trebuie tuns cam la 2-3 luni pentru a indeparta firul ars, si folosit o masca si balsam. Fara placa/feon/ondulator/produse de coafat, ele slabesc firul de par si mai mult.
Eu folosesc o masca regeneratoare. Masca este formata din : un galbenus de ou, un pic de miere de albine, ulei de ricin ( cam o lingura), ulei de masline ( tot o lingura), catvea picaturi de vitamina a. Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul, apoi aplici un balsam.
Masca se foloseste de 1-2 ori pe luna.
Eu fac baie pe cap cand simt ca trebuie sa fac baie, in trecut aveam probleme cu ingreasarea parului, dar am gasit un sampon care nu imi mai ingrasa parul. Cam o data la 3-4 zile fac baie pe cap, depinde de vreme, adica daca este ceata sau ploua si ies afara, parul mi se ingrasa mai repede si deci atunci ma spal pe cap, nu folosesc niciodata balsamul pe radacina, decat pe varfuri deoarece ingrasa parul daca este folosit la radacina, si trebuie sa te speli cu apa caldura, nu fierbinte, pentru a nu irita scalpul, adica sa nu produca sebum prea mult.

2 răspunsuri:
| mariposaazul a răspuns:

Masca din ulei de ricin, ulei de argan, vitamina A uleioasa si vitamina E uleioasa. Măcar o data pe săptămana.
Referitor la spălatul pe cap, încearcă sa stai mai mult de 2-3 zile. Spălându-l des parul devine uscat si fragil, iar la scalp va deveni tot mai gras deoarece va produce si mai mult sebuum. Poți folosi șamponul uscat pentru a rezista mai mult timp fără sa îl speli. happy

| yyellowwbnnn a răspuns:

Salut! Eu ti-as recomanda un sampon extraordinar : Heands Shoulder Apple Fresh ...incearca-l iti va face parul super matasos...happy