| Bogdanyoooo a întrebat:

ce mi-ati recomanda sa mananc cat mai sanatos si ce sa evit sa mananc? Cum as putea slabi mai repede?

4 răspunsuri:
| Kenya a răspuns:

Pentru a slabi iti recomand sa eviti junk food, mancarea nesanatoasa, bea foarte mult apa si fa sport.
Pe internet gasesti mii de articole cu mancare sanatoasa si gustoasa de care ai putea gati

| IonuţR1995 a răspuns:

Slabitul are ritmul lui, corpul in sine are ritmul lui. Si nu poate slabi "mai repede".
Sfatul meu pentru tine, e sa consulti un nutritionist, care sa-ti spuna CLAR ce trebuie sa faci. Deoarece el iti pune anumite intrebari, si-ti recomanda o dieta personalizata. Decat sa te imbolnavesti de la toate prostiile scrise pe internet, toate "retele minune". si sa ajungi sa dai o gramada de bani pe pastile si tratamente. mai bine dai 50-100 lei la un nutritionist si rezolvi problema.
Dieta trebuie insotita si de sport!
Daca te infometezi iti faci doar rau. Apuca-te de-un sport.

Mult succes in lupta ta cu kilogramele!

| AndreiGelato a răspuns:

Vara poti profita la maxim de fructe si legume, fiind sezonul lor sunt si ieftine si gustoase, bea multe lichide; ceaiuri, smoothie-uri, fresh-uri etc.; alege sa mananci cat mai proaspat sau fiertul in locul prajitului. Iti recomand sa nu treci peste micul dejun si in timpul zilei sa mananci des si putin anumite gustari/fructe etc., iar seara inainte de culcare cu putin timp sa nu mananci mancare gatita sau greu digerabila si sa optezi pentru ceva usor de digerat deoarece in timpul somnului organismul isi reduce din functii. In rest miscare.

| vivitheo a răspuns:

Buna.Pai sa incepem:Ca sa mananci sanatos nu inseamna sa mananci doar fructe si legume,ci sa ai o alimentatie cat mai diversa dar care sa iti ofere aportul necesar de proteine pentru intreaga zi.
Ce nu trebuie sa mananci:in special dulciurile si sucurile carbogazoase din comert care categoric ingrasa,apoi ar mai trebui sa eviti sa mananci mancare bogata in grasimi(cartofi prajiti,fripturi, shaorma, carne prajita, etc). Painea este necesara pentru organismul nostru deci nu ar fi bine sa o excluzi total, trebuie doar sa reduci cantitatea(1-2 felii/zi)si sa alegi paine de secara/integrala(o si praji daca vrei.Sa eviti pe cat posibil cartofii si pastele fainoase.
Daca iti este pofta de un suc poti face unul acasa la tine, la blender sau robot, in care poti pune toate fructele tale favorite.
Sa nu uitam ca in primul si in primul rand trebuie sa consumi multa apa care este importanta in metabolismul nostru(minim 2l pe zi)
Respecta mesele zilei si nu omite niciodata sa iei micul dejun.Important e sa mananci de mai multe ori cate putin pentru ca organismul sa aiba timp sa digere.
Pentru un plus de slabit, dimineata pe stomacul gol bea o cana de apa calda pentru a-ti topi grasimea ramasa pe intestine.
Daca respecti toate aceste reguli mai mult ca sigur vei slabi.
Si nu ar strica si cateva exercitii fizice 10 min pe zi(asta in afara de mers pe jos, eu merg cu catelul mereu)
Eu am slabit 8 kg in 1 luna si jumatate.
Succes la slabit!:*