| IuliaMihaella a întrebat:

:* Eu am parul saten deschis, iar in vara mi-am vopsit varfurile blonde, iar la inceputul scolii m-am vopsit inapoi saten deschis la varfuri, dar pana sa ma vopsesc, nu m-am decolorat, iar acuma mi s-au mai deschis si se vede putin blondul care l-am avut in vara, iar acuma vreau sa il deschid si mai mult, dar nu stiu cum pentru ca nu vreau sa ma vopsesc sau sa ma dau cu nuantator... daca puteti sa imi dati vreo idee cum sa imi deschid parul fara sa folosesc vopsea. Va rog :*..Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Incerca sa te clatesti cu ceai de musetel ( fierbi cam 1 l cu un pumn ne musetel, apoi lasi cam 10 minute acoperit, sa se faca infuzie), apoi dupa ce te-ai spalat pe cap ( samponare, balsam, clatit), te clatesti cu ceaiul de mustel ( intr-un lighean pui ceaiul si iti clatesti parul cam 4-5 minute), apoi iti infasori parul intr-un prosop si stai in jur de 30 de minute asa.
Repeta cam de 2 ori pe saptamana, nu mai devreme deoarece si ceaiul de musetel dus la extrema deterioreaza parul ( eu asa mi-am deschis parul ca sa il pot vopsi - era roscat, dar mi-a luat cam 2 luni).

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe net decolorare cu miere dar personal mi se pare o prostie din moment ce parul a fost tratat chimic si nu mai e natural nu vad de ce te-ai chinuii sa-l deschizi printr-o metoda naturala. Da-i cu vopsea, ia-ti un balsam si aia e.

| Raluu21 a răspuns:

Parerea mea e ca cel mai bine folosesti vopseaua, da rezultate imediate si uniforme... Daca iti iei o vopsea fara amoniac si folosesti masti/balsam nu ti l va deteriora prea tare :*
Daca vrei neaparat fara vopsea, fetele ti au dat idei bune (zeama de lamaie - daca era vara era perfect, ieseai cu parul umed si se usca si deschidea de la soare, ceai de musetel)
Si apa oxigenata functioneaza insa iti deterioreaza parul :*

| XD_Bianca_1976 a răspuns:

Trebuie sa te speli cu zeama de lamaie si ceai de musetel, clateste bine bine si o sa se deschida la culoare