| Rony56 a întrebat:

nu stiu daca e categoria potrivita, dar ma rog.
Deci seara fac baie (ma spal pe cap) si dimineata sunt plin de matreata. Si daca dau cu mana prin par imi cade foarte multa matreata si simt pe mana un fel de ulei, ceva grasime pe mana. Cum pot rezolva asta?

6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. Cumpara-ti un sampon pentru par gars si cu matreata, Petrole Hahn sampon Stop Pellicules Antimatreata pentru par gras ti-l recomand ( il gasesti la farmacii, sau poti sa il cumperi de pe net) si poti sa incerce un tratament pentru par - lotiune antimatreata cu ichtiol de la gerovital plant ( tot de la farmacie).

| Rony56 explică (pentru LaLaura):

Da, dar nu pot sa cumpar acum pentru maine dimineata ma duc undeva, si am Head&Shoulders, si am citit pe internet ca cei care au un fel de "untura" pe par au parul gras si e bun Head&Shoulders.

| LaLaura a răspuns (pentru Rony56):

Mie head&shoulders imi face matreata, deci nu imi prieste acest sampon ( fiecare organism e diferit, poate tie iti prieste). Incerca dupa spalare ( sampon si clatit) sa te clatesti dar cu otet cu apa.

| BiuL a răspuns:

Problema ta pare destul de grava asa ca te rog sa consulti un dermatolog, uneori matreata e cauzata de o ciuperca.
Cu trimitere de la medicul de familie, consultatia de gratuita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok,deci pune sampon in palma si amesteca cu bicarbonat, este un fel de exfoliant al scalpului, iar la final clateste foarte bine cu apa iar apoi amesteci in ceva apa cu otet in jumate si te clatesti. dupa asta il usuci cu feonul, feonul usuca pielea scalpului si nu o sa o mai ai grasa. Apoi cand ai timp iti cumper si un sampon pentru par gras si cu matreata de la farmacie sau plafar.si iti poti lua si tinctura de ardei iute, de urzica sau ulei de menta si il pui intr-un recipient cu pulverizator si te dai doar la radacina parului si in timp iti va trece=D iar bicarbonatul poti sa il folosesti la inceput la fiecare spalare de vreo 4 ori dar apoi il raresti.bafta!

| LeeOm a răspuns:

Poate e din cauza samponului. Incearca sa il schimbi big grin Poti incerca si otetul de mere. Il pui in apa calduta, il aplici pe par si apoi te clatesti. Daca faci asta de 2 ori pe sapt sigur va da rezultate. Funda? big grin