| Denny_Denisa_2001 a întrebat:

Vreau sa-mi fac suvite sau mai bine zis vreau sa colorez varfurile parului cu hartie creponata cam asa:fierb niste apa pe care o pun intr-un bol cu bucatele de hartie si inmoi parul.e bine oare? AS vrea sa imi ziceti cum pot face ca, culoarea sa fie accentuata si ce culor s-ar potrivi parului blond foarte inchis sau saten deschis tare. happy
Am piscina in curte si pe dupa 6 incepe programul laughing) credeti ca voi colora apa, ca sa zic asa?
REZUMAT:cea mai buna "reteta" de colorat parul cu hartie creponata, cum fac sa fie culoarea intensa?, daca ma bag in apa se decoloreaza? cat timp ar putea tine culoarea?
FUNDA! vXD

3 răspunsuri:
| Marialove28 a răspuns:

Eu mi-am făcut şuviţe roz cu hârtie creponată. Ia hârtie creponată, de orice culoare vrei tu. Taie fâşii, cam de lungimea şuviţei de păr. Împătureşte o bucată de hârtie creponată. Ud-o puţin şi dă-ţi cu ea pe şuviţa de păr pe care vrei s-o colorezi. Aşteaptă să se usuce. Dacă eşti şatenă, aplică procodeulde mai multe ori până obţii rezultatul dorit. Dacă eşti blondă merge să faci asta de 2 ori, dar dacă eşti brunetă încearcă de vreo 3-4 ori. Sau :1.Ia suvita pe care doresti sa o vopsesti.
2.Ia niste manusi de plastic deoarece culoare iese cam greu de pe maini.
3.Ia-ti o buc. lunga de folie de aluminiu.
4.Inveleste-ti suvita in hartie.
5. Puni-o pe folia de aluminiu.
6.Umezesti-o.(cu tot cu hartie)
7.Impatur-o in folia de aluminiu.
8.Las-o cateva minute in folie
(In functie de culoare pe care o ai)
9.Da deasupra chiuvetei folia si hartia jos.Sterge suvita cu o carpa.
10. Usuc-o cu feonul
Nu stiu ce sa zic, pe mine m-a tinut ceva timp si mi-am facut baie, leaga-ti strans parul si poate nu se duce culoarea. Bafta!

| Denny_Denisa_2001 explică (pentru Marialove28):

Eu as fi preferat metoda zisa de mine...nu am chiar atata rabdare.Si nu as vrea sa treaca brusc la noua culoare, treptat...cred ca solutia ar fi sa imoi parul in acea apa si sa las un timp apoi sa il tot scot, nu? si piscina aia nu este chiar a mea este a verisorilor si mie sa nu faca galagie parintiI lor laughing

| Marialove28 a răspuns (pentru Denny_Denisa_2001):

Da, e buna si metoda ta, totusi ar trebui sa folosesti folie de aluminiu sa nu stai 15-20 de minute cu parul bagat intr-o cana si sa te plimbi cu ea prin casa laughing e mai avatajos cu floia de aluminiu, nu sunt sigura ca curge, unei prietene nu i-a curs, acum incearca si tu inainte sa intri in piscina