| V4lentynTW a întrebat:

Salutare, va rog frumos sa ma ajutati cu un lucru:
Sunt baiat si am tenul foarte gras, imi luceste fruntea de zici ca e bec aprins, si vara si iarna, ma puteti ajuta cu o crema? Care sa ma ajute sa nu imi mai luceasca fruntea, va rog frumos sa ma ajutati, deja e deranjanta chestia asta...

4 răspunsuri:
| frostxtq a răspuns:

Incearca cu suc de lamaie. Ajuta si la cosuri si la reglarea excesului de sebum din piele. Tamponeaza fruntea de 2 ori pe zi cu suc de lamaie, lasa 10-15 minute si spala cu apa calda.

| Ademira a răspuns:

Incearca sa si mananci bine. Degeaba ai grija de pielea ta, daca nu ai grija de ceea ce mananci. Incearca sa tii o cura de detoxifiere pentru piele pe care am tinut-o si eu. In prima zi o lamaie, a 2-a zi 2 lamai, 3 lamai,... pana in ziua a 12-a cand ai 12 lamai si poti sa le imparti in 2, 6 le bei dimineata, 6 le bei seara. Cand ai ajuns la ziua a 12-a, te duci inapoi cu 11, 10, 9, 8 lamai. Lamaile le storci si le bei ca atare sau le diluezi cu aceeasi cantitate de apa ca si cantitatea de suc de lamaie. Incearca sa bei multa apa in timpul asta, sa mananci fara grasimi, fara sucuri carbogazoase. Poti sa iti pui pe fata felii de cartofi sau sa te dai cu suc de cartofi, daca folosesti lamaie, impreuna cu castraveti. Poti sa iei si un supliment Selezin cred ca se numeste si Colagen. Te speli zilnic pe fata cu un sapun bland si poti sa te hidratezi cu Effaclar daca chiar vrei o crema usoara si care nu iti ingrasa tenul.

| Larasdfghj a răspuns:

Nu folosi o crema deoarece asta v-a inrautatii mai tare sebumul. Sebumul este grasimea in exces din cauza careaia iti luceste fata, daca mai pui si hidratant se inrautateste. Incearca sa iti cumperi de la farmacie zinerit sau eryfluid. Sunt medicamente cu acid salicilc si antibiotc care daca le folosesti o sa iti dispara cosurile. Pentru mine astea doua au functionat. Si ca sa nu iti luceasca fata, eu personal nu folosesc machiaje pentru ca daca.nu te demachiezi dupa o sa iti apara mai multe cosuri, folosesc pudra de bebelusi de la orice brand nu conteaza. Stiu cum suna dar crede-ma functioneaza si mai e si transparenta asa ca nu trebuie sa te chinui sa o aplici perfect. Sper ca o sa incerci sfaturile astea deoarece pentru mine chiar au functionat. Bafta!

| Larasdfghj a răspuns:

Aa si inca ceva lamaia intr-adevar functioneaza, dar pe mine m-a iritat foarte tare crying