| Ana19993 a întrebat:

Stie cineva un fond de ten bun pentru tenul gras care sa faca fata la excesul de sebum? happy

Răspuns Câştigător
| lore007 a răspuns:

Daca ai tenul gras poti sa incerci Farmasi Stay matte(mai ieftin, in jur de 13 lei), Rimel London Stay Matte(aprox. 27 lei), daca nu ai mari imperfectiuni bb cream garnier pentru oily skin(30 lei foarte bun) si in general fondurile de ten pe care scrie Stay Matte sau Oil Free, eu pe acestea le am si imi plac foarte mult. Sper ca ti-am fost de ajutor. happy

| Ana19993 explică (pentru lore007):

Nu am mari imperfectiuni.Doar puncte negre.Si am porii purtin mai marisori si nu-mi place cum arata.Si pe fondul de ten de la Impala scrie oil free si tot imi luceste fata.Ca de aia mi l-am si luat, dar uite sad Si fondurile de ten mentionate de tine mai sus, se iau usor (adica se transfera sau nu stiu cum sa ma exprim)?

7 răspunsuri:
| lore007 a răspuns:

Buna Ana, as vrea sa iti mai dau niste sfaturi in legatura cu problema tenului tau gras si a porilor dilatati. In primul rand bea multa apa, curata tenul cu un gel de curatare sau spuma gen (oriflame gel de curatare cu rozmarin si arbore de ceai, solution avon spuma de curatare, elmiplant gelul exfoliant zilnic cu bambus si lemongrass) dimineata si seara si foloseste o crema matifianta, eu folosesc CREMA PT TEN GRAS CU TENDINTA ACNEICA IVATHERM IVAPUR K o gasesti in sensiblu. De cateva ori pe saptamana poti folosi si masca cu argila, foarte buna pentru tenul gras. Dupa acest ritual de ingrijire fondul de ten va rezista mai mult si sa aplici si pudra gen RIMEL STAY MATTE cea mai buna happy

| hris a răspuns:

Farmasi stay matte, cel putin pentru mine e foarte bun, rezista mai mult de 6 ore cu foarte putina pudra aplicata in zonele care se "ingrasa" mai usor

| Ana19993 explică (pentru hris):

Multumesc.Imi mai poti raspunde te rog la o intrebare? Se ia usor? Adica se transfera pe haine?

| hris a răspuns:

Nu se transfera foarte usor... daca freci hainele sau ceva de fata(mai cu putere) se transfera putin. Eu de obicei ma dau cu fond de ten dupa ce ma imbrac, dar daca ma machiez inainte astept vreo 5-10 min sa se "aseze" si dupa ma imbrac. Il poti fixa cu pudra tot de la Farmasi si rezista, doar ca pudra se transfera mai usor.

| hris a răspuns:

Eu una ma impac bine cu fondurile de ten si pudrele de la Farmasi, dar difera de la om la om cat rezista.