| lauraaaaaaaa33 a întrebat:

Sunt blonda, inalta(1.67),ochii albastrii-verzi-gri, sunt ..desteapta,adica in a6a am avut media 9.50, si in afara de scoala sunt destul de isteata, am 60 de kg(tine.ti cont ca sunt inalta si am oasele mai grele fata de alte persoane,e o chestie de familie)...din descrierea de pana acum suna bine.dar nu am terminat :/ multe persoane zic ca am nasul mare,(doamne! ce ma enerveaza persoanele alea! nu e chiar atat de mare!) si am cosuri pe fata si puncte negre,nu sunt atat de multe, dar alea putine(aproape putine) sunt destul de vizibile..si vorbind despre aspectul fizic..am 13 ani,nu sunt foarte dezvoltata in fata,dar la spate lumea zice ca da laughing), ideea e ca as vrea sa slabesc la picioare..stiti ca in general la o persoana se vede un spatiu intre picioare,la mine nu se vede, sunt cam grase in sus..si m-am descris atata ca sa va faceti o idee de cum arat,sa stiti cam cum ar arata si picioarele mele,ca daca exista ci eva care chiar citeste asta,sa stie mai bine cam ce ar trebui sa fac ca sa slabesc la picioare! happy (nici la burta nu ar strica, dar in principiu sunt picioarele!winking )

9 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Depinde de forma corpului tau, eu spre exemplu am forma de para, adica slaba sus si un pic mai garasa incepand de la talie in jos, asta imi este constructia si niciodata nu as putea sa slabesc atat de mult inca sa mi se vada acel spatiu intre picioare.
Deci, incerca sa iti iubesti corpul asa cum este el, iar legat de exercitii gasesti o groaza pe youtube https://www.youtube.com/watch?v=1syQHK3ycd4

| anonimg a răspuns:

Mișcare. Mișcare. Mișcare.

| sltlp a răspuns:

Ai 13 ani wtf...
Fetele care pierd vremea sa arate slabe sau naiba stie ce vor cand is mici, arata rau cand is mari.

| RobertMoon a răspuns:

Daca nu imi arati o poza cu tine nu pot sa-ti zic ca e ceva in neregula la varsta ta. La 13 ani nu cred ca e prea bine sa faci exercitii sa scapi de burtica si ce mai vrei tu laughing eu zic ca de preferat e sa mai slabesti cam 3-4 kg prin alimentatie, nu iti recomand exercitii de slabire la varsta ta.

| a3e6u9 a răspuns:

Cât de deșteaptă poți să fii dacă te interesează atât de mult aspectul fizic? Fată, ai 13 ani, dacă acum nu ești frumoasă, când vei fi, la 80?

Contează să fii sănătoasă, nu te mai lăsa spălată pe creier de societatea asta superficială care-ți zice că trebuie să fii fotomodel gata photoshopat, altfel ești urâtă. Ești frumoasă așa cum ești.

| Syndre a răspuns (pentru a3e6u9):

Orice om iși dorește să arate cât mai bine, e natura umană. E absolut normal să te intereseze aspectul fizic, în special în adolescență. Lipsa totală de interes pentru exterior de obicei denotă alte probleme...
Da, e mai important să fii sănătos dar de când nu le poți avea pe amândouă? Mai ales că în general cele două merg mână în mână...
Înțeleg de unde vii, standardele sunt înalte și multă lume e superficială căutând doar exteriorul, dar asta nu înseamnă că ar trebui să-l ignorăm cu totul.

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=35yVpFV-LT0
Fa exercitii si incearca sa nu mananci chestii prajite in ulei, si sa mananci cat mai multe fructe si legume de culori diferite (in caz ca nu iei vitamine ceva).
Exercitiile (cel putin de 4 ori pe saptamana) si alimentatia sanatoasa o sa te aduca la greutatea cea mai potrivita pentru corpul tau si asta o sa ajute si la problema cu tenul.
La faza cu nasul nu-ti face griji ca mereu o sa fie ceva ce o sa comenteze lumea ca nu le place.
Lucreaza la personalitatea ta. Am vazut un reportaj cu o blonda care cica a iesit ca are IQ-ul mai mare ca Albert Einstein... si tot ce dorea ea sa dovedeasca e ca blondele nu sunt proaste. :)) Faza e ca nu a rezolvat nimic! Momentan nu are de gand si nu lucreaza la ceva ce ar putea schimba lumea... ci doar cica are IQ-ul mare.
In viata exista mai multe feluri de inteligenta deci niciodata nu te baza doar pe faptul ca ai note bune la scoala + recomandarea mea e sa nu te dai mare cu asta ca e posibil ca lumea sa considere ca vrei sa te dai mare si sa te urasca pentru asta + ca nu e un lucru pe care lumea il considera prea impresionant. Cum te descurci cu acele informatii primite si personalitatea ta o sa te ajute mult mai mult.
In fine, cauta la canalul acela a lui Tony Horton ce exercitii doresti. Conteaza sa faci sport chiar si daca nu esti grasa.

| lauraaaaaaaa33 explică:

Ok.Deci.Multe raspunsuri diferite si va multumesc tuturor.Pentru cei ce zic ca ma preocupa preaa mult felul in care arat,da,din pacate ma preocupa prea mult felul in care arat.dar mi se pare normala cehstia asta la varsta mea,asta din cauza hormonilor si blablabla, mai multe motive(tocmai am terminat capitolul cu glande cu secretie interna la biologie-hormoni-deci stiu despre ce vorbesc)dar ideea e ca pe mine ma deranjeaza si atunci cand oamenii imi spun ca ar trebui sa slabesc, mai mult la picioare(chiar asa zic) si na, nu ma simt bine cand cineva imi spune asta in fata, ma simt ca si cum m-ar face grasa..si va dati seama, asta e cel mai dragut lucru pe care l-ar putea auzi o fata despre ea, mai ales verde-n fata! Si pentru cei ce intreaba, si corpul meu are forma de para..mda,nasol..Eu am facut volei cam un an..luni,marti,miercuri,joi si vineri..si nu prea schimba lucrurile fooarte mult..adica da, nu ma mai ingrasam atat de repede, dar nu era cine stie ce, acum nu ma mai duc ca nu mai am timp, invat dimineata.
Si pentru cei ce se mira ca sunt "obsedata" sa slabesc la 13 ani:nu sunt atat de obsedata,si nu il pot lasa pe mai tarziu, ca daca il las pe mai tarziu imi va fi mult mai greu, deoarece daca nu ma preocupa greutatea, ma voi ingrasa, si imi va fi foarte greu sa slabesc dupa!

| mahomie4life a răspuns:

Ai 13 ani? Serios? Din ce ai scris pare ca vrei sa te schimbi pentru ca vor altii ........Prietena mea la 13 ani a urmat diete stricte si acum are numeroase bolii gastrice (are 15 ani) Depinde si de forma corpului dar eu te sfatuiesc sa te schimbi pentru ca vrei tu ...si ...mai joaca-te cu papusile, lasa slabitul pentru mai tarziu