Întrebare recomandată | andreea964 a întrebat:

Știe cineva o mască pentru păr homemade(făcută în casă)? Dar să fie bună.

5 răspunsuri:
| JetBlueJet a răspuns:

1)Pentru par subtire
Amesteca un ou cu o lingura de ulei de cocos, o lingura de ulei de masline si o lingura de miere de albine si lasi 15 minute.
2)Asta este impotriva matretii
Amesteca doua linguri de ulei de masline cu doua linguri de ulei de migdale.Lasi tot 15 minute.
3)Pentru parul gras -poti folosi ardei iute, otet(Nu torni toata sticla, iti umezesti doar mainile si dai la radacina), lamaie.

| Blackrose4 a răspuns:

Hey!
Poți încerca această mască hidratantă cu ulei de măsline.
Amestecă un gălbenuş de ou cu ulei de măsline presat la rece, aplică amestecul pe păr şi acoperă-l cu o pungă pentru a nu te păta şi a permite absorbţia substanţelor hidratante. Cu cât stai mai mult cu masca pe păr, cu atât mai bine. Se îndepărtează prin spălarea normală a părului. De asemenea, dacă nu ai prea mult timp la dispoziţie aplică doar puţin ulei de măsline călduţ şi masează bine scalpul, lăsând câteva minute să acţioneze.

Mască hidratantă cu banană
Pisează o banană cu ajutorul unei furculiţe şi combin-o cu 1 lingură miere de albine şi o jumătate de pahar cu lapte sau mai puţin, în funcţie de consistenţa dorită. Aplică masca pe păr, lasă să acţioneze 15 minute şi îndepărtează cu un şampon.

Uleiul de migdale este foarte eficient dacă doreşti sa-ți întăreşti firul de păr şi să-l faci să crească. Ia o lingură de ulei de migdale şi maseaz-o pe scalp şi pe păr, de la rădăcini la vârfuri. Lasă această mască să acționeze timp de 15 minute, clăteşte cu apă rece şi şamponează ca de obicei. happy

| PaulCred a răspuns:

Buna! Iti recomand cu incredere urmatoarea masca:
O poti prepara din:-2 oua,-o ceasca de lapte,-sucul de la o lamaie, si 2 linguri de ulei de masline extravirgin.
Le amesteci bine intr-un bol, si aplici pe scalp o cantitate medie, si o lasi asa timp de 15-20 min. Daca ai si ulei de ricin e si mai bine, il poti adauga in compozitie.
Aceasta masca este foarte buna, iti luceste parul, catifelarea este infinita, si creste mult mai repede.Bafta!

| irinaori a răspuns:

Iti pot recomanda urmatoarea masca: iei niste dude, un mar, un avocado, putin ulei de palmier si apa curata de izvor. Le amesteci pe toate pana devin o pasta densa precum smantana apoi aplici noua masca pe parul umed. Stai cu ea pe cap 45 de minute ceas. Parul tau va fiiii stralucitor si moale precum cel al Ilenei Cosanzeana. Bafta happy Kissesss

| aivilo1122 a răspuns:

Pune doua galbenusuri de ou, o lingura doua de miere si putin lapte cald ca sa se topeasca mierea si amesteca pana obtii un fel de crema pe care o aplici pe par si o lasi sa actioneze timp de jumatate de ora. Iti face parur fin si nu o sa ti se mai incalceasca. Eu folosesc aceasta masca o data pe saptamana. Funda happy