| alina_7530 a întrebat:

Voi ce folositi pentru cosuri si da rezultate...pls raspunsuri dau fundoi

Răspuns Câştigător
| Roxett a răspuns:

1. Poti sa folosesti o lamaie pe care o storci si cu sucul obtinut te dai pe fata si lasi sa actioneze cat mai mult timp.

2. Poti folosi otet de mere pentru a grabi uscarea si vindecarea cosurilor.

3. Deasemenea, mastile cu argila sunt bune (iti faci masca de argila pe care o tii pe fata in jur de 30-45 de minute) pentru ca usuca bine fata, iar pe un ten uscat nu apar cosuri.

4. Poti sa te ungi pe fata cu bucatele de usturoi taiate felii. (acest remediu este foarte bun si sigur de scapa de cosuri).

5. Poti sa-ti faci o masca formata din miere de albine si niste scortisoara. Le adaugi intr-un recipient, le amesteci pana obtii un amestec omogen, apoi il aplici pe toata fata (ajuta nu numai pentru cosuri, ci si pentru catifelarea si uniformizarea pielii). Asta cu miere si scortisoara te scapa 100% de cosuri. Incearca sa stai pe fata cu acest amestec de dimineata pana seara (sau cat poti de mult).

6. Exista plasturi la farmacie cu care poti acoperi cosurile mari.

7. Poti folosi un sapun sau o crema cu sulf sau cu alte ingrediente speciale pentru asta...intreaba la plafar de creme, geluri pentru acnee, unele sunt bune (acum depinde de tenul fiecaruia).

8. Poti sa-ti faci ceai de musetel cu cate sa te dai pe cosuri.

9. Foarte bun pentru cosuri mai este si Zynerit, dar este cam scump, in jur de 30 de lei. (dar daca ai prescriptie de la medicul de familie, poti sa-l iei gratis de la farmacie).

10. Poti sa te dai pe fata cu spirt sau sa te freci cu pasta de dinti, ca astea usuca cosurile.

Incearca sa nu folosesti un singur tratament, alterneaza 2-3 tratamente. In acest ritm in aproximativ 2 saptamani scapi de cosuri.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește o mască pe bază de acid salicilic, un tonic antiseptic, baton pentru coșuri, tinctură de propolis. În timpul zilei nu aplici nimic pe față ( fond de ten, bază de machiaj, etc. pentru că astupă porii și suprainfectezi coșurile deja prezente).
Pa, pa.

| AnnyXoxo a răspuns:

Eu folosesc scortisoara cu miere. :d

pun o lingura de miere intr-o canita si o lingura de sscortisoara si amestec pana se face o pasta. :d o las 2 ore si apoi te dai seara si dimineata :d dar inainte spalate pe fata cu sapun dove de castraveti sau normal:d te va ajuta si mai mult :d mie mi-au trecut cam intr-o saptamana si ceva.

sper ca te-am ajutat!

Succes :*

| Rossey a răspuns:

Este simplu si eficient.Clean&Clear

| Paulinio93 a răspuns:

Zynerit e foarte bun. Il gasesti in cam toate farmaciile si costa undeva intre 30 si 32 lei. Funda?

| buburuza12 a răspuns:

Eu folosesc cutaden. usuca cosurile si este foarte bun. happy poti incerca.

| Violetta_7046 a răspuns:

Zinerytwinkingam folosit! e bun