| Lola956 a întrebat:

Vreau sa-mi fac suvite cu albastru de metil.Cum procedez? Adica ar trebui cumva ca apa sa aiba o anumita temperatura sau cate picaturi se pune? Funda; 3

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Îţi prinzi părul şi laşi libere şuviţele respective. Pe umeri îţi pui o folie de plastic sau ceva, să nu te pătezi + mânuşi. Pe o bucată de vată torni soluţia şi aplici pe păr, răsucind şuviţa în fiecare parte. După ce s-a uscat complet, vei vedea dacă mai necesită o aplicare sau nu.
De obicei, pe păr brunet se vede un albastru închis, şi necesită 2-3 aplicări. Se curăţă la 3-4 spălări.
Păr şaten - 2 aplicări, se vede un albastru mai deschis. Se curăţă la 5-6 spălări.
Păr blond(deschis sau mediu) - o aplicare, albastru intens. Se curăţă la 10 spălări, dar şuviţele rămân puţin pătate până la a 15-a spălare.
Dacă ai părul cu tente roşcate, albastrul de metil se va face verde după vreo 2 spălări, dar se curăţă într-un final. Pentru albastru-turcoaz, se decolorează soluţia cu o linguriţă de apă şi se aplică doar pe părul blond deschis, pentru culoare intensă. Dacă aplici pe brunet, culoarea o să reziste mai puţin şi n-o să se vadă.

1 răspuns:
| Lussi a răspuns:

Trebuie doar sa iti bagi siuvita in albastru de metil, o lasi la uscat si gata.Ai grija ca nu dureaza chiar asa de mult culoareawinking mult noroc. :*