| Dydydodo a întrebat:

1.Pentru ce facultate aş putea opta dacă materiile mele preferate sunt : limba si literatura română, limba franceză, biologia şi matematica, dar nu-mi plac fizica si chimia (mediile sunt mari si la aceste discipline; dar nu-mi doresc sa am tangente cu ele si in viitor) *(precizez ca nici restul materiilor nu constituie o problema, dar nu pot sa le numesc -preferate-)? 2. Ce meserie as putea avea tinand cont de cele de mai sus?

2 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Facultatea de limbi straine ( se castiga destul de bine, poti fi si traducator), facultatea de biologie (dar tot ai putina legatura cu chimia pentru ca poti lucra in laboratoare), facultatea de matematica (te angajezi ca profesor) sau facultatea de contabilitate ca sa iesi contabil.

| ElenaSA a răspuns:

Facultati posibile: Filologie, Limbi straine, Biologie, Matematica, Jurnalism.