| Munteanu_Stells_1996 a întrebat:

Ac idei de filme foarte bune si asi dori sa cauti pe cineva care sa ma poata ajuta sa fac macar o carte cu una dintre ideii.
Puteti sau aveti un cunoscut care ma poate ajuta?

1 răspuns:
| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut.

In primul rand, inainte de a lua legatura cu cineva care te-ar putea ajuta in acest domeniu, este ideal sa faci rost de un act care iti confirma faptul ca tu ai dreptul de autor - numit copyright.

Altfel, cel/ cea cu care vei lucra, s-ar putea sa iti fure ideile, sa spuna ca au fost ale lui/ ei si poti dovedi ca tu esti adevaratul autor, doar daca ai dreptul de autor (adica de proprietate intelectuala) asupra acelor idei.

Apoi, poate ar fi bine sa iei legatura cu casele de productie cinematografica din Bucuresti (cred ca sunt in studioul Buftea) sau eventual, daca ai scris comedii/ parodii/ satire, sa vorbesti cu realizatorii unor show-uri tv, cum ar fi In puii mei, Rai da buni, (mai demult era si Divertis - cred ca nu mai exista) si sa le prezinti asa numitul trailer - adica, un filmulet scurt (de vreo 3 sau 4 minute, care sa contina cele mai importante scene ale filmului tau).

Pentru asta, este ideal sa apelezi la un software care face animatii - gasesti destule tutoriale pe youtube.com
(Sa angajezi actori, fie ei si prieteni de-ai tai pentru interepretarea rolurilor in acel trailer, te-ar costa ceva bani si nu ti-ar garanta succesul).

Exista si varianta sa ai textul scris al scenariilor tale - asta in cazul in care realizatorii ar avea rabdarea sa-l citeasca.

In 2008, am intalnit pe internet un website al unei firme straine (nu mai exista acel website si nu imi amintesc numele lui) care ziceau ca achizitioneaza scenarii de filme, dar trebuie sa astepti mult timp, pana cand ei gasesc o casa de productie dispusa sa iti cumpere scenariul.

Intai, li se trimite fisierul cu scenariul astfel:
1. un raport al unui critic de film, care atesta faptul ca este corect scris. Daca nu cunosti pe nimeni, poti face tu unul, dar trebuie sa apara semnat de o persoana straina, nu neaparat cunoscuta.

2. trebuie sa ai logline, synopsis si script. Adica logline este un paragraf de vreo 2 sau 3 randuri, care prezinta foarte sumar, care este tematica scenariului tau.

Synopsis este un fel de rezumat, cam de o pagina sau doua, care prezinta rezumatul scenariului tau. Trebuie facut in asa fel, incat sa il captivezi pe cititor si sa fie doritor sa citeasca tot scenariul. Iar scenariul trebuie sa fie foarte detaliat, sa cuprinda dialogurile dintre toate personajele, etc.

Daca imi permiti un sfat: pentru a evita ca ideile tale sa fie furate de un hacker, in timp ce vei dactilografia scenariul, este ideal sa ai accesul la internet oprit (de exemplu router-ul) si sa salvezi mereu scenariile pe un hard disk extern, care nu este niciodata conectat la internet, astfel incat ar fi imposibil oricarui hacker sa intre in computerul tau si sa-ti fure ideile.

Doamne ajuta sa reusesti.