| ReadZore a întrebat:

Am 16 ani si ma gandesc cum o sa ma descurc cu banii peste 2-3 ani cand eu cam vreau sa fiu pe drumul meu. Pot sa stau in Romania si sa traiesc cu nu stiu ce salariu...si cam care ar fi ala din cate stiu eu este 11-12 milioane. ( fac doar liceul nu alte studii )
Sau pot sa plec cu un prieten in Italia si sa stau cu el in aceeasi casa ( e un prieten bun ) Sa ma angajez acolo si sa imi fac o viata acolo. Cam cum ar decurge chestia in Italia si voi ce ati face ce sfaturi aveti pentru mine.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu mai bine te gandesti tu sa faci o facultate si sa ai posibilitate de avansare si salarii mari in loc sa te gandesti unde e salariu minim mai mare si sa traiesti toata viata cu el neavand nicio calificare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Avem o tara cu mai multi ingineri pe m2 decat muncitori.
Lasand la o parte competenta ambelor categorii care este jalnica, este aproape imposibil sa gasesti un tamplar bun sa-l angajezi sau un mecanic bun.Care este cat de cat competent (dar mai este mult de lucrat la acest aspect)cere si obtine 2000 -3000ron salariu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am stat multi ani in Italia.
Nici acolo nu umbla cainii cu covrigi in coada.
Trebuie sa stii o meserie, sa stii limba ca sa incepi sa castigi.
Majoritatea firmelor sunt private.La negru nu mai angajeaza nimeni.
Trebuie sa existe un motiv ca acel patron sa scoata 3100 de euro din buzunar sa-ti dea tie 1500 si la stat 1600 pe luna, 28 de sarbatori si 28 de zile de concediu platite, si sa mai scoata si profit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să ne uităm la oamenii mari, care au averi uriaşe şi tot ce şi-ar putea dori pe plan material.Majoritatea dintre aceştia nu au terminat 12 clase.:-O
Şi atunci cum au reuşit ei să ajungă acolo sus, la stadiul în care banii lucrează pentru ei, cum au făcut? :-/
Un răspuns simplu:N-au ascultat de nimeni, de nimic şi pur şi simplu şi-au urmat visul lor.Au fost isteţi şi originali. =D>
Au citit ce au crezut ei că îi va ajuta în viaţă nu doar ce le preda la şcoală.
Ştiu că pare absurd dar în România e locul unde poţi să faci cel mai uşor bani.Aici poţi să comunici mai bine, ai familie, prieteni, un acoperiş deasupra capului.Scopul tău ar trebui să fie fericirea. Cum să fii fericit în străinătate când lucrezi pentru străini şi când nu ai lângă tine familia? Cine îţi va aprecia munca acolo?
Aici poţi să faci lucruri minunate. Avem un relief frumos şi suntem o ţară bogată în resurse naturale(dacă nu cea mai bogată ţară din Europa). De ce să nu profităm noi, românii de acestea? Tu de ce crezi că tot mai mulţi străini vin în România şi investec? Pentru că de unde provin ei nu mai sunt locuri, resurse şi munca lor nu va fi la fel de apreciată ca aici şi pentru că acolo sunt umbriţi de marile companii.
Sunt atâtea moduri în care să faci bani aici în ţara natală dar mulţi români sunt leneşi, nu vor să muncească pentru visul lor dar lucreză pentru visul altora. Haideţi să nu mai fim sclavi în străinătate, să nu ne mai urâm atât de mult ţara. $-) Ştiu avem un conducător laş dar asta nu înseamnă că trebuie să fim şi noi la fel. Să nu mai dăm vina pe alţii că tu nu ai ce mânca, n-ai nişte condiţii decente unde să te speli sau să dormi.TOTUL porneşte de la tine.Hai să luăm iniţiativă.
Nu-i vina ta şi nici a nimănui că te-ai născut sărac dar e vina ta dacă mori tot sărac.
Ai putea, împreună cu prietenul tău să vă deschideţi o afacere în concordanţă cu zona geografică din care proveniţi.:-bd Dacă sunteţi dintr-o zonă cu relief muntos ar putea să vă faceţi o afacere legată de turism. Dacă sunteţi într-o zonă de câmpie aţi putea să lucraţi în agricutură.Aţi putea câştiga bani grei din aceasta ocupaţie. Haideţi să învăţăm că putem face bani din ceea ce ştim noi românii să facem, nu din ceea ce vor străinii să ştim.Cum spunea şi Daniel:e plină ţara de oameni cu diplome iar pentru a găsi un tâmplar, un mecanic, un instalator bun trebuie' să alergi puţin.
Uite dacă-ţi place să citeşti ţi-aş recomanda următoarea carte despre domeniul financiar.E foarte frumoasă:

http://www.ppx.ro/carti/tata-bogat-tata-sarac
Pace. :)>-

| baf a răspuns:

Eu,daca as fi in locul tau ..as alege calea strainatatii pentru cativa ani, insa nu cred ca as fi capabila sa renunt la Romania, desi e o tara infecta.

| XD_Jmen_1989 a răspuns:

Eu zic sa ramai in tara, daca nu ai studii acolo e greu sa ai un salariu mare, trebuie sa iei in calcul si ca acolo sunt si cheltuieli pe masura veniturilor.

| AlyNDriftKing a răspuns:

Salut,
Si eu am tot 16 ani si parerea mea este ca ar fi mai bine sa mergi in Italia cu toate ca iti va fi greu...dar..si salariul minim pe economie la noi in Romania este de 900 LEI nu de 1100/1200 LEI. Asta este parerea mea big grin BAFTA!

| ReadZore explică:

Cred ca o sa-mi termin liceul si o sa caut un loc de munca pentru inceput. Un loc de munca, care sa imi si placa.

| SashaSiAtat a răspuns:

Sfatul meu este sa stai in tara si sa faci cateva cursuri. Sunt cursuri care tin intre 6 si 12 luni.
Nu iti distruge viata si gandeste-te la o facultate.
Nu ai bani de facultate? Intra la buget.
Nu iti cere nimeni sa faci medicina, dept sau IT, dar macar fa o amarata de facultate si ti se vor deschide mai multe usi.
Mai gandeste-te pentru ca tu mai ai timp.