| MoralSystem a întrebat:

Am facut o facultate in tinerete, dar m-ar interesa un master in psihologie la fara frecventa. Se poate sa fac un master care sa nu aiba legatura cu facultatea anterioara? Imi poate cineva recomanda institutii care organizeaza mastere fara frecventa? Trebuie sa dau examen? Nu imi sunt clare informatiile care le gasesc pe internet...

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De ce ai avea nevoie de master fără frecventa? Oricum masterul a ajuns doar așa o formalitate, adică din ce am văzut eu.
La Poli de exemplu, care nu este o universitate deloc ușoară, odată ce ai ajuns la master e relaxare. Adică am prietene care se duc o data pe săptămâna sau nici atunci. In general orele la master sunt după-amiaza sau seara și ai in jur de 2-4 ore de 3 sau 4 ori pe săptămâna. Dar profesorii sunt înțelegători pentru ca toată lumea lucrează la master și se poate cădea de acord sa faceți recuperări sau ceva in cazul in care nu se poate ajunge.
In general masterele sunt de aprofundare sau de completare. Poți sa faci și unul care nu are legătura cu domeniul tău, dar trebuie sa accepte asta. Când cauți pe net informații despre admitere o sa se specifice pentru ce fel de absolvenți se adresează masterul respectiv.

| minrest a răspuns:

Salut. Odata ce ai studii superioare de licenta (banuiesc ca tu ai chiar facultatea de patru ani), poti sa aplici pentru orice masterat, nu conteaza profilul. Dar nu face la fara frecventa, de regula sunt vreo patru-cinci ore pe zi, seara, prezenta nu e obligatorie, mai bine faci la zi si te duci si tu cand poti. Poti intra chiar la buget. Intra pe pagina Universitatii Bucuresti si vezi ce te tenteaza. Succes.

| Scufitarosie22 a răspuns:

Buna, da poti sa faci o facultate si sa continui masterul pe alt profil, referitor la recomandari trebuie sa cauti singur nu stiu prin ce zona vrei sa fie facultatea.

| MoralSystem explică:

As vrea practic sa ma reprofiliez, sa fiu psiholog intr-un spatiu al meu ( probabil ar trebui sa devin persoana fizica autorizata). Ma atrage de mult timp domeniul si mi-am dat seama ca ar fi ok sa-mi urmez visele. Stiu ca nu castigi prea bine ca psiholog, dar nu ma intereseaza aspectul asta. Ai dreptate, albinuta. Eu am nevoie doar de diploma, pana la urma urmei cartile le poti citi si singur acasa.